Problem z ślimakami

Moderator: Coari

ShenKare
nowicjusz

Problem z ślimakami

Postautor: ShenKare » 2015-06-04, 11:43

witam moim problemem jest gdyż w moim głównym akwarium jest dużo ślimaków macie jakieś patenty na usuniecie ich jakieś preparaty czy coś te ślimaki są wszędzie w filtrze , na roślinach , w kamieniach

Awatar użytkownika
nemo29
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony
Podziękował: 1 raz

Postautor: nemo29 » 2015-06-04, 12:13

Bateia i kabelki , slimaki znikna .
Temat kilka krotnie opisany na forum .
Pozdrawiam
Lukasz

Awatar użytkownika
Gmar
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękowania otrzymane: 2 razy

Postautor: Gmar » 2015-06-04, 15:18

..albo środek biologiczny Noplanaria do dostania na allegro.

michal.l
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 3 razy

Postautor: michal.l » 2015-06-04, 17:17

Jak wszystko na raz padnie a ślimaków z tego co mówisz to masz mnogo to restart
gwarantowany nie wiem jakie duże masz akwarium ale ja bym kupił kilka -kilkanaście
helenek i po jakimś czasie zredukują do minimum ,jest też opcja z rybami kolcobrzuch ,bocja
sorry taki mamy klimat

Awatar użytkownika
x-larson
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: x-larson » 2015-06-04, 18:11

Bocja wspaniała lub MLP
4 bocje po 4 tygodniach ślimaków brak
MLP je zabije ale będą się rozkładały i psuły wodę i to może być niekorzystne ;)
Do wszystkiego podchodź z ostrożnością bo to co widzisz to tylko ułuda, co cię omami i zostawi w ......... :P

Awatar użytkownika
mariuszm72
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: mariuszm72 » 2015-06-04, 18:11

Michał ma rację i tylko w sposób naturalny ograniczyć plagę, zastosujesz środki chemiczne i zaczną Ci się rozkładać padliny w podłożu i we filtrach :|
Postępuj w taki sposób,by wszyscy,z którymi rozmawiasz stali się
Twoimi przyjaciółmi

Awatar użytkownika
Gmar
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę

Postautor: Gmar » 2015-06-05, 12:54

Wszystko dobre, tylko trzeba wiedzieć jak z tym postępować.Jak bocje to raczej młode bo stare to ślimaki maja gdzieś z reguły gdy maja inne papu do wyboru sam to sprawdziłem.No i warunek bocje muszą być czyste a nie prosto ze sklepu.Dlatego trzeba wybrać co dla kogo lepsze.

Awatar użytkownika
mariuszm72
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: mariuszm72 » 2015-06-05, 13:15

Gmar pisze:Wszystko dobre, tylko trzeba wiedzieć jak z tym postępować.Jak bocje to raczej młode bo stare to ślimaki maja gdzieś z reguły gdy maja inne papu do wyboru sam to sprawdziłem.No i warunek bocje muszą być czyste a nie prosto ze sklepu.Dlatego trzeba wybrać co dla kogo lepsze.
może tak być z bocjami że jak wyczują darmowy posiłek mięsny (mixa) to zniechęcą się do ślimaków, następna sprawa to że one są zawsze pierwsze przy żarciu i robią ogromne zamieszanie, mało tego rosną do dość sporych rozmiarów i czynią sporo szkód kopiąc w podłożu - bardziej tu bym pomyślał o helenkach!

Twoimi przyjaciółmi

Awatar użytkownika
Sezar
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: Sezar » 2015-06-05, 13:34

nemo29 pisze:Bateia i kabelki , slimaki znikna .
Przepraszam, ale sposób na "kabelek i batetyjkę" to jakiś żart internetowy ...

Gmar pisze:albo środek biologiczny Noplanaria
Bardzo szybko zabiera tlen z wody, a podany w skutecznej dawce (wg przepisu x 2) podusi ryby ... napowietrzanie niestety nie pomoże rybom przetrwać, no chyba że masz ryby labiryntowe ...

michal.l pisze:ja bym kupił kilka -kilkanaście helenek i po jakimś czasie zredukują do minimum
Kilka, kilkanaście nie wystarczy, musiałaby być ich cała armia,

larson pisze:Bocja wspaniała lub MLP
4 bocje po 4 tygodniach ślimaków brak
Sposób na bocje jest podobny do sposobu "na Helenkę" ... i podobnie jak tam musiałaby być cała armia ... przy czym o ile helenka rzeczywiście rozsmakowuje się w zatoczkach o tyle bocja bywa bardzo kapryśna ...

mariuszm72 pisze:zastosujesz środki chemiczne i zaczną Ci się rozkładać padliny w podłożu i we filtrach
W zasadzie może to i prawda ... ale od czego są filtry biologiczne i podmiana wody ?

Ze środków "ziołowo-naturalnych" masz w zasadzie dostępne: No planaria - którą należy podać w podwójnej dawce - trzy razy co pięć dni - po piętnastym dniu podmiana - tutaj istnieje ryzyko poduszenia ryb, bo po podaniu środka w podwójnej dawce tlen w wodzie spada do zera i nawet napowietrzanie rybom nie pomoże.
Azoo Snail Treatment, Femanga Wurzel Aktive, Femanga Schneckenstop - w zalecanych (ulotkowych) dawkach, w zasadzie nie robią większej krzywdy ślimakom - nie wiem jak dawki wielokrotne ...
MLP - większych ślimaków i jajeczek nie rusza ... tylko takie maluchy, zwielokrotnionych dawek nie stosowałem.

Jedynym sposobem jest restart zbiornika, zmiana podłoża i roślin, no i oczywiście pełna sterylizacja.

Można również spróbować siarczanu miedzi w ilości 1-1.5g/100l. wody, czyli w stężeniu na poziomie 1mg - po 12-15 godzinach podmiana min. 50% wody + węgiel aktywowany.
Kolejno 2x taka powtórka co 5 dni.
Wiem wiem ... siarczan miedzi to trucizna i jest bardzo szkodliwy ... przez jedną dobę większej szkody rybom nie wyrządzi, do podłoża i roślin przedostanie się znikoma ilość ... ale za to ślimaków już nie będzie.
[center]◄'))))►◄ ►◄(((('►[/center]

Awatar użytkownika
mariuszm72
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: mariuszm72 » 2015-06-05, 13:41

Jeśli Staszek bierze pod uwagę restart, to się z Tobą zgadzam.... jednak jeżeli nie wchodzi taka opcja w rachubę to pozostał bym przy helenkach - oczywiście nie zawlczą plagi tylko ograniczą w jakimś stopniu!
jego decyzja :/

Twoimi przyjaciółmi

Awatar użytkownika
Gmar
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę

Postautor: Gmar » 2015-06-05, 13:41

SEZAR---ten sposób na baterie i kabelki to żaden żart internetowy.Moim zdaniem bardzo dobry i skuteczny sposób wielokrotnie stosowany .Noplanarię odradzasz stosować chociaż jest na 100% z komponentów roślinnych a doradzasz siarczan miedzi.

Awatar użytkownika
Sezar
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: Sezar » 2015-06-05, 13:50

Gmar pisze:sposób na baterie i kabelki to żaden żart internetowy
Marku taka walka, to nierówna walka - ślimaki zawsze będą górą.
W realu wygląda to tak, że razisz prądem codziennie po kilka kilkanaście ... no może kilkadziesiąt sztuk ... po paru dniach masz dość bo okazuje się, że jest ich coraz więcej, a Ty nie masz już siły siedzieć umoczony w wodzie i wypatrywać kolejnego zatoczka ... więc z góry można skazać tą metodę na niebyt, bo to jak leczenie syfa pudrem.

Gmar pisze:Noplanarię odradzasz stosować chociaż jest na 100% z komponentów roślinnych ...

A gdzie napisałem, że odradzam?
Sezar pisze:Ze środków "ziołowo-naturalnych" masz w zasadzie dostępne: No planaria - którą należy podać w podwójnej dawce - trzy razy co pięć dni - po piętnastym dniu podmiana - tutaj istnieje ryzyko poduszenia ryb, bo po podaniu środka w podwójnej dawce tlen w wodzie spada do zera i nawet napowietrzanie rybom nie pomoże.
Ostatnio zmieniony 2015-06-05, 14:04 przez Sezar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gmar
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę

Postautor: Gmar » 2015-06-05, 13:57

Ja jakoś tym środkiem zwalczyłem i rybom nic nie było...no ale niech ci będzie :lol: ;)

michal.l
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 3 razy

Postautor: michal.l » 2015-06-05, 13:59

Sezar pisze:Kilka, kilkanaście nie wystarczy, musiałaby być ich cała armia,
a z kąd ty to możesz wiedzieć znasz litraż akwarium ?nie jest powiedziane że to akwarium z paletami i ma 400 litrów ..u mnie kilka lat temu jakoś dały radę w dwusetce
sorry taki mamy klimat

Awatar użytkownika
Sezar
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: Sezar » 2015-06-05, 14:06

michal.l pisze:a z kąd ty to możesz wiedzieć znasz litraż akwarium ?nie jest powiedziane że to akwarium z paletami i ma 400 litrów ..u mnie kilka lat temu jakoś dały radę w dwusetce

no tak widzę, że byłeś w Łukowie ... te wszystkie "bajdy" o jednej helence na 40l. wody ...

Wróć do „Ciekawe artykuły”