Gh/Kh Tetra

Nowości rynkowe a także wasze opinie na temat różnych produktów i usług związanych z akwarystyką.

Moderator: Coari

Awatar użytkownika
Maćko
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Gh/Kh Tetra

Postautor: Maćko » 2012-01-20, 17:12

Witam dostałem dziś od kolegi takie testy jak powyżej bo kończy on z akwarystyką lecz nie mam do nich instrukcji, mógłby mi ktoś powiedzieć jak je użyć?

DxM

Postautor: DxM » 2012-01-20, 17:19

TEST GH/KH
Do dokładnych pomiarów twardości całkowitej i twardości węglanowej wody.
Instrukcja stosowania
Tetratest GH (twardość całkowita wody) dla wody słodkiej
Tetratest KH (twardość węglanowa wody) dla wody słodkiej i morskiej
WAŻNE! Tetratest GH nadaje się do przeprowadzania testów wody w akwariach słodkowodnych słodkowodnych stawach
ogrodowych. Nie stosować do pomiarów w akwariach morskich, ponieważ te stopie wartości osiągają wartość powyżej
300odH.
Tetratest KH nadaje się do przeprowadzania testów wody w akwariach słodkowodnych, akwariach morskich i stawach
ogrodowych.
Dlaczego przeprowadza się test?
Woda z wodociągu, a zatem także woda w akwarium wykazuje wiele własności chemicznych, które w dużym stopniu zależą od
pochodzenia wody. Dwie najważniejsze dla jakości wody wartości to twardość całkowita i twardość węglanowa wody. Testy
Tetratest Kits mierzą obie te wartości w „stopniach niemieckiej twardości, odH.
Twardość całkowita wody (GH) jest miarą rozpuszczonych soli wapnia i magnezu. Sole te mają bezpośredni wpływ na
przemianę materii ryb, roślin i mikroorganizmów. Woda o wysokiej zawartości soli wapniowych i magnezowych określana jest
jako twarda, o nieznacznej zawartości tych składników jako miękka. Korzystna dla większości ryb słodkowodnych wartość
liczbowa GH mieści się w granicach od 6° dH a 16° dH.
Twardość węglanowa wody (KH) określana jest poprzez zawartość węglanów i wodorowęglanów. Pomiar ten jest szczególnie
ważny, ponieważ wartość KH i wartość pH są od siebie zależne. Wartość KH jest miarą pojemności buforowej wody.
Wystarczająca twardość węglanowa zapobiega niebezpiecznemu obniżaniu się wartości pH, tzn. nadmiernemu zakwaszeniu
wody (niebezpieczeństwo spadku odczynu).
Dla większości ryb słodkowodnych zalecana jest wartość KH w granicach od 3° dH a 10° dH.
Ryby morskie potrzebują wyższych wartości KH, mieszczących się w granicach od 8° dH a 10° dH.
Przebieg testu:
Zanim przystąpisz do przeprowadzenia testu, przeczytaj kompletny przebieg testu.
1. Wypłucz kuwetę pomiarową testowaną wodą.
2. Napełnij kuwetę pomiarową testowaną wodą do kreski 5 ml.
3. Przytrzymaj butelkę z danym odczynnikiem testującym pionowo nad kuwetą pomiarową i wpuszczaj do niej
odczynnik kropla za kroplą.
4. Po każdej kropli potrząśnij lekko kuwetą i licz ilość kropli do mementu wystąpienia zmiany barwy.
5. GH: zmiana barwy z czerwonej na zieloną.
KH: zmiana barwy z niebieskiej na żółtą.
UWAGA! Gdy zmiana barwy wystąpi już po pierwszej kropli, to wartość pomiarowa leży w granicach od 0° dH a 1° dH.
6. Stopień twardość ( twardość niemiecka ) wynika z ilości kropli dodanych do momentu zmiany barwy.
Np. 3 krople = 3° dH.
Po każdorazowym przeprowadzeniu testu kuwetę pomiarową wypłucz starannie pod bieżącą wodą.
UWAGA! Dokładność pomiaru jest większa, jeżeli test przeprowadzany jest w 10 ml wody z akwarium
(w tym przypadku jedna kropla płynu testowego odpowiada = 1⁄2° dH).
Po przeprowadzeniu testu
Jeżeli wyniki testu wskazują na podwyższone stopnie twardości wody (GH lub KH), to mogą one być obniżone przez dodanie
miękką wody, np. wody deszczowej, wody destylowanej albo wodą, która została poddana uzdatnieniu za pomocą wymiennika
jonowego albo za pomocą przyrządu do osmozy nawrotnej. Miękką wodę można również uzyskać filtrując ją przez torf.
Najprostszym i najszybszym sposobem obniżenia twardości węglanowej jest dodanie środka Tetra pH/KH Minus.
W przypadku, gdy twardość węglanowa jest za niska (np. poniżej 1-2° dH ), woda winna być utwardzona przez dodanie kamienia
wapniowego lub kawałków marmuru, albo przez dodanie środka Tetra pH/KH Plus.
Świeżą wodę z wodociągu, którą dajesz do akwarium, uzdatniaj zawsze środkiem Tetra AquaSafe, aby zneutralizować
rozpuszczony w niej chlor i metale ciężkie.
OSTROŻNIE: Chronić przed dziećmi!
GH: Łatwo palny! Zawiera alkohol etylowy. Przechowywać z dala od źródeł ognia.
KH: Środek palny! Zawiera alkohol etylowy.
Producent: Tetra Werze Dr. rer. nat. Ulrich Baensch GmgH
D-49304 Melle Made in Germany
Dystrybutor: EURO-ZOO Sp. z o.o.
Ul. Szpitalna 1c 05-270 Marki
Infolinia 0800 143 144
www.ez.com.pl

Awatar użytkownika
rafal.gorz
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Kontaktowanie:

Postautor: rafal.gorz » 2012-01-20, 17:20

Prawdopodobnie podobnie jak Zoolek, tj. woda do kreski na pojemniku i liczysz krople odczynnika. Liczba kropel do zmiany koloru to twardość w stopniach niemieckich. Ale może ktoś, kto ma te testy napisze coś więcej. Ja na temat kolorów nic nie powiem, bo u różnych producentów kolory są różne.

edit: O, nawet kolory się z Zoolekiem zgadzają :)
P.S. Sprawdź termin ważności testów.
Lubuskie Forum Akwarystyczne

Awatar użytkownika
Maćko
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: Maćko » 2012-01-20, 17:39

Po 1 kropli do Gh i Kh uzyskałem zieloną i żółtą barwę więc mam 0-1 tak? ph mam 6.5 chyba coś nie tak z moim Ro bo zazwyczaj daje 6 ph : / no nic najwyżej kupię inne testy na ph, może to coś zmieni...

DxM

Postautor: DxM » 2012-01-20, 17:41

Testy robiłeś wodzie prosto z RO, czy z akwarium?

Awatar użytkownika
Maćko
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: Maćko » 2012-01-20, 17:54

z Ro bo przed wlaniem do akwa sprawdzałem Ro czy ma dobre parametry, dziś miałem dopiero akwa zalewać

Awatar użytkownika
rafal.gorz
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Kontaktowanie:

Postautor: rafal.gorz » 2012-01-20, 17:58

No to jak z RO, to wskazanie jak najbardziej prawidłowe.

Awatar użytkownika
birdas
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: birdas » 2012-01-20, 19:04

Woda z RO ma KH=GH=0 i PH neutralne (7,0).

Po 1 kropli do Gh i Kh uzyskałem zieloną i żółtą barwę więc mam 0-1 tak?

Ciekaw jestem Twojego toku myślenia. Oba przypadki (ilość kropel) takie same, a jednak wyniki różne.
Jak od razu pojawia się kolor końcowy (nawet po 4 kroplach) to dany parametr i tak jest 0.

Awatar użytkownika
rafal.gorz
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Kontaktowanie:

Postautor: rafal.gorz » 2012-01-20, 19:13

birdas pisze:Ciekaw jestem Twojego toku myślenia. Oba przypadki (ilość kropel) takie same, a jednak wyniki różne.
Jak od razu pojawia się kolor końcowy (nawet po 4 kroplach) to dany parametr i tak jest 0.

A ja Twojego, bo tok rozumowania kolegi jest jak najbardziej prawidłowy.
W teście GH dał jedną kroplę i otrzymał kolor zielony, więc twardość wynosi między 0 a 1, bo kolor zmienia się z czerwonego na zielony.
W teście KH dał jedną kroplę i otrzymał barwę zółtą, więc twardość wynosi między 0 a 1, bo kolor zmienia się z niebieskiego na żółty.

Myślałem, że testy na twardość są na tyle proste w obsłudze, że odczytanie nie sprawi nikomu trudności, a jednak ;)

Awatar użytkownika
birdas
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: birdas » 2012-01-20, 19:19

rafal.gorz pisze:A ja Twojego, bo tok rozumowania kolegi jest jak najbardziej prawidłowy.

To ciekawe.
W teście GH dał jedną kroplę i otrzymał kolor zielony, więc twardość wynosi między 0 a 1, bo kolor zmienia się z czerwonego na zielony.

Twardość nie wynosi między 0 a 1 tylko 0.
W teście KH dał jedną kroplę i otrzymał barwę zółtą, więc twardość wynosi między 0 a 1, bo kolor zmienia się z niebieskiego na żółty.

Jak wyżej.
Myślałem, że testy na twardość są na tyle proste w obsłudze, że odczytanie nie sprawi nikomu trudności, a jednak ;)

Właśnie ... czasami też żeby prawidłowo zinterpretować wynik to trzeba mieć na ten temat jakieś pojęcie. :P
Nie ma pojęcia pomiaru twardości między 0 a 1 ani 0,5 lub 0,75 bo druga kropla była pełniejsza od pierwszej itp. Nie ma zmiany barwy to jest 0.
Idąc takim tokiem myslenia to nigdy nie wyjdzie 0 bo zawsze trzeba chociaż tę jedną kroplę wpuścić ... ehhhh.

Awatar użytkownika
rafal.gorz
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Kontaktowanie:

Postautor: rafal.gorz » 2012-01-20, 19:22

Nie prawda, nie koniecznie jest 0. To się okaże, jak zwiększy się ilość wody. Bo np. przy 20 ml wody może się okazać, że 1 kropla nie spowoduje zmiany a dopiero druga, czyli twardość wyniesie 0,5 stopnia niemieckiego. I nijak ma się to do Twojej teorii - nie wiemy, czy twardość wynosi 0, wiemy tylko że jest z przedziału 0 - 1. Ale w jednym się z Tobą zgadzam, żeby o czymś pisać, trzeba mieć na ten temat jakieś pojęcie.

Awatar użytkownika
birdas
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: birdas » 2012-01-20, 19:29

Nie dokonujemy pomiaru twardości z dokładnością do dziesiętnych części stopnia. Testy są przeznaczone do konkretnego pomiaru i w takiej sytuacji moja interpretacja jest prawidłowa. Aczkolwiek gdyby przyjąć, że taką dokładność pomiaru o jakiej wspominasz można przeprowadzić to zgadzam się, że będziesz miał rację - jest możliwy przypadek o którym wspominasz. Testy kropelkowe niestety nie dają wiarygodnych pomiarów z taką dokładnością.
Odnośnie mojego pierwszego pytania dotyczącego fragmentu:
---
Po 1 kropli do Gh i Kh uzyskałem zieloną i żółtą barwę więc mam 0-1 tak?
---
to zrozumiałem to jako GH=1, KH=0.

Awatar użytkownika
rafal.gorz
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Kontaktowanie:

Postautor: rafal.gorz » 2012-01-20, 19:39

birdas pisze:to zrozumiałem to jako GH=1, KH=0.

Czyli się nie zrozumieliśmy.
Z 20 ml może przesadziłem. Ale jakby wziąć tak jak zaleca producent - podwójną ilość, to 1 kropla to 0,5 stopnia. I wówczas otrzymanie koloru zółtego / zielonego po 1 kropli oznacza, że twardość jest mniejsza lub równa 0,5 stopnia. Zmiana koloru po drugiej kropli oznacza, że twardość mamy 1.
Analogicznie, przy 5ml, jeśli po kropli otrzymamy od razu kolor żółty / zielony, to nie możemy stwierdzić, że twardość jest 0, a jedynie tylko, że jest mniejsza lub równa 1. A żeby określić dokładniej, to robimy to co napisałem kilka zdań wcześniej. Oczywiście nie ma to żadnego znaczenia dla nas czy naszych ryb.

Awatar użytkownika
birdas
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: birdas » 2012-01-20, 19:56

Zgadzam się, zarówno w kwestii sposobu pomiaru jak i przydatności większej dokładności pomiaru dla nas lub ryb.

Wróć do „Testy, opinie i nowości”