240-ka Mattiki od zera

Galerie użytkowników

Moderator: Coari

Mattika
nowicjusz

240-ka Mattiki od zera

Postautor: Mattika » 2018-03-17, 14:30

Po pierwsze witam Was wszystkich serdecznie. Jestem tu nowy, jak widać to mój pierwszy post, a akwarium jest na razie tylko w planach w mojej głowie :-) Z regulaminem się zapoznałem, zatem dla porządku zamieszczam "metryczkę" zbiornika, a szerszy opis planów, mojej "akwarystycznej historii" i chęci zmierzenia się z tematem paletek poniżej.

1) Zbiornik:
- pojemność: 240
- od kiedy zbiornik funkcjonuje: <na razie nie dotyczy>
- wymiary: 120x40x50
- rodzaj: roślinny (w planach)
- rodzaj podłoża: ziemia + żwir (w planach)

2) Woda:
- kwasowość (pH): <na razie nie dotyczy>
- twardość węglanowa i ogólna: <na razie nie dotyczy>
- wielkość związków azotowych: <na razie nie dotyczy>
- temperatura wody: <na razie nie dotyczy>
- częstotliwość i wielkość podmian wody: stała podmiana (w planach)
- sposób przygotowania wody do podmian: RO (w planach)
- obsada ryb: (w planach) maksymalnie 5 sztuk, a jakie to jeszcze nie wiem ;-)

3) Rodzaj pokarmu: : <na razie nie dotyczy>

4) Sprzęt w zbiorniku:
- filtracja: sump z overflow (w planach, o wkładach muszę jeszcze poczytać)
- oświetlenie: Odyssea Quad 4x54W T5 (2x 6500k, 1x 8500k, 1x 10000k)
- grzanie: grzałka 200W ale pewnie to będzie za mało, więc w planach kolejna

To teraz trochę o mnie i o tym dlaczego tu jestem...
Mam na imię Mateusz, mieszkam niedaleko Krakowa, a akwarystyką zajmowałem się za młodu. Po kilkuletniej przerwie powróciłem do tematu jakieś 3 lata temu. Za młodu jak to za młodu - człowiek wrzucił do baniaka kilka gupików i molinezji i się cieszył. Będąc starszym nabrałem trochę wiedzy i gupiki przestały wystarczać. Poszedłem zatem w stronę zieleniny w akwarium i miałem z tego uciechę. Po jakiś 6 miesiącach od zalania wyglądało to na przykład tak:

IMG_20161002_202419.jpg

Fakt - trudnych gatunków nie trzymałem. Wynikało to z tego względu, że w momencie zakładania zbiornika już wiedziałem, że ma on termin ważności. Spowodowane to było tym, że mieszkałem w wynajmowanym domu, a w planach była przeprowadzka do własnego. No i stało się - niedawno przeprowadziłem się w końcu do nowo wybudowanego domu. Baniak oczywiście też się przeprowadził ale już bez zawartości.

Siedząc wieczorami zastanawiałem się nad tym co chce mieć teraz w akwarium i skłaniałem się w stronę labiryntowców. Mam z nimi nieco doświadczenia i lubię je ale dopadła mnie myśl o paletkach i jakos nie chce wyjść z głowy ;-) Doświadczenia nie mam z nimi żadnego i podchodzę do tego tematu z na prawdę dużą dawką pokory - dla mnie jest to po prostu wyższa szkoła akwarystycznej jazdy, a jak patrzę na Wasze zbiorniki, to powiem jedno: chylę czoła.

Przede mną dużo przygotowań i duuuuuuużo nauki, więc siedzę i studiuję to forum. Nie, nie jestem typem, który jest niecierpliwy i musi mieć wszystko od razu, więc myślę że przy dobrych wiatrach będzie niezłym wynikiem jesli za pół roku będę miał zbiornik przygotowany na wpuszczenie pierwszej ryby. Na razie wygląda to tak:

IMG_20180317_124749[1].jpg

Pod akwarium chcę zbudować sumpa, do którego będę zrzucać wodę overflowem z PVC. Przy budowie domu, byłem na tyle mądry, że pod baniak doprowadziłem sobie od razu wodę i ściek, więc z mam warunki do tego, aby zbudować sobie system ciągłej podmiany wody (też overflowem ale z sumpa). Oczywiście czeka mnie też sporo zakupów (np: filtr RO).

Jesli chodzi o obsadę, to jeszcze się nie zdecydowałem - przyjdzie jeszcze na to czas, a na razie siedzę, oglądam i czytam. Wiem tylko, że nie chcę robić jakiegoś bardzo towarzyskiego zbiornika, tzn. oprócz paletek dać może kilka kirysów i tyle. Samych paletek za dużo też tutaj nie zmieszczę, wiec pewnie skończy się na 4 - 5 sztukach. Oczywiście do tego rośliny ale jakie, to też jeszcze nie wiem.

Jako podłoże chcę dać ziemię ogrodową z dodatkami i przykryć ją warstwą jakiegoś delikatnego ciemnego żwiru. Stosowałem już takie rozwiązanie i chwalę je sobie.

Chcę najpierw zbudować infrastukturę zbiornika, obsadzić go roślinami, odhodować pożądnie całą biologię i ustabilizować baniak, a dopiero potem wpuścić ryby. Bardzo liczę na Waszą pomoć, bo tak jak powiedziałem, z paletkami nie mam żadnego doświadczenia.

Czekam na Wasze opinie/krytykę o pomyśle.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Zyga49
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy

Re: 240-ka Mattiki od zera

Postautor: Zyga49 » 2018-03-18, 15:52

Witaj na Forum-widzę.że ciągnie Cię w stronę jak piszesz *zieleniny* -ziemia ,4x 54W i pewnie Co2 przy takim oświetleniu a dyski za tym nie przepadają.Ciężko jest utrzymać ładny trawnik i rosliny z paletkami.chociaż niektórym to się udaje.Z gazem trzeba uważąć bo juz niejeden zagazował ryby.Ziemia ze żwirem pod rosliny ok,ale po pewnym czasie może się zrobić syf,cuda na kiju i i może to co niepowinno wydzielać się do wody i bardzo drastycznie zmieniać parametry na niekorzyśc dysków.Ge neralnie założenia masz dobre -woda i kanaliza doprowadzone ,samp super sprawa ilośc dysków 5 szt w 240l ok -niedobre jest jak piszesz,żę chcesz ustabilizować baniak/woda,parametry ,zielsko/ i dopiero wpuscisz ryby.Nie wiem jakie masz założenia ,czy kupisz dużę czy małe rybki.Ja proponuje Ci kupić 10 szt małych dysków wpuszczasz do świeżej wody /woda trzydniowa/na samo szkło ,karmisz często -wieczorem ściągasz syf z dna -płuczesz gąbki z filtra wew. i patrzysz jak rosną w oczach.Jak urosną robisz selekcję dla siebie 5szt /najładniejsze kształtem i kolorem/ resztę sprzedajesz lub rozdajesz i wtedy dekorujesz zielskiem,korzeniami,kamieniami itp.Natomiast jak wpuścisz dorosłe dyski do wody z zielskiem /dekoracyjne/ to i tak z chwilą wpuszczenia ryb parametry się na pewno zmienią No2 skoczy i może ph -możesz tak zrobić,ale musisz badać/pilnować parametry/ wody sporo podmieniać ,słabo karmić ąż się wytworzy biologia i parametry będą stabilne-tak,że wybór należy do Ciebie .
Pozdrawiam

Wróć do „Galeria”