Dyskowce a kwarantanna

Moderator: Coari

Awatar użytkownika
Sebastian
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Posty: 596
Rejestracja: 2007-04-09, 11:00
Lokalizacja: Kraków

Dyskowce a kwarantanna

Postautor: Sebastian » 2007-05-26, 10:59

Dyskowce a kwarantanna

Brak prawidłowo przeprowadzonej kwarantanny, to jeden z akwarystycznych grzechów głównych. Większość akwarystów posiada co prawda świadomość jej potrzeby, lecz bezpodstawnie liczy, że w jego przypadku można ten proces pominąć. Z przeprowadzonych na przełomie 2003/2004 ankiet wynika jednak, że członkowie Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców, którzy bezwzględnie stosują kwarantanny, spotykają się w swych zbiornikach ogólnych znaczniej rzadziej z chorobami ryb, niż inni akwaryści. Wynik ten mówi sam za siebie. Postarajmy się więc wspólnie przeanalizować problematykę kwarantanny.
W sensie akwarystycznym, zakres pojęcia "kwarantanna" jest stosunkowo szeroki. Przez to określenie, rozumie się:
- celowe odizolowanie ryby, u której dostrzeżone zostały przez jej opiekuna objawy inwazji wirusowej, bakteryjnej, grzybiczej lub pasożytniczej,
- profilaktyczne oddzielenie ryby nie wykazującej oznak chorobowych, która jednak miała kontakt z innymi chorymi egzemplarzami,
- okresową obserwację nowo nabytych ryb, w celu ewentualnego zapobieżenia rozprzestrzenianiu się chorób, które znajdując się w okresie inkubacji nie mogą być jeszcze dostrzeżone.
Czas trwania kwarantanny powinien wynosić co najmniej 40 dni, a sama nazwa wywodzi się od włoskiego określenia "quaranta giorni". Jest to najczęściej okres dłuższy od większości okresów wylęgania się różnych chorób.

Czytaj więcej >>>

Opracowanie udostępnione dzięki uprzejmości Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców - www.klub-pkmd.pl
Niestety link nieaktualny, klub PKMD nie podał nowego :( - Moderator
Ostatnio zmieniony 2009-12-13, 17:27 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Ciekawe artykuły”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość