Beczka Xenona

Moderatorzy: Coari, toommaszeek

arkady
nowicjusz

Re: Beczka Xenona

Postautor: arkady » 2017-01-08, 17:38

hej
kupiłem od kolegi toommaszeek akwarium 500l standard 200x50x50 myślę nad filtracją z beczki i wymyśliłem taką instalacje oczywiscie beda tez zawory
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 5 razy
Podziękowania otrzymane: 31 razy

Postautor: bodzio 1 » 2017-01-08, 21:49

dla mnie za dużo rurek
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

splowa
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękował: 6 razy
Podziękowania otrzymane: 2 razy

Postautor: splowa » 2017-01-09, 08:12

ja mam u siebie podobnie zasysanie wody ale na rurkach 1" ( w akwarium transparentne plexy 20mm oraz 30mm ) i pompa na drugim biegu spokojnie chodzi, na 3 juz zasysa troche beczki ale mam tez 2 podłączone wiec to pewnie przez to. powrót mam przez wąż 19/22

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: toommaszeek » 2017-01-09, 11:49

Tak jak Boguś napisał, zbyt dużo rurek. Rury zasysające zbyt małej średnicy i pompa może zasysać beczkę. Jeżeli podłączysz deszczownicę i wylot na jednej linii to praktycznie wszystko poleci przez wylot z tego względu że woda tam nie będzie miała żadnego oporu, chyba że to zdławisz to poleci i tu i tu.
Jaką pompę chcesz zastosować??
Nie to że się przyczepiłem ;) ale wlot wody do beczki zrobiłbym od góry. Ułatwi Ci to czyszczenie beczki gdyż wyjmujesz tylko wkłady od góry a reszta zostaje w beczce. Pompa będzie cały czas zalana wodą, a jak będzie na górze to po czyszczeniu będzie zapowietrzona. Na rurach ssących w zbiorniku załóż gąbki jako prefiltry, w ten sposób wydłużasz okresy pomiędzy czyszczeniem beczki.
U siebie miałem w ten sposób zrobione i beczki nie otwierałem przez dwa lata.

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: bodzio 1 » 2017-01-09, 14:15

toommaszeek pisze:Tak jak Boguś napisał, zbyt dużo rurek. Rury zasysające zbyt małej średnicy i pompa może zasysać beczkę. Jeżeli podłączysz deszczownicę i wylot na jednej linii to praktycznie wszystko poleci przez wylot z tego względu że woda tam nie będzie miała żadnego oporu, chyba że to zdławisz to poleci i tu i tu.
Jaką pompę chcesz zastosować??
Nie to że się przyczepiłem ;) ale wlot wody do beczki zrobiłbym od góry. Ułatwi Ci to czyszczenie beczki gdyż wyjmujesz tylko wkłady od góry a reszta zostaje w beczce. Pompa będzie cały czas zalana wodą, a jak będzie na górze to po czyszczeniu będzie zapowietrzona. Na rurach ssących w zbiorniku załóż gąbki jako prefiltry, w ten sposób wydłużasz okresy pomiędzy czyszczeniem beczki.
U siebie miałem w ten sposób zrobione i beczki nie otwierałem przez dwa lata.

ja dołożę, rury zasysające i odpowiednie prefiltry do przepływu wody , systematyczne ich czyszczenie , bo za mało wydajne pod względem przepływu i brudne będą zasysać beczkę , co do deszczownicy to kiedyś tak miałem jak Tomek napisał i zdawało egzamin
i dokładnie wlot od góry wylot od dołu a jak założysz dobre prefiltry to złoże będzie zawsze czyste (ja w beczkach mam tylko keramzyt bez żadnych gąbek itp ) u mnie beczki funkcjonują od 2011 raz zajrzałem było czyściutko więcej tam nie zaglądałem
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

arkady
nowicjusz

Postautor: arkady » 2017-01-09, 21:02

troszkę zmieniłem na pewno chce zrobić by do beczki woda z akwa zasysana była z 2 stron akwarium razem z prefiltrami
wyloty tez najlepiej 2 deszczownica i z drugiej strony przytkany wylot razem z bąbelkami
wiem ze wlot do beczki musi być ciut większy niż wylot by beczka się nie zasysała
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Mati43
nowicjusz

Postautor: Mati43 » 2017-07-29, 19:42

Witam serdecznie. Postanowiłem tu napisać bo projekt identyczny z moim. Mianowicie mam podobną beczkę tylko że 50l i większy "dekiel" ale też zakręcany. Mam problem z uszczelnieniem tego kubła. Cieknie z pod pokrywy.Użyłem tasmy teflonowej do rur no i byl chwile spokój ale po ruszeniu beczki po chwili zaczynało się sączyć.Po wył filtracji grawitacja zrobiła swoje i beczka przeciekała mocniej.Czy kolega który zrobił ten filtr uszczelniał to jakoś? Widzę że się nie loguje od dawna dlatego nie mam jak zapytać osobiście. MOże przeoczyłem w postach sposób uszczelnienia albo nie było nic na ten temat. Bardzo proszę o porade.Dziękuje.

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: bodzio 1 » 2017-07-29, 23:14

taśmą takiego gwintu nie uszczelnisz , a czy pod deklem jest uszczelka
możesz spróbować uszczelnić silikonem akwarystycznym , na uszczelkę w deklu nałóż silikonu i dokręć i odczekaj kilka dni zanim zalejesz beczkę
ja akurat mam inną ale w ten sposób uszczelniłem , hula już kilka lat
viewtopic.php?f=23&t=4338&start=255
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

Mati43
nowicjusz

Postautor: Mati43 » 2017-07-30, 18:52

Dzięki za odp. niestety w tej beczce nie ma uszczelki. Uszczelka silikonowa nie zdała egzaminu a i teflon też puścił.

splowa
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę

Postautor: splowa » 2017-07-30, 21:35

Moje beczki uszczelnień silikonem ;) dałem ile się da na styk wieko-beczka i scisnaolem obejma (moja beczka tak jest zamykana:) i tak już sobie stoi, nic nie cieknie i nie Mam zamiaru otwierać :)

Mati43
nowicjusz

Postautor: Mati43 » 2017-07-30, 21:42

Masz jakąś fotkę? ja chyba wezmę odkręce wieko i zaleje silikonem i skręce.Wcześniej robiłem to tak że zrobiłem silikonem i 2 doby schło...

amba
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony
Podziękował: 12 razy
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: amba » 2017-07-30, 21:44

Ponoć lepsza jest zamykana obejmą a nie zakrecana ale ja mam sumo wiec nie festiwalem takiego rozwiązania

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: bodzio 1 » 2017-07-30, 23:13

Mati43 pisze:Dzięki za odp. niestety w tej beczce nie ma uszczelki. Uszczelka silikonowa nie zdała egzaminu a i teflon też puścił.

jak nie ma uszczelki to co ma uszczelnić :/ musisz dopasować gumową uszczelkę tak żeby weszła w rant dekla i dopiero wtedy dodatkowo silikonem
uszczelka coś takiego
https://www.olx.pl/oferta/sznur-oringow ... 8638f798fc
musisz dopasować odpowiedniej średnicy , po docięciu na wymiar (ścina się na kiełbasę) skleja się odpowiednim do tego klejem , są sklepy z uszczelniaczami (oringi zimeringi itp) gdzie zrobią Ci na zamówienie
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

splowa
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę

Postautor: splowa » 2017-07-31, 08:16

mozna zrobić też uszczelkę z silikonu, nałożyć silikon na beczkę, zrobić sobie jakąś packę by ściągnąc nadmiar silikonu i usczelka jak ta lala :D

ale ja i tak dla pewności skleiłem na stałe :)

joker
lekko zakręcony
lekko zakręcony
Podziękował: 14 razy
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: joker » 2017-07-31, 12:06

Cześć, czytam o problemach ze szczelnością waszych beczek, sam co jakiś czas podchodzę do zagadnienia, ale ciągle mam wątpliwości patrząc na plastikowe rozwiązania. Czy ktoś z was stosował stalowe zbiorniki fermentacyjne? Nie wiem czy jest tam uszczelka ale w wykonaniu "nieskręcalnym" wykonanie jakiejkolwiek uszczelki z masy silikonowej lub czegoś podobnego wydaje się być banalnie prostym rozwiązaniem. Dodatkowo takie wykonanie w przypadku z byt dużego podciśnienia raczej nie powinno się zapadać, dodatkowo zamiast skręcać króćce można je (chyba) wspawać.

Wróć do „Zrób to sam”