Oświetlenie zbiornik 1 głębokość

Forum o paletkach, dyskowcach. Ogólne dyskusje o paletkch i ich hodowli w akwariach.

Moderator: Coari

Robert P
nowicjusz

Oświetlenie zbiornik 1 głębokość

Postautor: Robert P » 2019-01-06, 14:33

Wszystkiego najlepszego w nowym roku,
pisze w tym obszarze bo forum z oświetleniem jest rzadko odwiedzane.

Generalnie ujmując proszę o poradę, ale kogoś kto na forum naprawdę wie cos na temat oświetlenia akwarium głębokiego i ma wiedzę na temat oświetlenia - rozróżnia, lm, lx, Ra, CRI, K, rozkład absorpcji chlorofilu a i b,
Akwarium jest o wymiarach 260/100/100 (cm). Bedą tam oczywiście dyskowce plus ryby denne. Baniak stoi i filtracja juz działa od 6 miesięcy, tylko zanim wezmę się za aranżacje korzenie plus rośliny ze względów ergonomicznych chcę, żeby już było zamontowane oświetlenie.

Rośliny zdecydowanie nie światłolubne: różne typy Anubiasów, Bucephalandra, Microsorum pteropus czyli wszystkie rośliny tylko przyczepiane do korzeni i kamieni - nie będzie nic sadzone do podłoża. Zależy mi na ładnym wybarwieniu ryb i roślin i ogólnie ładnym wyglądzie i doświetleniu zbiornika - to nie akwarium roślinne choć roślin będzie bardzo dużo, ale nie wymagających. Część anubiasów petite będzie sadzona przy dnie - imitacja trawnika.

Mam 3 lampy za free to - HQL MBF-U 125W , 6300lm, 4100K, ale Ra jest 50 - I tu się pojawia pytanie:
- czy one doświetlą wystarczajaco zbiornik i wybarwią ryby, bo dla roślin są ok z tego co wiem (piki ma w zakresach 380-400nm i 630 nm - idealnie nie jest ale dal tych roślin co wymieniłem wystarczy chyba na pewno), czy cos dorzucić z LED dodatkowo.
- są teraz różne typy żarówek led o dużej mocy zastępujących lampy HQL - bo listwy raczej bym odrzucał - kupno i wymiana żarówki prostsza.
- czy w ogóle te lampy wyrzucić ze względu na Ra lub inne parametry - koszt zużycia prądu tych lamp przy świeceniu 8 godzin dziennie 80 zł - ok - szkoda wywalać kasę na duże lampy LED, żeby zwróciły się po 10 latach.
- co z tym Ra jakie są różnice w kolorach ryb, gdy Ra jest powyżej 80 - gdzieś to można porównać a może macie doświadczenie.

- najważniejsze - jakie macie pomysły, żeby to akwarium doświetlić zgodnie z tym co opisałem powyżej.

Dziękuje z góry o rady konstruktywne najlepiej z linkami do konkretnych produktów lub kontrakt tel.
Pozdrawiam

Robert P
nowicjusz

Re: Oświetlenie zbiornik 1 głębokość

Postautor: Robert P » 2019-01-06, 19:57

A i żeby doprecyzować , chodzi mi o też rozłożenie tych lamp nad zbiornikiem, ich ilość z przodu i z tyłu zbiornika, i rodzaje - oczywiście cena ma znaczenie im tańsze tym lepiej.

Może macie też jakieś swoje doświadczenie i kanały zakupowe lub produkcyjne, bo oczywiście można podjechać do sklepu kupić 8 sztuk każda po 2000 PLN i będzie pięknie, ale nie o to mi chodzi oczywiście. ;)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Michał.Ł
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 10 razy

Postautor: Michał.Ł » 2019-01-06, 20:51

Zależy jakie chcesz tam mieć rośliny. Generalnie przy takiej wysokości poszedł bym w Gigante albo jakies płwające pistie. Co chesz uzykać zbiornik biotopowy ? Bo holendra na metrowej wysokości na pewno nie zrobisz ;) Zreszta na parawde ładne rośliny przy paletkach to bardzo cięzki temat wiem bo przerabiałem to.

Robert P
nowicjusz

Postautor: Robert P » 2019-01-06, 20:55

Dzięki Michale za odpowiedź , ale przeczytaj post jest tam wszystko napisane.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 12 razy
Podziękowania otrzymane: 33 razy

Postautor: Coari » 2019-01-07, 00:07

Skoro nie chcesz sadzić roslin w dnie to informacja o metrowej głębokości wprowadza trochę w błąd.
Moze powiedz ile cm od powierzchni będą rosły te rośliny to pewnie ktoś kto w roślinniakach siedzi da znać.

Robert P
nowicjusz

Postautor: Robert P » 2019-01-07, 01:35

Tak jak napisałem w poście - cześć anubiasów będzie sadzona przy dnie tworząc imitację trawnika czyli będąc precyzyjnym 3 cm od dna na korzeniach.

Zależy mi na podaniu info:
- np: wystarczy 6 lamp HQI typu takiego lub LED typu takiego, bo większa efektywność w lx, każda po 125 W wystarczy lub 80 W bo np:400 to za dużo prądu weźmie a niewiele dołoży poza szybszym wzrostem na którym mi tak nie zależy, bo to nie holender i nie chce tworzyć holendra a mieć ładne akwarium z dużą ilością niewymagających roślin,
- podać link do żarnika i info np: 3 tego typu umieść z przodu 3 następne umieść od tylnej części zbiornika . Przednie kup o takim zakresie widma tylne o innym. Dodatkowo dołóż np 3 typowo dla roślin typu takiego i takiego link - biorąc pod uwagę głębokość i typ roślin i oczywiście łatwość wymiany i CENĘ.

Rośliny będĄ w różnych partiach akwarium i przy dnie anubiasy w większości i w środkowej części i przy tafli wody - zbiornik będzie komponowany typu Amano - głównie rośliny i korzenie, gdzieniegdzie jakaś skała przy dnie się pojawi.

Dzięki za info , widzicie pytam o konkrety żeby nie przesadzić z ilością światła a chodzi o comiesięczne opłaty za prąd, tam gdzie zwłaszcza rośliny tego wymagać nie musza bo np: sumarycznie 600 W im wystarczy - podkreślam nie chce tworzyć akwarium roślinnego i strzyc go co tydzień - - bardzo wolny ale wzrost to wystarczy.

Pozdrawiam i dzięki za zaangażowanie i info.

Agnieszka-Bar
lekko zakręcony
lekko zakręcony
Podziękowania otrzymane: 2 razy

Postautor: Agnieszka-Bar » 2019-01-07, 11:25

Witam, moim zdaniem przy anubiasach i podobnych roślinach musisz mieć co najmniej 0,5 wata na litr wody przy głębokości 1 metra zbiornika i światło chociaż 6500K. Pozdrawiam Agnieszka
Agnieszka

joker
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony
Podziękował: 18 razy
Podziękowania otrzymane: 5 razy

Postautor: joker » 2019-01-10, 21:07

W takim temacie szukaj odpowiedzi na forum Ra.

Robert P
nowicjusz

Postautor: Robert P » 2019-01-10, 21:19

Dzięki, tak zrobię zadam i tam pytanie.

Pozdrawiam

Wróć do „Dyskowce”