LED a plochliwosc paletek

Moderator: Coari

michal.p
nowicjusz

LED a plochliwosc paletek

Postautor: michal.p » 2017-12-02, 13:06

Drodzy,

Ostatnio moje palety sa plochliwe, wieczorem jak w pokoju jest ciemno buszuja bez strachu, ale w dzien i tez czasem wieczorem chowaja sie za korzeniami. Zdarza sie ze plywaja smialo a nagle panika i przez godzine ich nie ma, nawet jak w pokoju jest ciemno.

Mysle ze moze byc to wina ledow, problem nasilil sie po ich zalozeniu.

Akwa: 900 listrow, swietlowki led, ok 100 watt na sterownicku TC420, odpowiada on za wschod i zachod slonca (zupelna noc to ok 7 godzin, wschod rano, wytlumienie do 50% podczas dnia jak nikogo nie ma i wieczorem powolne rozjasnienie i zachod). Led daje lekko irytujacy efekt stroboskopu, szczegolnie gdzie tafla jest wzburzona filtrem. Akwa swieze, od wrzesnia

Woda: Ph 7.4, warszawski beton

Obsada: 30 palet od 4-10cm.

Czy ktos ma podobne obserwacje z led? Jest na to jakis sposob (gdzies na forum widzialem rade aby swietlowke przyslonic folia mleczna zeby rozproszyc swiatlo). Jakies rady?

Ponizej foto dla zainteresowanych:)

Obrazek

Sent from my iPhone using Tapatalk

Awatar użytkownika
Daniel9802
nowicjusz
Podziękował: 5 razy

Re: LED a plochliwosc paletek

Postautor: Daniel9802 » 2017-12-02, 21:37

michal.p pisze:Drodzy,

Ostatnio moje palety sa plochliwe, wieczorem jak w pokoju jest ciemno buszuja bez strachu, ale w dzien i tez czasem wieczorem chowaja sie za korzeniami. Zdarza sie ze plywaja smialo a nagle panika i przez godzine ich nie ma, nawet jak w pokoju jest ciemno.

Mysle ze moze byc to wina ledow, problem nasilil sie po ich zalozeniu.

Akwa: 900 listrow, swietlowki led, ok 100 watt na sterownicku TC420, odpowiada on za wschod i zachod slonca (zupelna noc to ok 7 godzin, wschod rano, wytlumienie do 50% podczas dnia jak nikogo nie ma i wieczorem powolne rozjasnienie i zachod). Led daje lekko irytujacy efekt stroboskopu, szczegolnie gdzie tafla jest wzburzona filtrem. Akwa swieze, od wrzesnia

Woda: Ph 7.4, warszawski beton

Obsada: 30 palet od 4-10cm.

Czy ktos ma podobne obserwacje z led? Jest na to jakis sposob (gdzies na forum widzialem rade aby swietlowke przyslonic folia mleczna zeby rozproszyc swiatlo). Jakies rady?

Ponizej foto dla zainteresowanych:)

Obrazek

Ile masz tych świetlówek? Paletki zbytnio nie przepadają za mocnym oświetleniem, ja miałem pokrywe z czteroma świetlówkami 4x 100W i odrazu ją zmieniłem, ile godzin dziennie im świecisz?

michal.p
nowicjusz

Postautor: michal.p » 2017-12-03, 11:34

Mam 2 swietlowki, w kazdej dwa paski led, jeden bialy mocny, drugi Plant (mix diod czerwony, niebieskich, bialych). Lacznie 100w ok.

Ostatnio wylaczylem juz biale paski zostawiajac tylko Plant, ryby wciaz niesmiale ale jest lepiej. Swiece jak w opisie, ok 16godzin przy czym mam sterownik wiec w ciagu dnia swieci na 10-20% mocy.

Macie efekt stroboskobu w miejscach gdzie tafla jest podmfalowana/wzburzona? U mnie to jest na obu krancach i mysle ze to moze byc przyczyna. Ewentualnie wystroj gdzie srodek jest pusty i moze boja sie plazy :]

Awatar użytkownika
Daniel9802
nowicjusz
Podziękował: 5 razy

Postautor: Daniel9802 » 2017-12-03, 12:56

michal.p pisze:Mam 2 swietlowki, w kazdej dwa paski led, jeden bialy mocny, drugi Plant (mix diod czerwony, niebieskich, bialych). Lacznie 100w ok.

Ostatnio wylaczylem juz biale paski zostawiajac tylko Plant, ryby wciaz niesmiale ale jest lepiej. Swiece jak w opisie, ok 16godzin przy czym mam sterownik wiec w ciagu dnia swieci na 10-20% mocy.

Macie efekt stroboskobu w miejscach gdzie tafla jest podmfalowana/wzburzona? U mnie to jest na obu krancach i mysle ze to moze byc przyczyna. Ewentualnie wystroj gdzie srodek jest pusty i moze boja sie plazy :]

Wystrój jest ok, u mnie praktycznie jest sam piasek nic więcej, nie są jakoś płochliwe. Moim zdaniem gdzieś indziej leży przyczyna

Awatar użytkownika
Michał.Ł
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękował: 1 raz
Podziękowania otrzymane: 7 razy

Postautor: Michał.Ł » 2017-12-03, 17:34

woda woda i stabilność parametrów. chyba że ryby świeże i hodowane w piwnicy bez światła to inna sprawa.

splowa
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękował: 6 razy
Podziękowania otrzymane: 2 razy

Postautor: splowa » 2017-12-04, 07:56

A od dawna masz te oświetlenie ?? Jak przechodziłem na power LED to musiałem stopniowo przyzwyczajać ryby bo masakra. A po miesiącu już było ok .

Wróć do „Technika”