Aklimatyzacja - jak to zrobić dobrze?

Ogólne dyskusje o akwarystyce

Moderator: Coari

Awatar użytkownika
keramus
lekko zakręcony
lekko zakręcony
Podziękował: 3 razy
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Aklimatyzacja - jak to zrobić dobrze?

Postautor: keramus » 2016-10-23, 18:56

Witam.

Pytanie jak w temacie. Nie ukrywam, że ma związek z nowymi rybami, z którymi nie miałem dotąd styczności, a które mam zamiar wpuścić do zbiornika czyli Dyskowcami ;)
Do tej pory, aklimatyzację przeprowadzałem tylko przy rybach wrażliwych, np.: Otoski. Przebiegała ona w taki sposób, że zakupione ryby w workach pływały przez ok. pół godziny w akwarium, następnie przez następne pół godziny strzykawką i igłą wbitą w worek dolewałem wody z akwarium po ok. 20ml. Później ryby do zbiornika.
Jak to zrobić przy Dyskach? Znam metodę typu wiadro i wężyk od napowietrzania, ale jak długo ma trwać? Jak równać temperaturę? (wiadro ciężko wsadzić do baniaka ;) , wsadzić grzałkę?). Wiadro napowietrzać w czasie aklimatyzacji? Ryby będą w workach z wodą, może być problem z ilością wody, zabezpieczyć wodę od sprzedawcy?
Z góry przepraszam za te, wydawać by się mogło, "dziwne" pytania, ale chcę zminimalizować ilość błędów na starcie :mrgreen:

Podzielcie się swoimi sposobami.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
bosak5
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 3 razy

Re: Aklimatyzacja - jak to zrobić dobrze?

Postautor: bosak5 » 2016-10-23, 19:16

otwierasz wory i dolewasz wody z akwa po pół szklanki po chwili odlewasz z wora w kibel pół szklanki i lejesz z akwa pół szklanki później po całej i tak się bawisz w zależności od potrzeby jak wodę będziesz miał w worku o temp 18 stopni a w akwa 28 to z 3 godziny zabawy i kamień potrzeba dać do wora jak ryby szły z 50 godzin:P jak krócej to i woda nie powinna być wychłodzona wtedy wyrównanie twardości pH i temp to do 45min ogarniesz. Ja kamienia wtedy nie daję bo dolewając mieszasz i natleniasz wodę, później ręka do wora po rybę i sru ją do akwa. Nakryj drugą dłonią bo lubią sprężynkę zrobić i później trzeba ją zbierać albo wyciągać jak mi kiedyś pstryknęła za komodę w ostatniej fazie przenosin.
PALETKI SĄ CUDEM NATURY
640l dekoracyjne
3100l łącznie hodowlane

Awatar użytkownika
x-larson
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: x-larson » 2016-10-23, 22:19

Wszystko zależy jaką będziesz miał temperaturę w workach, no i woda tam na pewno będzie ocet. Paletki szybkiego wzrostu PH się nie boją gorzej z szybkim spadkiem. W takim przypadku wystarczy wyrównać temperaturę. Można dolewać wody stopniowo a to jak zależy od temperatury początkowej jak w worku jest dość wody można odlać z worka i dolewać do worków pływających w akwa. Jeżeli jest niewielka 3-4 stopni różnica temperatury to się nie ma co babrać.
Do wszystkiego podchodź z ostrożnością bo to co widzisz to tylko ułuda, co cię omami i zostawi w ......... :P

Awatar użytkownika
keramus
lekko zakręcony
lekko zakręcony
Podziękował: 3 razy
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: keramus » 2016-10-23, 23:40

Okej, zrozumiałem, dziękuję.
Pozdrawiam.

splowa
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękował: 6 razy
Podziękowania otrzymane: 2 razy

Postautor: splowa » 2016-10-24, 07:38

ja swoje paletki aklimatyzowałem w wiaderku. i porostu spuszczałem do niego wodę z akwarium cienkim wężykiem.

Awatar użytkownika
Bill3
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 10 razy

Postautor: Bill3 » 2016-10-26, 17:27

Tak jak splowa napisał...w normalnych warunkach i parametrach dalekich od ekstremum ryba z wodą z worka ląduje w wiadrze do którego cienkim wężykiem etapami przez 30-40min dolewana jest woda z akwa w proporcjach 1:3 Jak z worka wpada 3-4l to z akwa np 12..
Grunt się nie spieszyć...

Później w łapy i chlust do akwa...

Wróć do „Ogólne dyskusje”