Ekipa sprzątajaca tak czy nie ?

Moderator: Coari

Wylan
nowicjusz

Ekipa sprzątajaca tak czy nie ?

Postautor: Wylan » 2017-02-14, 09:21

Witam Wszyskich na forum, to mój pierwszy post. Jestem na etapie zakladania baniaka 150x50x60. Chciałem zaczerpnąć troche wiedzy od bardziej doświadczonych osob w hodowli paletek. Chodzi mi o np stadko Kirysów czy taka ekipa jest wymagana czy tylko pomocna ? Ze wzgledu na choroby mimo np kwarantanny zaczynam sie zastanawiać czy wiecej jest z tego plusów czy minusów. Wiadra z wężem i tak nic nie zastąpi :)
450l
72l

Awatar użytkownika
Pawel M
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 4 razy
Podziękowania otrzymane: 16 razy

Re: Ekipa sprzątajaca tak czy nie ?

Postautor: Pawel M » 2017-02-14, 09:29

buszujące kiryski poza pomocą w porządkach całkiem fajnie wyglądają
ale nie są niezbędne - tak jak napisałeś wiadra i węża i tak nie zastąpią :)
450 l + 160l + 120l

+ kilka kostek :)

Wylan
nowicjusz

Postautor: Wylan » 2017-02-14, 11:56

Zgadza sie, mnie tez sie bardzo podobaja :mrgreen: eh bedzie dylemat :roll: Jakaś podpowiedz gdzie dostane zdrowe (bez pasożytów) kirysy ?
450l
72l

Awatar użytkownika
Pawel M
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 4 razy
Podziękowania otrzymane: 16 razy

Postautor: Pawel M » 2017-02-14, 12:39

Wylan pisze:Zgadza sie, mnie tez sie bardzo podobaja :mrgreen: eh bedzie dylemat :roll: Jakaś podpowiedz gdzie dostane zdrowe (bez pasożytów) kirysy ?

tu nie pomogę - nie mam pojęcia czy takie kupisz ;)
450 l + 160l + 120l

+ kilka kostek :)

Wylan
nowicjusz

Postautor: Wylan » 2017-02-14, 14:20

Dzięki :) mimo wszystko do jakiegoś wniosku mozna dojsc ;)
450l
72l

Agnieszka-Bar
nowicjusz
Podziękowania otrzymane: 2 razy

Postautor: Agnieszka-Bar » 2017-02-14, 19:59

Czasami to i Sprzedający sam nie wie czy rybka na 100% zdrowa, albo dla zysku skłamie. Pozdrawiam Agnieszka
Agnieszka

axelfloyd
nowicjusz
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: axelfloyd » 2017-02-15, 01:11

Jeśli akwarium będzie sterylne, czyli bez piasku na dnie, kiryski są zbędne. Jeśli jednak będzie to akwarium dekoracyjne, w którym będą rośliny i różne zakamarki, niedostępne dla paletek, kiryski są nieocenione. Paletki w takim akwarium nie są w stanie dotrzeć w niektóre miejsca, gdzie może zalegać pokarm. U siebie mam sterbai i julii (w różnych akwariach) i spisują się świetnie.

amba
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony
Podziękował: 12 razy
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: amba » 2017-02-15, 19:13

axelfloyd pisze:Jeśli akwarium będzie sterylne, czyli bez piasku na dnie, kiryski są zbędne. Jeśli jednak będzie to akwarium dekoracyjne, w którym będą rośliny i różne zakamarki, niedostępne dla paletek, kiryski są nieocenione. Paletki w takim akwarium nie są w stanie dotrzeć w niektóre miejsca, gdzie może zalegać pokarm. U siebie mam sterbai i julii (w różnych akwariach) i spisują się świetnie.

Ja bym powiedział że jak nie będzie piasku na dnie to i kirysków nie powinno być, one muszą mieć piasek na dnie.

axelfloyd
nowicjusz

Postautor: axelfloyd » 2017-02-16, 01:34

amba pisze:
axelfloyd pisze:Jeśli akwarium będzie sterylne, czyli bez piasku na dnie, kiryski są zbędne. Jeśli jednak będzie to akwarium dekoracyjne, w którym będą rośliny i różne zakamarki, niedostępne dla paletek, kiryski są nieocenione. Paletki w takim akwarium nie są w stanie dotrzeć w niektóre miejsca, gdzie może zalegać pokarm. U siebie mam sterbai i julii (w różnych akwariach) i spisują się świetnie.

Ja bym powiedział że jak nie będzie piasku na dnie to i kirysków nie powinno być, one muszą mieć piasek na dnie.

To jasne. Moja odpowiedź dotyczyła roli kirysków, jako "sprzątaczy" akwarium z paletkami. Z punktu widzenia samych kirysków na pewno lepiej będzie jeśli w akwarium będzie piasek. Gdybyśmy zapytali paletek zapewne także wolałyby akwarium z piaskiem :) ale to już zupełnie inny temat.

Awatar użytkownika
Michał.Ł
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 10 razy

Postautor: Michał.Ł » 2017-03-01, 17:57

Widze , że nie tylko ja nad tym myśle . Ja rozważałem gibicepsa jako sprzątacza. Ale też mam obawy poważne... Czy nie skończy sie tylko niepotrzebnym leczeniem przyszłych mieszkańców.

iner
nowicjusz

Postautor: iner » 2017-03-07, 21:12

Kirysy Sterbay, mam właściwie od zawsze.Mam 500l z białym piaskiem. Mnożą się w ogólnym ,gdy populacja w jakimś okresie spada, bądż gdy pozbyłem się części ,zaczynam mieć problemy z czystością dna.Pojawiają się glony i cyjanobakterie.Optymalna obsada kirysów na mój baniak min 10 szt.Obecnie mam ok 25 szt różnej wielkości.Rano widać ,że dno było w nocy ,,ratrakowane''. Nigdy nie odmulam, mimo ,że baniak ma 200 cm długości , resztki z dna są zasysane przez filtr.Dodam tylko ,że w zbiorniku oprócz kirysów mam 16 dorosłych dysków.

Krystian Sobeck
nowicjusz
Podziękował: 3 razy

Postautor: Krystian Sobeck » 2017-03-09, 10:18

U mnie kiryski panda rozmnażają się w dekoracyjnym z paletkami, więc myślę, że są zdrowe. Może poszukaj kogoś takiego w pobliżu, bo skoro u mnie mogą to gdzie indziej też. POZDRAWIAM.

Posejdon
nowicjusz

Postautor: Posejdon » 2017-04-19, 18:15

Wylan – odnoszę wrażenie że Twój sposób myślenia ewoluuje w kierunku „ekipy sprzątającej w postaci kirysków „ (wyposażonych w mopy i wiaderka ?) :D , nie daj się zwieść. Zbitka tych słów nie pasuje do siebie i może wprowadzać w błąd. One są takimi samymi rybami jak dyski i muszą dostać ekstra pokarm by się prawidłowo rozwijały a nie jakieś resztki po innych rybach. Tym bardziej nie zastąpią prac porządkowych i podmian wody. Osłabione kiryski niewłaściwymi warunkami, mogą być źródłem zagrożenia dla dysków. Czyli trzeba o kiryski dbać jak o inne ryby.

Wprowadzenie do akwarium z dyskami innych gatunków ryb nakłada na akwarystę dodatkowe obowiązki i nie stanowią one ułatwienie ich pielęgnacji, może być wręcz odwrotnie. Dlatego na początku przygody z dyskami, kiryski lub inne gatunki rybek możesz sobie odpuścić. Skup się wyłącznie na dyskach.

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 5 razy
Podziękowania otrzymane: 31 razy

Postautor: bodzio 1 » 2017-04-19, 20:55

Posejdon pisze:Wylan – odnoszę wrażenie że Twój sposób myślenia ewoluuje w kierunku „ekipy sprzątającej w postaci kirysków „ (wyposażonych w mopy i wiaderka ?) :D , nie daj się zwieść. Zbitka tych słów nie pasuje do siebie i może wprowadzać w błąd. One są takimi samymi rybami jak dyski i muszą dostać ekstra pokarm by się prawidłowo rozwijały a nie jakieś resztki po innych rybach. Tym bardziej nie zastąpią prac porządkowych i podmian wody. Osłabione kiryski niewłaściwymi warunkami, mogą być źródłem zagrożenia dla dysków. Czyli trzeba o kiryski dbać jak o inne ryby.

Wprowadzenie do akwarium z dyskami innych gatunków ryb nakłada na akwarystę dodatkowe obowiązki i nie stanowią one ułatwienie ich pielęgnacji, może być wręcz odwrotnie. Dlatego na początku przygody z dyskami, kiryski lub inne gatunki rybek możesz sobie odpuścić. Skup się wyłącznie na dyskach.

kolega Wylan o kirysy pyta nie jako ekipa sprzątająca którą chce się wyręczyć, tylko czy taka ekipa jest wymagana, czy raczej tylko pomocna i równocześnie pisze że podmian i tak nie zastąpią , więc dobrze wie że mysi sprzątać czy z kirysami czy bez :/
a tak z ciekawości chciałbym zapytać jaki to ekstra pokarm muszą dostawać kirysy żeby się prawidłowo rozwijały , bo może coś robię nie tak bo u mnie dostają to co paletki , żyją już kilka lat ale może jednak je zaniedbuję :(
co do wprowadzania nowych ryb czy roślin to wszędzie się pisze że, powinny być w pierw w kwarantannie , obserwować czy nic złego się nie dzieje a jeszcze lepiej zrobić przynajmniej podstawowe badania na obecność pasożytów i to się tyczy nie tylko nowości wprowadzanych do akwa z dyskami ale do każdego innego zbiornika z innymi rybami
moim zdaniem trzymanie ryb dennych z dyskami czy innymi rybami w akwa bez podłoża nie jest potrzebne a nawet zbędne ale już w akwa z podłożem i roślinami jest wskazane ze względu na to że te rybki wpływają w zakamarki gdzie może wpłynąć pokarm, a gdzie tak duże ryby jak paletka nie wpłyną , te resztki są systematycznie wyjadane i nie ulegają rozkładowi pomiędzy podmianami (sprzątaniem) , w moim baniaku z podłożem i częściowo gęstym zarośnięciem przez rośliny, są bardzo pomocne, zarówno kirysy jak i bocje , myślę nawet że wręcz potrzebne , bo nie wyobrażam sobie utrzymania akwa w czystości z zalegającymi resztkami pokarmy w zielsku
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2017-04-19, 21:33

Ja również uważam ze jeśli chcesz mieć podłoże to taka ekipa jest pomocna do tego pomyślałbym o glonojadzie np. Syjamskim. Ja na pewno na start zakupie takie 2.-3 glonki. Z miesiąc popływają w sterylniaku a później do ogólnego.

Wróć do „Inni mieszkańcy”