Jak przeprowadzić kwarantanne?

Moderator: Coari

norbik
nowicjusz

Jak przeprowadzić kwarantanne?

Postautor: norbik » 2012-01-04, 08:48

Witam
Po leczeniu w akwarium ogólnym metranidazolem zeszło mi troche neonków innesa i 3 kosiarki.
Chciałbym dokupić z powrotem utracone ryby jednak nie wiem jak przeprowadzić prawidłowa kwarantanne aby nie przywlec znowu jakiegoś pasożyta.
Czy należy ryby przeleczyć na nicienie i wiciowce w czasie kwarantanny?
I mam jeszcze jedno pytanie czy można trzymać krewetki razem z paletkami?
Jeżeli tak to jak przeprowadzić kwaratanne krewetkom??

Awatar użytkownika
zdzichfur
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Re: Jak przeprowadzić kwarantanne?

Postautor: zdzichfur » 2012-01-04, 09:04

norbik pisze:Witam
Po leczeniu w akwarium ogólnym metranidazolem zeszło mi troche neonków innesa i 3 kosiarki.
Chciałbym dokupić z powrotem utracone ryby jednak nie wiem jak przeprowadzić prawidłowa kwarantanne aby nie przywlec znowu jakiegoś pasożyta.
Czy należy ryby przeleczyć na nicienie i wiciowce w czasie kwarantanny?

Kwarantanna to nic innego jak trzymanie ryb w zbiorniku higienicznym przez 40 dni i w jej czasie obserwacja tychże ryb - czy nie występują jakieś objawy chorobowe, jeśli występują to trzeba przeprowadzić diagnozę i dopiero leczyć ryby.

norbik pisze:I mam jeszcze jedno pytanie czy można trzymać krewetki razem z paletkami?
Jeżeli tak to jak przeprowadzić kwaratanne krewetkom??

Jeżeli uważasz że to jedyny żywy pokarm jaki jesteś w stanie podać rybką, to tak można trzymać krewetki z paletkami, ale wydaje mi się że lepiej mieć ich hodowlę w innym zbiorniku i podawać młode krewetki porcjami bo w ogólnym akwarium będzie ciężko to pogodzić, rodzice zostaną zjedzeni i nie będzie ciągłości w hodowli.
pozdrawiam Dzidek

norbik
nowicjusz

Postautor: norbik » 2012-01-04, 09:26

A co jeżeli ryby nie będą wykazywały żadnych zmian chorobowych przez te 40 dni a będą nosicielami i po wpuszczeniu do palet zainfekuja mi ryby?
Może jednak przeprowadzić choć odrobaczywianie ?

Awatar użytkownika
zdzichfur
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: zdzichfur » 2012-01-04, 09:33

norbik pisze:A co jeżeli ryby nie będą wykazywały żadnych zmian chorobowych przez te 40 dni a będą nosicielami i po wpuszczeniu do palet zainfekują mi ryby?
Może jednak przeprowadzić choć odrobaczywianie ?

odrobaczanie powiadasz , hmmm jak uważasz ale skoro neony padly tobie po kuracji metrem to czym tym razem chcesz im to " odrobaczywianie " przeprowadzić skoro nie będą wykazywać objawów chorobowych - czy to ma być profilaktyczne wykańczanie ryb się zapytuję :?:
pozdrawiam Dzidek

norbik
nowicjusz

Postautor: norbik » 2012-01-04, 09:52

Padły bo temperatura byla za wyoka i przytkał sie zaworek na natlenianiu przy filtrze.
Dlatego pytam czy moze niższa temperatura, mniejsza dawka itd bo chyba leczenie jest zależne od gatunku to co ich zabilo przy leczeniu paletek nie musze powtarzac a czy skutecznosc spadnie przy mniejszej dawce i niższej temperaturze dla tego gatunku nie wiem/

Awatar użytkownika
birdas
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: birdas » 2012-01-04, 11:27

norbik pisze:A co jeżeli ryby nie będą wykazywały żadnych zmian chorobowych przez te 40 dni a będą nosicielami i po wpuszczeniu do palet zainfekuja mi ryby?

Ważne jest aby organizm immunologiczny ryby był w stanie "wygrać" z pasożytami. Każda ryba ma pasożyty ... tak jak każdy człowiek ma na rękach bakterie (a jednak nie każdy z nas jest chory).

Awatar użytkownika
macben
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę

Postautor: macben » 2012-01-04, 11:36

Właśnie tak mi kiedyś hodowca powiedział

Wróć do „Inni mieszkańcy”