Dyskowce - akwarystyczna fascynacja

Moderator: Coari

Awatar użytkownika
Sebastian
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Posty: 596
Rejestracja: 2007-04-09, 11:00
Lokalizacja: Kraków

Dyskowce - akwarystyczna fascynacja

Postautor: Sebastian » 2007-05-26, 11:17

DYSKOWCE - AKWARYSTYCZNA FASCYNACJA

Zainteresowanie rybami z rodzaju Symphysodon, trwa ponad 70 lat i w miarę upływu czasu, systematycznie wzrasta. Fascynacja tymi rybami spowodowała, że na ich temat, napisano na świecie bardzo wiele książek i wydano liczne albumy. Polska, szczycąca się stosunkowo dobrze rozwiniętą akwarystyką, stanowi w tym wypadku wyjątek.
Dyskowce i paletki - dwie, stosowane w polskiej akwarystyce nazwy, dotyczące jednego rodzaju ryb, liczącego obecnie dwa gatunki. Dawniej próbowano dzielić je na więcej taksonów, lecz okazało się, że są to jedynie odmiany lokalne, których wygląd uzależniony jest od warunków życia. W tej sytuacji, nie jest pozbawiony sensu pogląd, że istnieje tylko jeden gatunek - dyskowiec, a wszystkie znane w środowisku naturalnym formy barwne, stanowią różnego rodzaju warianty, ukształtowane przez nie poznane do końca przyczyny ekologiczne.
U każdego akwarysty, bez względu na jego wiek lub staż hodowlany, ryby te zawsze budzą emocje. Marzeniem wielu z nich, jest posiadanie ich w swoim akwarium. Chcą się nimi opiekować, obserwować je oraz poznawać ich niezwykły sposób życia. Najczęściej jednak, większość z nich, nie decyduje się na bliższą znajomość z dzikimi formami oraz hodowlanymi odmianami tego gatunku. Powodem jest najczęściej obawa przed trudnościami oraz brak wiary we własne umiejętności. Faktem jest, że w wielu przypadkach, podjęcie prób pielęgnacyjnych kończy się dla tych ryb tragicznie. W środowisku akwarystycznym krąży o nich wiele sprzecznych informacji. W większości przypadków, nie są one wynikiem własnych doświadczeń i przemyśleń hodowcy. Często stanowią jedynie powielenie opinii zasłyszanych od innych akwarystów, którzy niejednokrotnie także znają hodowlę tych ryb tylko z opowiadań.
Bardzo często daje się także słyszeć opinie, że ryby te cechuje: wysoka trudność w hodowli, są kosztowne, delikatne, absorbują wiele czasu, zmuszają do pogłębiania wiedzy i na ogół nie dają opiekunowi zbyt wielu szans na sukces końcowy. Opinie takie, a właściwie półprawdy, czynią wiele zła. Wszystkie te okoliczności, doprowadziły do sytuacji, w której hodowcy ryb z rodzaju Symphysodon uważani są niekiedy za elitę akwarystyczną. Faktem jest, że opieka sprawowana nad tymi rybami różni się, i jest trudniejsza, od opieki nad prostymi formami gupików lub mieczyków. Stanowi ona pewnego rodzaju wyzwanie i zmusza hodowcę do zachowania samodyscypliny i poszerzania wiedzy z dziedziny akwarystyki. Niekiedy, powoduje także, potrzebę sięgnięcia po dobrej jakości literaturę fachową. W dalszej części opracowania postaram się omówić niektóre z rozwiązań, które powinny ułatwić pielęgnację tych ryb.

Czytaj więcej >>>

Opracowanie udostępnione dzięki uprzejmości Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców - www.klub-pkmd.pl
Niestety link nieaktualny, klub PKMD nie podał nowego :( - Moderator
Ostatnio zmieniony 2009-12-29, 20:48 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Ciekawe artykuły”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość