Sposoby żywienia narybku oraz młodych dyskowców

Moderator: Coari

Awatar użytkownika
Sebastian
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Posty: 596
Rejestracja: 2007-04-09, 11:00
Lokalizacja: Kraków

Sposoby żywienia narybku oraz młodych dyskowców

Postautor: Sebastian » 2007-05-26, 15:00

Sposoby żywienia narybku oraz młodych dyskowców

Wychowanie młodych ryb z rodzaju Symphysodon nie jest zasadniczo trudniejsze, od wychowania dorodnych gupików. W obu przypadkach tajemnica polega jedynie na konsekwentnym stosowaniu się do określonych dla każdego z tych gatunków odrębnych zasad. Jedną z ważniejszych jest - prawidłowo przeprowadzany proces żywieniowy.
Zawarte w artykule informacje, pochodzą z rękopisu obszernej książki - DYSKOWCE, której wspólnie z Ryszardem Ratuszyńskim jestem autorem.
"Przeprowadzone przez autorów książki badania na reprezentatywnej grupie młodych dyskowców w latach 1998 - 1999, powyższą tezę potwierdziły w całej rozciągłości. Okazało się, że stosowane przez pewien czas powolne zmiany parametrów wody nie odbijały się szczególnie negatywnie na badanej grupie. Otrzymywały one przez cały czas jedynie wybrane rodzaje pokarmów. Ryby żerowały a tylko ich tempo wzrostu uległo na pewien czas spowolnieniu. Nic nie było w stanie uratować od chorób, a w ich następstwie od śmierci drugiej grupy ryb, które otrzymywały niewłaściwe pokarmy, za to cały czas przebywały w wodzie, której parametry były nienaganne. Ryby z pierwszej grupy żyją do dziś. Wyniki tych badań niech będą dla wszystkich pragnących hodować dyskowce przestrogą."
Stwierdzenie to jednoznacznie sugeruje, że istnieją takie pokarmy, które nie dają temu gatunkowi ryb szansy osiągnięcia wieku dojrzałego. Tak w rzeczywistości jest istotnie. Wyliczanie ich, oraz wyjaśnianie przyczyn takiego stanu rzeczy, a także scharakteryzowanie rodzaju zagrożenia, może stać się tematem odrębnego artykułu.
W związku z tym, zaprezentowane zostaną jedynie te pokarmy, które w hodowli dyskowców mogą być stosowane. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że niektóre z nich, przy nie zachowaniu określonych zasad, także zaliczane są do grupy wysokiego ryzyka.
Pokarmy te w celu łatwiejszego zrozumienia tematu podzielone zostały na trzy umowne grupy:
- żywe lub mrożone;
- preparowane suche;
- inne.

Czytaj więcej >>>

Opracowanie udostępnione dzięki uprzejmości Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców - www.klub-pkmd.pl

Niestety link nieaktualny, klub PKMD nie podał nowego :( - Moderator
Ostatnio zmieniony 2009-12-13, 17:31 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Ciekawe artykuły”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość