Filtracja beczka

Moderatorzy: Coari, toommaszeek

Awatar użytkownika
Rafau
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Filtracja beczka

Postautor: Rafau » 2017-01-08, 21:02

Robił ktoś ala sumpa ale z beczki , ? Chodzi o połączenie 3 akwarium 240l jedno dzielone na 3 x 40x40x50h jedno cale 120x40x50h bez przegród i jedno na 2x 60x40x50h

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 5 razy
Podziękowania otrzymane: 31 razy

Re: Filtracja beczka

Postautor: bodzio 1 » 2017-01-09, 10:57

na zasadzie beczka jak kubeł (układ ciśnieniowy ) nie wysterujesz wody , musiał by być układ otwarty dokładnie jak przy sumpie tylko złoża ułożone warstwowo w beczce , ale czy to by zdało egzamin , trzeba by próbować ,
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: toommaszeek » 2017-01-09, 11:33

Można podłączyć Overflow Box, Overflow Pipe lub nawiercić otwory w bocznych szybach i zrobić coś na zasadzie przelewu, ale czy warto?? Nie lepiej podłączyć sumpa??

Awatar użytkownika
Rafau
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: Rafau » 2017-01-09, 11:52

Nie zmieszcze się na wysokość z sumpem

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: toommaszeek » 2017-01-09, 12:02

Rafau pisze:Nie zmieszcze się na wysokość z sumpem
A beczka będzie stać obok?? Jeżeli tak to możesz zrobić sumpa pionowego. Właśnie tylko jak z dolnego akwarium woda do niego poleci?? To samo tyczy beczki. Musisz poświęcić jedno miejsce z akwarium na sumpa, tak będzie najbezpieczniej.

Awatar użytkownika
Rafau
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: Rafau » 2017-01-09, 13:39

Chyba tak będę musiał zrobić . jaki sump na 2 szkielka 240l ile l ?

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: toommaszeek » 2017-01-09, 14:04

Jak masz akwaria 240L na stelażu to najłatwiej jest zrobić sumpa o takich samych wymiarach. Jakby coś to mam dwa sumpy na sprzedaż o wymiarach 120x40x50h i 120x40x40h już kiedyś o nich rozmawialiśmy.

Awatar użytkownika
MarcinK
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: MarcinK » 2017-01-09, 15:35

Sump to chyba najbardziej nie ekonomiczne rozwiązanie i raczej przeżytek.
Robisz to na filtracji narurowej na taki zbiornik to 4 do 6 korpusów i masz wodę kryształ ciszę w domu i pompa co zużycie energii to jedna trzecia energi takiego sumpa

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: toommaszeek » 2017-01-09, 17:17

MarcinK pisze:Sump to chyba najbardziej nie ekonomiczne rozwiązanie i raczej przeżytek.
Robisz to na filtracji narurowej na taki zbiornik to 4 do 6 korpusów i masz wodę kryształ ciszę w domu i pompa co zużycie energii to jedna trzecia energi takiego sumpa
Dlaczego sump jest nieekonomiczny?? I proszę napisz dlaczego to przeżytek?? :shock:

Sump ma bardzo dużo zalet, m.in. bardzo duże złoże biologiczne, łatwość dostępu do mediów filtracyjnych oraz ich różnorodność i jeszcze wiele innych zalet...
Do sumpa montujesz pompę od C.O. energooszczędną i nic bardziej ekonomicznego nie widzę. Rafał chce podpiąć 3 akwaria pod jeden rodzaj filtracji.
Narurowce nadają się do filtracji mechanicznej, a wg mnie Rafałowi chodzi o filtrację biologiczną lub biologiczno-mechaniczną.

Awatar użytkownika
MarcinK
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: MarcinK » 2017-01-09, 17:41

toommaszeek pisze:Dlaczego sump jest nieekonomiczny?? I proszę napisz dlaczego to przeżytek?? :shock:

Sump ma bardzo dużo zalet, m.in. bardzo duże złoże biologiczne, łatwość dostępu do mediów filtracyjnych oraz ich różnorodność i jeszcze wiele innych zalet...
Do sumpa montujesz pompę od C.O. energooszczędną i nic bardziej ekonomicznego nie widzę. Rafał chce podpiąć 3 akwaria pod jeden rodzaj filtracji.
Narurowce nadają się do filtracji mechanicznej, a wg mnie Rafałowi chodzi o filtrację biologiczną lub biologiczno-mechaniczną.

Po pierwsze primo masa tak naprawdę zbędnej wody którą trzeba grzać czyli tak jak by drugi zbiornik ogrzewać.
Po drugie sump to także duży ubytek odparowanej wody.
Następnie mamy XXI w więc wkłady typu ogrodniczy keramzyt w beczce lub sampie w ilości 20L-40L to trochę w mojej subiektywnej opinii już zabytek.
Narurowiec doskonale sobie poradzi z filtracją biologiczną i mechaniczną ba żaden samp ani beczka nie będzie wydajniejsza od narurowca np. taki przykład: :)
Cztery korpusy połączone równolegle dwa pierwsze wkłady 50 ppm dwa kolejne 20 ppm te zamontowane przed pompą dają nam krystalicznie czystą wodę, następnie dwa korpusy z matrixem firmy Seachem 0,5L tego złoża oczyszcza 200L wody więc dwa korpusy to luźne 3-4L złoża co daje nam 600 do 800 L zbiornik stabilny biologicznie za tymi korpusami kolejne dwa jeden z wkładem Purolite MB520 w ilości 1L w ciągu godziny NO3 w twoim zbiorniku znika do wartości ledwo wykrywalnych przez test JBL a następnie utrzymuje się tak do 5-10 na skali JBL w zależności jak dużo mamy ryb i jak często podmieniamy wodę, przez okres 3 do 6 mc następnie wkład nadaje się do regeneracji lub jak kto woli wymiany na nowy, następny korpus to już może być ale nie musi może być MB400 wtedy zero krzemianów w wodzie może być z Phosguardem wtedy absorbuje nam fosforany także do wyboru.
Obsługa tej filtracji ogranicza się do zamknięcia zaworu puszczenia wody baypasem i wymiany wkładów sznurkowych czyli szybko prosto przyjemnie i bez konieczności latania i sprawdzania parametrów wody (no2 i no3) bo te gwarantuję że będą zaskakująco niskie dla wszystkich.

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: toommaszeek » 2017-01-09, 18:17

MarcinK pisze:Po pierwsze primo masa tak naprawdę zbędnej wody którą trzeba grzać czyli tak jak by drugi zbiornik ogrzewać.
Po drugie sump to także duży ubytek odparowanej wody.
Tutaj masz rację.
Aby zmniejszyć parowanie wody to można na sumpa położyć szybki nakrywkowe. Sumpa można też obłożyć styropianem aby zmniejszyć straty ciepła, ale czy warto?? Szybciej woda wychłodzi się na rurkach i wkładach niż duża masa wody w sumpie.

MarcinK pisze:Następnie mamy XXI w więc wkłady typu ogrodniczy keramzyt w beczce lub sampie w ilości 20L-40L to trochę w mojej subiektywnej opinii już zabytek.
Fakt że keramzyt jest stary ale jary ;) jest tani i ma dużą powierzchnię do osiedlania się bakterii. Wg mnie keramzyt będzie lepszy od najtańszej ceramiki, choćby ze względu na samą cenę, bo powierzchnie mogą być przybliżone.

MarcinK pisze:Narurowiec doskonale sobie poradzi z filtracją biologiczną i mechaniczną ba żaden samp ani beczka nie będzie wydajniejsza od narurowca np.
Narurowiec poradzi sobie doskonale jako filtracja mechaniczna, ale nigdy nie będzie wydajniejszy od sumpa pod względem biologicznym, no chyba że zamontujesz ich kilkadziesiąt ;)

MarcinK pisze:Cztery korpusy połączone równolegle dwa pierwsze wkłady 50 ppm dwa kolejne 20 ppm te zamontowane przed pompą dają nam krystalicznie czystą wodę, następnie dwa korpusy z matrixem firmy Seachem 0,5L tego złoża oczyszcza 200L wody więc dwa korpusy to luźne 3-4L złoża co daje nam 600 do 800 L zbiornik stabilny biologicznie za tymi korpusami kolejne dwa jeden z wkładem Purolite MB520 w ilości 1L w ciągu godziny NO3 w twoim zbiorniku znika do wartości ledwo wykrywalnych przez test JBL a następnie utrzymuje się tak do 5-10 na skali JBL w zależności jak dużo mamy ryb i jak często podmieniamy wodę, przez okres 3 do 6 mc następnie wkład nadaje się do regeneracji lub jak kto woli wymiany na nowy, następny korpus to już może być ale nie musi może być MB400 wtedy zero krzemianów w wodzie może być z Phosguardem wtedy absorbuje nam fosforany także do wyboru.
Wg mnie najlepszym wkładem mechanicznym do korpusów jest włóknina filtracyjna owinięta na same wkłady od wkładu sznurkowego. Kiedyś kupiłem za chyba 30zł (dokładnie już nie pamiętam) takiej włókniny, wystarczyła mi na trzy lata do trzech korpusów gdzie była wymieniana co miesiąc, i jeszcze nią mam.
Woda była krystalicznie czysta.
Wkłady 50μS i 20μS szybko się zapchają.
Co do reszty to nie wypowiadam się, bo nigdy takich testów nie przeprowadzałem.

MarcinK pisze:Obsługa tej filtracji ogranicza się do zamknięcia zaworu puszczenia wody baypasem i wymiany wkładów sznurkowych czyli szybko prosto przyjemnie i bez konieczności latania i sprawdzania parametrów wody (no2 i no3) bo te gwarantuję że będą zaskakująco niskie dla wszystkich.
Z sumpem jest jeszcze mniej zabawy, bo wyciągasz gąbki z pierwszej komory, czyścisz, wkładasz z powrotem.

Korpusy dobrze sprawdzają się przy malawi, ale my cały czas jesteśmy na forum o dyskowcach ;)
Marcin, jak dobrze zapamiętałem to wcześniej miałeś malawi. Tak?? Jeżeli pomyliłem Ciebie z kimś innym to przepraszam.
Ostatnio zmieniony 2017-01-11, 17:02 przez toommaszeek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MarcinK
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: MarcinK » 2017-01-09, 18:31

Korpusy dobrze sprawdzają się przy malawi, ale my cały czas jesteśmy na forum o dyskowcach ;)
Marcin, jak dobrze zapamiętałem to wcześniej miałeś malawi. Tak?? Jeżeli pomyliłem Ciebie z kimś innym to przepraszam.

Nie nie tak miałem Malawi i Tanganikę :) korpusy oraz nowoczesne żywice sprawdzają sie w każdym zbiorniku bez względu na biotop.
Proponuję jeżeli masz jeszcze korpusy podpięte lub możesz podpiąć , włóż do jednego z nich Purolite MB 520 podłącz do baniaka i zobaczysz że takiej wody jeszcze nie miałeś ( tak krystalicznej) a o NO3 po prostu zapomnisz .
Popatrzysz na Keramzyt i . . . . . . .oddasz żonie do kwiatków tam gdzie jego miejsce ;)
Tylko proszę dziękować nie trzeba :P

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: toommaszeek » 2017-01-09, 18:43

MarcinK pisze:korpusy oraz nowoczesne żywice sprawdzają sie w każdym zbiorniku bez względu na biotop.
Proponuję jeżeli masz jeszcze korpusy podpięte lub możesz podpiąć , włóż do jednego z nich Purolite MB 520 podłącz do baniaka i zobaczysz że takiej wody jeszcze nie miałeś ( tak krystalicznej) a o NO3 po prostu zapomnisz .
Tak jak wcześniej napisałem. Nigdy nie testowałem Purolite MB520. Wszystko mam na sumpach i póki co jestem z nich "zadowolniony". Wcześniej miałem korpusy jako filtracja mechaniczna w 500L i sprawdzały się rewelacyjnie.

MarcinK pisze:Popatrzysz na Keramzyt i . . . . . . .oddasz żonie do kwiatków tam gdzie jego miejsce ;)
Tylko proszę dziękować nie trzeba :P
Może i oddam, kto wie... ;)
Teraz Ci nie podziękuję :P ale jak kiedyś przetestuje to zdam relację.

Awatar użytkownika
MarcinK
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: MarcinK » 2017-01-09, 18:55

Tomku koszt jest taki
http://allegro.pl/zywica-anionit-puroli ... 31854.html

Dalej

http://allegro.pl/puszka-10-na-zasyp-do ... 72267.html

Wsypać złożyć podpiąć do obiegu wody i