Ogrzewanie centralne

Moderator: Coari

Tomciot40
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: Tomciot40 » 2015-11-06, 08:46

Grzesiek po to sa zawory kątowe, to zalezy jak długo bedzie palone a wez pod uwage ze ten piec jeszcze ci dom ogrzewa wiec nie ma mozliwosci zeby zagrzało tobie tak mocno wode w akwariach,pompka spokojnie na 1 biegu a pex tez tak szybko nie odda ciepła do wody.Musisz wziasc pod uwage ze w zimie bedziesz palił dziennie natomiast sezon letni juz nie bedzie miał takiej potrzeby np co 2 dzien. Wszystko indywidualne. Polecam zamontowac dodatkowe grzejniki w pomieszczeniu. Zawsze nadmiar ciepła bedzie mozna wykorzystac.

Andrzej jesli mozesz to zrób foty swojego systemu i wstaw fotki. Grzeskowi sie przyda i innym umysły rozjasni:)

Awatar użytkownika
Andrzej B
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Kontaktowanie:

Postautor: Andrzej B » 2015-11-06, 08:51

Myślę że zrobię film i wstawię na yotuba.

Tomciot40
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę

Postautor: Tomciot40 » 2015-11-06, 09:30

też moze byc:)

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy

Postautor: toommaszeek » 2015-11-06, 16:49

Andrzej B pisze:Teraz kombinuje z solarami bo jak dobrze pójdzie to może na okrągły rok grzanie będzie za darmo.
Solary wykorzystujesz tylko przez ok pół roku... nie jest tak pięknie jak sprzedawcy solarów o tym mówią...

Tomciot40
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę

Postautor: Tomciot40 » 2015-11-06, 17:20

solary zdaja 100% egzamin, ale nie w naszym kraju:D

Awatar użytkownika
bosak5
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 3 razy

Postautor: bosak5 » 2015-11-06, 19:33

Tomciot40 pisze:Polecam zamontowac dodatkowe grzejniki w pomieszczeniu. Zawsze nadmiar ciepła bedzie mozna wykorzystac.

A jakiś system z C.O. oparty na podgrzewaniu wody podczas przepływu rurami przez wodę, która ma zostać podgrzana zamiast dodatkowych kaloryferów w pokoju nie będzie bardziej skuteczny?
PALETKI SĄ CUDEM NATURY
640l dekoracyjne
3100l łącznie hodowlane

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 5 razy
Podziękowania otrzymane: 31 razy

Postautor: bodzio 1 » 2015-11-06, 19:50

bosak5 pisze:A jakiś system z C.O. oparty na podgrzewaniu wody podczas przepływu rurami przez wodę, która ma zostać podgrzana

a Ty czytasz czy oglądasz obrazki , w drodze wyjaśnienia wężownica to właśnie rura przez którą przepływa ciepła woda, która jest zanurzona w wodzie którą chcesz podgrzać :shock:
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

Awatar użytkownika
bosak5
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: bosak5 » 2015-11-06, 20:24

bodzio 1 pisze:a Ty czytasz czy oglądasz obrazki , w drodze wyjaśnienia wężownica to właśnie rura przez którą przepływa ciepła woda, która jest zanurzona w wodzie którą chcesz podgrzać :shock:

Nie zerknąłem na pierwszą stronę fakt :( ale czy dodatkowe grzejniki są potrzebne by je montować. Wężownica powinna być na tyle wydajna by nie trzeba ich było instalować prawda?
PALETKI SĄ CUDEM NATURY
640l dekoracyjne
3100l łącznie hodowlane

Awatar użytkownika
Andrzej B
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Kontaktowanie:

Postautor: Andrzej B » 2015-11-07, 06:33

toommaszeek pisze:
Andrzej B pisze:Teraz kombinuje z solarami bo jak dobrze pójdzie to może na okrągły rok grzanie będzie za darmo.
Solary wykorzystujesz tylko przez ok pół roku... nie jest tak pięknie jak sprzedawcy solarów o tym mówią...

Nie jest tak jak mówisz.....Wodę ciepłą masz nawet w pochmurne dni. System taki pracuje u mojego brata i jest mega zadowolony. To po pierwsze a po drugie od października do kwietnia i tak palę w piecu. Czyli i tu pół i tam pół jest okrągły rok. Teraz tylko czekam na dotacje a te były nawet w wysokości 70%. Solary na dom ale zawsze jest nadmiar i można albo ciepło kumulowac w zbiorniku albo ogrzewać akwaria. Tak czy inaczej trzeba coś robić bo czuć koszty energii elektrycznej nawet przy kilku zbiornikach a tu regał na 12 zbiorników w drodze i rachunek znów większy.

Awatar użytkownika
adam1977
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 8 razy

Postautor: adam1977 » 2015-11-07, 17:37

toommaszeek pisze:

Tomaszek i tu masz rację. Ja u siebie solary, płaskie nie próżniowe, mam 5 lat, wykorzystuje je tylko do podgrzewania wody w bojlerze i jak się zaczną ładne pogody, tak jak w tym roku, to gaszę piec i wodę mam tylko z paneli, oczywiście znajdzie się kilka dni w tych gorących dniach że trzeba w piecu podpalić, ale w tym roku tylko 2 razy musiałem podpalić na ciepłą wodę :-D

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: toommaszeek » 2015-11-07, 21:51

Andrzej B, z tymi dofinansowaniami to tez nie jest tak wesoło. Musisz serwisować cały układ solarny przez chyba 10lat, usługa serwisowa jak wiadomo do tanich nie należy, ewentualne awarie których sam nie możesz usunąć, tylko serwis, wysokie oprocentowanie kredytu, zsumuj sobie wszystkie wydatki jakie trzeba ponieść to bardziej opłacalny jest zakup solarów za gotówkę, gdzie masz pole do popisu przy wyborze sprzętu, producenta...
W domu mam piec na ekogroszek, w okresie nie grzewczym zużywamy ok 200kg w ciągu 6-8 tygodni do podgrzania wody użytkowej (wspomnę iż ogrzewam 500L akwarium z pieca), natomiast w tym roku jak były upały to piec miałem wygaszony i zimna woda w "sieci" była wystarczająco ciepła do kąpieli ;)
Na miesiąc wychodzi ~100zł wg mnie nie dużo, fakt że ogromnym plusem solarów jest to że są praktycznie bezobsługowe, a o groszku trzeba pamiętać i sam nie wsypie się do zasobnika :/ Nie liczę zużycia energii elektrycznej, bo przy solarach i przy piecu koszty można porównać.
Odbiegamy od tematu ;) grigor, układ zrób sobie na rozdzielaczach, w sumpach daj wężownice, sterowanie elektrozaworów za pomocą elektronicznego sterownika temperatury i masz spokój, tak jak napisałeś Ty (albo inni) do pieca możesz podpiąć bojler co zapewni Ci dłuższe utrzymanie temperatury, grzejniki dogrzeją powietrze w pomieszczeniu, które tez wychładza wodę w zbiornikach.

Awatar użytkownika
adam1977
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 8 razy

Postautor: adam1977 » 2015-11-07, 23:37

toommaszeek pisze:Andrzej B, z tymi dofinansowaniami to tez nie jest tak wesoło. Musisz serwisować cały układ solarny przez chyba 10lat, usługa serwisowa jak wiadomo do tanich nie należy, ewentualne awarie których sam nie możesz usunąć, tylko serwis, wysokie oprocentowanie kredytu, zsumuj sobie wszystkie wydatki jakie trzeba ponieść to bardziej opłacalny jest zakup solarów za gotówkę, gdzie masz pole do popisu przy wyborze sprzętu, producenta...

Tak tu masz racje jeżeli chodzi o dofinansowanie z banku :(
Ale jak w mojej okolicy dofinansowanie idzie z Unii to już jest wspaniale :)
Podam przykład:
Całkowity koszt założenia i serwisu przez 10 lat to 500 zł - żal nie założyć
W tym roku zakładali panele fotowoltaiczne i pompy ciepła ale to koszt około 1000 zł
Zależy w jakiej miejscowości :) - ale oczywiście w mojej jeszcze nie :(
Ja płaciłem całość ze swojej kasy

toommaszeek pisze:W domu mam piec na ekogroszek, w okresie nie grzewczym zużywamy ok 200kg w ciągu 6-8 tygodni do podgrzania wody użytkowej (wspomnę iż ogrzewam 500L akwarium z pieca), natomiast w tym roku jak były upały to piec miałem wygaszony i zimna woda w "sieci" była wystarczająco ciepła do kąpieli ;)
Na miesiąc wychodzi ~100zł wg mnie nie dużo, fakt że ogromnym plusem solarów jest to że są praktycznie bezobsługowe, a o groszku trzeba pamiętać i sam nie wsypie się do zasobnika :/ Nie liczę zużycia energii elektrycznej, bo przy solarach i przy piecu koszty można porównać.

Co do kosztów energii to nie porównuj pieca do paneli słonecznych - bo piec jak u mnie, też na eko-groszek, ciągnie:
Pompka 20W
Dmuchawa 80W
Podajnik 200W
Natomiast przy panelach mam najmniejszą pompkę jaka jest czyli jakieś 18W - nie mam jeszcze pomp typu Grundfos Alpha, wtedy ich jeszcze nie było :(
Sterownik 2W

Awatar użytkownika
grigor
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: grigor » 2015-11-08, 09:02

Temat fajnie się rozwija juz zaczynam powoli coś ogarniać za pomocą waszych rad, mię mam nic przeciwko.na dalsze wymienianie poglądów; )

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: toommaszeek » 2015-11-08, 23:12

adam1977 pisze:Tak tu masz racje jeżeli chodzi o dofinansowanie z banku :(
Ale jak w mojej okolicy dofinansowanie idzie z Unii to już jest wspaniale :)
Dokładnie jest tak jak napisałeś. Często jest tak że narzucają konkretny bank/banki. Przy dofinansowaniu z unii wygląda to zupełnie inaczej.

adam1977 pisze:
toommaszeek pisze:Nie liczę zużycia energii elektrycznej, bo przy solarach i przy piecu koszty można porównać.

Co do kosztów energii to nie porównuj pieca do paneli słonecznych - bo piec jak u mnie, też na eko-groszek, ciągnie:
Pompka 20W
Dmuchawa 80W
Podajnik 200W
Natomiast przy panelach mam najmniejszą pompkę jaka jest czyli jakieś 18W - nie mam jeszcze pomp typu Grundfos Alpha, wtedy ich jeszcze nie było :(
Sterownik 2W
U mnie wygląda to tak;
Pompa pomiędzy piecem a zasobnikiem wody pobiera 5-6W (Alpha3) załącza się gdy temperatura wody spadnie do 45°C a wyłącza się przy 50°C
Dmuchawa 65W, co 20 minut załącza się na 60 sekund
Silnik podajnika pobiera 90W, załącza się co ok 35 minut i pracuje przez 11 sekund
Sterownik nie pamiętam dokładnie ale 3-5W
Pompa cyrkulacyjna wody użytkowej pobiera 3W
Czasy pracy poszczególnych podzespołów pieca podałem z sezonu nie grzewczego, aby porównać z solarami które pracują w tym samym okresie.

Awatar użytkownika
tuptus
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: tuptus » 2015-11-09, 19:16

Stosuje ktoś panele fotowoltaiczne do grzania CWU?
Myslałem nad zastosowaniem wężownicy pod zbiornikiem, w styropian pod dno akwarium wpasować spiralę którą podgrzewałbym wodę w zbiorniku. Wodą zasilająca ma temperaturę 28*C więc mogłaby być otwarta cały czas bez stosowania termostatów ;)
Pozdrawiam

Wróć do „Technika”