Ryby startowe

Moderator: Coari

Awatar użytkownika
krecik
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Ryby startowe

Postautor: krecik » 2015-01-13, 21:20

Witam,
Odpaliłem moje akwarium po długim czasie przygotowań i chciałbym jak najlepiej zacząć z obsadą, oraz parametrami wody. Wym akwa 200x55x63h.
Docelowo ma być ok 10 paletek, oraz inna drobnica (jeszcze nie wybrana).
Chciałbym żeby tkzw. Ryby startowe już zostały u mnie w baniaku.
Pytanie jakie to mogą być ryby, chcę mieč z paletami Neony, Ramirezy, Kiryski.
Jakie jeszcze się nadają i czy któreś z tych gatunków mogę wpuścić po tyg od nalania wody?

bergman
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: bergman » 2015-01-13, 21:24

zbadałeś parametry wody? Sprawdź najpierw czy woda nadaje się żeby wpuścić jakąkolwiek rybę

Awatar użytkownika
krecik
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: krecik » 2015-01-13, 21:30

Woda 1/2 z filtra RO, a kranówkę mam dobrej jakości. Testy na wodę są zamówione więc dojdą jutro lub pojutrze.

Awatar użytkownika
Mapet
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: Mapet » 2015-01-13, 23:16

A te "startery" to zdrowe ryby po obserwacji, kwarantannie, przebadaniu pod mikroskopem?
"Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko podczas zbierania wody z podłogi."

Awatar użytkownika
Pawel M
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 4 razy
Podziękowania otrzymane: 17 razy

Postautor: Pawel M » 2015-01-13, 23:30

dokładnie, Mapet dobrze pisze - woda to małe miki - większość ryb akwariowych nie ma takich wymagań jak paletki co do wody

Tyle że jak na dzień dobry zapodasz sobie jakieś pasożyty do nowego akwa to nie ma szans by Ci tam paletki chciały żyć.

Najpierw musisz te "startery" zbadać i poobserwować. Może lepiej będzie jak na początek sobie je darujesz, ewentualnie wpuścisz do jakiegoś drugiego małego sterylniaka i tam ustalisz czy one się do paletek nadadzą.

Jak je kupisz w zoologu to na 99 % przyniesiesz coś z nimi.
450 l + 160l + 120l

+ kilka kostek :)

Awatar użytkownika
krecik
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: krecik » 2015-01-13, 23:42

To co proponujecie jak zacząć z ruszeniem zbiornika? Nie chcę bawić sie w kupowanie mikroskopu itp. Żona mnie zabije, tyle kasy już poszło na wszystko :) Już powoli nie wiem co najpierw. Co chwile coś pod górkę od początku projektu akwarium :D
Ostatnio zmieniony 2015-01-13, 23:43 przez krecik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pawel M
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Pawel M » 2015-01-13, 23:42

zapytałeś czy też ze wszystkim czekałem więc odpisuję - chyba edytowałeś post w trakcie mojego pisania :mrgreen:

nie Michał nie czekałem i od maja do października pierniczyłem się z różnymi gównami - nicienie, wiciowce i ch.... wie jeszcze co, z pierwszych 10 paletek przeżyły mi 3

Radzimy Ci byś nie popełniał błędów które robią na starcie zaczynający przygodę z paletkami. To cholernie wrażliwe i delikatne ryby - ich nie można od tak kupić w zoologu i wpuścić do ogólnego. Znaczy można, ale po miesiącu spuścisz je ubikatorem............. umoczysz sporo kasy (to nie są rybki po 5 zł jak w zoologu) i będziesz klął na siebie że nie posłuchałeś...............

Bez badań i obserwacji nie wkładam do akwarium nawet "kamyszka" - nauczyłem się po falstarcie niestety - moje 3 sztuki pływały pół roku same zanim nie zrozumiałem jak to wszystko działa i jak utrzymać paletki............

zrób jak uważasz - ale jak nie poczytasz i nie posłuchasz to spotkamy się niebawem w dziale mikroskop, choroby itd....

Awatar użytkownika
krecik
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: krecik » 2015-01-13, 23:46

Ok Paweł, czyli czeka mnie kupno mikroskopu. Jak długa kwarantanna i jak badać odchody? Wystarczy jedna kupa, bo jeśli jedna ryba jest chora to wszystkie inne też?

Awatar użytkownika
Pawel M
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Pawel M » 2015-01-13, 23:48

Żona mnie zabije, tyle kasy już poszło na wszystko

jak już się "urządzisz" z paletkami to potem koszty utrzymania nie są duże - ale start faktycznie sporo kosztuje - powiedz żonie że zamiast tego możesz iść przepić tą kasę :mrgreen:

moja mnie wspiera i motywuje więc nie do końca mogę zrozumieć Twój problem :lol:
450 l + 160l + 120l

+ kilka kostek :)

Awatar użytkownika
krecik
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: krecik » 2015-01-13, 23:55

Moja też jest kochana, nadal trwa przy mnie :mrgreen: za 3tyg urodzi nam się córka dlatego gdzieś tam zaczyna się człowiek zastanawiać. Ale Twój post pomógł, Żona sie śmiała i mówiła że jak trzeba kupić to trzeba :mrgreen: przy wyborze mikroskopu patrzeć na jakieś konkretne przybliżenie? Cyfrowy kupić, tak?

Awatar użytkownika
Pawel M
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Pawel M » 2015-01-13, 23:57

krecik pisze:Ok Paweł, czyli czeka mnie kupno mikroskopu. Jak długa kwarantanna i jak badać odchody? Wystarczy jedna kupa, bo jeśli jedna ryba jest chora to wszystkie inne też?

czy czeka Cię kupno mikroskopu - ciężko powiedzieć, niby jak kupisz zdrowe ryby to nie, ale jak takie kupić - tu jest problem. Spróbuj poszukać - może w okolicy jest ktoś kto też trzyma te rybki i chętnie Cię odwiedzi by wypić browara i pomóc. Może też za parę groszy kupska zbada Ci weterynarz, u mnie jest taka opcja.

Na tym forum znajdziesz dużo tematów gdzie jest opisane jak "czytać" ryby, jak badać, jak brać próbki - musisz poszukać i poczytać. Wszystko tu znajdziesz.

Awatar użytkownika
Pawel M
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Pawel M » 2015-01-14, 00:10

krecik pisze:Moja też jest kochana, nadal trwa przy mnie :mrgreen: za 3tyg urodzi nam się córka

Ty się na tym skup ;)

pozdrawiam - małżonkę też ;)

Awatar użytkownika
krecik
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: krecik » 2015-01-14, 00:16

Teraz skupić muszę sie na wystartowaniu akwarium. Teraz z Żoną mamy ostatnie wolne chwile. Potem nie będzie czasu :) też mi już podpytuje się kiedy będą ryby :)

Awatar użytkownika
Mapet
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Mapet » 2015-01-14, 03:32

Pawel M pisze:większość ryb akwariowych nie ma takich wymagań jak paletki co do wody

Ja mam odwrotne doświadczenie. :D Paletki to ryby bardzo wytrzymałe (oczywiście jeżeli chodzi o wodę) i wodą trudno je za ten tegować, Co do innych ryb to gorzej znoszą różne skoki temp, pH, leki.

Mikroskop to często cena jednej ryby a uratować Ci może całe stado.
Jak się uczyć? Patrzeć na szkiełko i porównywać to co się tam rusza ze zdjęciami z netu (pamietając o powiększeniu, bo czasami z niewinnego baranka robi się wilk). Po jakimś czasie Twój mózg zakoduje sobie na co zwracać uwagę. Na początku również wstawiasz filmiki i inni Ci powiedzą co tam widać.

Na pocieszenie powiem Ci, że ja po miom falstarcie straciłem jakieś 80 ryb (licze mniej więcej wszystko co było w akwa), chyba nie chciał byś pójść moim śladem.
Ucz się na błędach innych nie popełniaj tych, które juz zostały opisane.

I jeszcze jedno załatw sobie 100 L sterylniak bo do Twojego akwa to i na leki pójdzie Ci fortuna.
Powodzenia za 3 tygodnie.
"Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko podczas zbierania wody z podłogi."

Awatar użytkownika
Arturo
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Arturo » 2015-01-14, 10:55

Palety to twardziele.... nie kupuj mikroskopu, ja mam a jestem z Poznania, mogę wpaść i popatrzymy jeśli masz już ryby.... chętnie podpowiem jeśli masz ochotę, tel. ślę na priv... pozdrawiam
hmmmm.... co by tu jeszcze spier........

Wróć do „Inni mieszkańcy”