AKWARIUM W ŚCIANIE

Moderatorzy: Coari, toommaszeek

Awatar użytkownika
Bill3
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 11 razy

AKWARIUM W ŚCIANIE

Postautor: Bill3 » 2018-04-13, 10:53

Rozpoczynam prace koncepcyjne nad projektem akwarium w ścianie przy okazji wykańczania mojego nowego mieszkania.Wstępnie miało być z rozmachem i bez kompromisów a skończyło się na kiszkowatych 300l... Cóż, życie.

Jako że lokalizacja jak i wymiar samego zbiornika są już w zasadzie przesądzone chciałbym prosić was o podzielenie się doświadczeniami przy podobnych realizacjach. Nie mam doświadczenia z tak wys zbiornikami a jestem zmuszony dopracować całą filtracje i technologie możliwie najlepiej jak się da.

Kilka danych:
- wymiary zbiornika to 125x30x85(90cm),
- szyba 15mm OPTI (choć znalazłem wykonawce który proponuje 12mm na spinkach)
- stelaż ramkowy z kątowników 3x3 2mm z 1 dodatkowym słupkiem pionowym
- wszystkie media: woda, odpływ, prąd mam doprowadzone już na ścianie w miejscu dostawienia stelaża
- zabudowa podstawy plus komin - GK
- wszelkie otwory w zabudowie, drzwiczki, kratki wentylacyjne od strony wnęki kuchni
- komi będzie bezpośrenio podpięty do komina wentylacyjnego do którego wejście znajduje się nad kuchnią w widocznym na wizualizacji gzymsie -
50cm w lini prostej od komina akwarium. Myśle, że to wpięcie w dużym stopniu rozwiąże temat parowania i wilgoci.

To w zasadzie tyle w kwestii pewnych rzeczy. Reszta to kwestia otwarta a po głąwie plączął mi się następujące rozwiązania:

- chce by zbiornik miał komin spustowy z dodatkowymi rewizjami choć na start odpalę całość na 2x CLASSICACH 2017. Dysponuje fajną pompą EHEIMA 2500l która bez problemu pociągnełaby małego SUMPA ale z racji że mam te kubełki to wystartuje prawdopodobnie na nich.
- jakiś denitryfikator - samoróba lub coś systemowego o ile da radę z wydajnością
- planuje niewielki 40-60l zbiornik na wodę odstaną do podmian z automatyczną dolewką z sieci - żadnej RO czysty kran.
- automatyczna dolewka - kwestia otwarta czy podmianna ciągła dobowa czy cykliczna ustawiona w czasie. Niewielki zbiornik nie pozwoli na więcej niż 20%. Myślałem też o bezpośrednim wpięciu się w sieć po jakiś filtrach cząsteczkowych, węglowych ale takie rozwiązanie wyklucza automatyczną dolewkę na której mi zależy.
- ogrzewanie przepływowe na rurce wylotowej
- oświetlenie...żaden HI END chłodzony wodą...nie planuje żadnych roślin, surowizna i drzewo - jakieś oszczędne spoty które ogarnął 85cm słupa wody i ładnie rozproszą mrok w zupełności wystarczą. Chciałbym również wyposażyć oświetlenie w system zmierzch/świt + jakiś nocny ledzik.

Zastanawia mnie kwestia samej cyrkulacji. Czy w przypadku zwykłych rur zasysających ulokowanych gdzieś w połowie wys. zbiornika, takie rozwiązanie wystarczy by poruszyć woda przy dnie? Czy zbiornik tej będzie równo się nagrzewał.

Jest mnóstwo niewiadomych które musze przewidzieć przed dosunięciem całości do ściany. Obawiam się na pewne korekty w funkcjonowaniu może po zakończeniou zabudowy zwyczajnie za późno. Koszmarnie trudny dostęp będzie skutecznie utrudniał obsługę jak i modernizacje zbiornika. Najprawdopodobniej zabudowę ostatecznie wykończe juz po jego uruchomieniu aby dać sobie manewr na ewentualne przeróbki. Trudności przysporzy na pewno estetyczne połączenie szkła ze ścianą (tynkiem gipsowym/ gładzią).
A o minusach w postaci zachlastanej szyby tłuszczem z patrelni nie wspominam...:P

Do realizacji chciałbym przystąpić w lipcu/sierpniu jak tylko będę mieć podłogę.
Zdaje sobie sprawę , że projekt z założenia nie jest zbyt szczęsliwy ale mimo to prosze o sugestie, pomysły, komentarze. Będę wdzięczny za uczestnictwo w wątku.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 5 razy
Podziękowania otrzymane: 31 razy

Re: AKWARIUM W ŚCIANIE

Postautor: bodzio 1 » 2018-04-13, 22:43

nie mam takiego rozwiązania , co mi się nasuwa to że płyty GK bym jednak dodatkowo dobrze zabezpieczył przed wchłanianiem wilgoci
automatyczna dolewka jest też do zrobienia bezpośrednio z sieci ; czujnik poziomu połączony z elektrozaworem
co do cyrkulacji ; zasysanie raczej przy dnie będzie lepiej zbierać ciężki brud ; niewielkie akwa odpowiednio skierowany wypływ będzie poruszał wodą , do tego można jakieś bąbelki dodać to wspomogą cyrkulację
myślę że od strony kuchni , mniej funkcjonalne , ale niewidoczne szersze otwieranie nad akwa , bo dostęp musisz mieć
połączenie szafki ( nie wiem co masz na myśli ) ale jak zabudowa szafy wnękowej , wykończona ściana i do niej dokręcona meblówka (bok szafki )
smażone kotlety są niezdrowe :lol: także szyba nie będzie zachlapana , a poważnie, pochlapania można umyć choć w tym przypadku syzyfowa praca , bardziej bym się obawiał gorącego chlapnięcia na zimną szybę akwa , lub zapomniany czajnik z buchającą gorącą parą na szybę
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

Wróć do „Zrób to sam”