Ogrzewanie akwarium z centralnego ogrzewania

Moderatorzy: Coari, toommaszeek

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Re: Ogrzewanie akwarium z centralnego ogrzewania

Postautor: Heres » 2017-04-12, 15:09

Jeszcze mam jedni pytanie w którym miejscu zakończyć przylacze wody ciepłej na ścianie czy w podłodze? Póki nie mam jeszcze wylewki? Chyba bezpieczniej zrobić na ścianie bo później z podłogi może być problem aby sspsowac to z sump em czy stelażem.

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy

Postautor: toommaszeek » 2017-04-12, 20:33

Heres nie pamiętam jak mocno był sprasowany styropian, ale pamiętam że dość mocno walnąłem pięścią w niego to odznaczyły się tylko kostki.

Styropian pod ogrzewanie podłogowe dasz 4cm + 6cm wylewka. Zasilanie i powrót cieplej wody zrób w ścianie, w miarę możliwości wysoko.

Co do pomp ciepła to każdy czynnik jest bardzo ważny. Od użytych materiałów, poprzez umiejscowienie odwiertów, skończywszy na instalatorach.

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 5 razy
Podziękowania otrzymane: 31 razy

Postautor: bodzio 1 » 2017-04-12, 21:48

jak już to ja bym sugerował pomyśleć o junkersie , odpowiedni model , ale to tylko moje zdanie (koszt dostępność ewentualnych części znośny ) buderus mają dobrą opinię ale tu sporo się płaci za markę
ekonomia ogrzewania jak na razie się nie zmieniła najtańsze paliwo to ekogroszek lub miał , niezależnie w jakim stopniu mamy ocieplony budynek
kotłownia z kotłem na paliwo stałe wcale nie musi być duża , można upchnąć to w 1,4m.x 2,2m.( kocioł z podajnikiem, wymiennik 500l. i jeszcze zostaje miejsce na kilkadziesiąt worków z paliwem ) komin można z kwasówki zewnętrzny ocieplony ale niestety tu koszty rosną , minusem kotła na paliwo stałe jest że jednak pomieszczenie się trochę brudzi no i że trzeba wyczyścić i dosypać paliwa
styropian , nie przesadzajcie z tą twardością (u mnie akwa 720l razem z podłożem i szkłem pewno waży koło 1500kg. i stoi na 2cm. elewacyjnym styropianie , nawet się nie ugiął , zwykły podłogowy wystarczy a jak się jeszcze da siatkę zbrojeniową to już super , jedna zasada styropian układa się na równej powierzchni , jeżeli nie leży całą płaszczyzną na podłożu to układa się go na kleju , zazwyczaj posadzkarze układają na sucho nie zważając na nierówności podłoża i leją 6 i więcej wylewki , jak już tak bardzo się boicie to można dać twardszy styropian eps ale zbytkiem jest dawanie xps bo xps ma przeznaczenie na podwyższoną wilgotność za co się więcej płaci
zagotowanie wody w układzie oczywiście jest możliwe, tak jak i przy kotle na paliwo stałe jak i przy kotle gazowym czy innym , ale zabezpieczenie przed jego skutkami leży w gestii instalatora i tak jak Tomek napisał że rozerwało instalację to to wina źle wykonanej instalacji
pompa ciepła jak ktoś chce taki układ zastanówcie się nad pompom powietrze-powietrze , tańsze rozwiązanie (szybszy zwrot kosztów ) z tego co wiem to żeby pompa gruntowa pracowała z deklarowaną wydajnością to odwiert 100m. to mało
Coari osobny obieg podłogówki nie za bardzo, ponieważ w okresie letnim nie możesz wówczas wyłączyć instalacji co. co niepotrzebnie będzie generowało koszty , podpięcie w układ cwu jest korzystniejszy , układ chodzi cały rok , można to zrobić tak jak pokazałem na szkicu , lub na osobnym obiegu sprzężonym z wężownicą do zasobnika ciepłej wody (zależy jaka instalacja )
Heres, zakończenie raczej tak jak Tomek pisze wyżej , a przede wszystkim żebyś miał swobodny dostęp
,, ale pamiętam że dość mocno walnąłem pięścią w niego to odznaczyły się tylko kostki.'' właśnie nie działamy naciskiem na cm. kwadratowy tylko na znacznie większą powierzchnię tak samo chodzi o podłoże na którym jest układany styropian , on ma leżeć całą powierzchnią
na zdjęciu płytki przyklejone do płyty osb 18mm. leżącej na wypoziomowanym styropianie twardości 70 , podłoga dość mocno eksploatowana już prawie dziesięć lat , nic się złego nie dzieje
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2017-04-13, 07:46

Koledzy mowa jest o styropianie na podłodze u mnie będzie 10 cm styropianu plus wylewka tez około 10 cm żeby spoziomowac do innych pomieszczeń w miejscu gdzie będzie akwarium nie będzie podłogowki tylko grzejnik. Miałem jeszcze pytanie odnośnie styropianu między stelażem/szafka a akwarium, stawiacie akwa na styropianie czy macie? Widzę jednak ze preferujecie podstawkę z styropianu.

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy

Postautor: toommaszeek » 2017-04-13, 15:46

bodzio 1 pisze:minusem kotła na paliwo stałe jest że jednak pomieszczenie się trochę brudzi no i że trzeba wyczyścić i dosypać paliwa
Boguś, wszystko zależy od kotła. U siebie w kotłowni mam płytki (ściany, podłoga) i często chodzę na boso, w pomieszczeniu obok mam hodowlę z rybami, pomiędzy pomieszczeniami nie mam drzwi. Jak otwieram drzwiczki od pieca to cug zaciąga dym do komina, nawet przy czyszczeniu kotła. Na zewnątrz nic nie wydostaje się, nawet przy wyciąganiu szuflady z popiołem.
U siebie mam zasyp na 225kg groszku. Latem dosypuję taką ilość co ok 6tygodni, zimą co ok 9-10dni.

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: bodzio 1 » 2017-04-13, 20:45

Heres, różnie stawiają akwa , ja akurat wszystkie mam na styropianie
a czy nie lepiej zwiększyć grubość styropianu żeby spoziomować, niż walić tyle betonu , taniej, lepsza izolacja ,
Tomek wiem że nie ma tragedii przy kotle z podajnikiem i kotłownia inaczej wygląda niż przy kotłach zasypowych , najważniejszy jest dobry cug , czyszczenie zespołu podajnika i dmuchawy (przeważnie raz w sezonie ) jest upierdliwe ale odpowiedni odkurzacz znacznie pomaga :>
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2017-04-14, 07:59

Na chwile obecną mam taki plan, na czerwono punkty do ogrzewania z CWU (przypływ/powrót) oraz niebieski (do przepływu wody na podmianę oraz odpływ brudniej z RO) dodatkowo z lewej strony poniżej zaznaczyłem odpływ wody na zewnątrz domu (podmiany lub woda brudna z RO). Mam pytanie czy taki regał zrobić z kątowników czy drewniany wystarczy, z przodu chce zrobić fronty meblowe.

Obrazek

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2017-04-14, 11:10

A tak widzę instalację wodną proszę o poprawki (w kominie powinny być 3 rurki a ja mam tylko dwie?). Tam gdzie jest napis brudna z RO będzie też zamiennie puszczana woda do podmian albo do dodatkowego zbiornika albo bezpośrednio do akwa zrobie przejściówki.

Obrazek

splowa
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękował: 6 razy
Podziękowania otrzymane: 2 razy

Postautor: splowa » 2017-04-14, 11:16

W kominie są 3 rurki gdy masz rure powrotną puszczoną przez komin.

Normalnie Odpływ z akwarium jest 2 rurami ( 1 główna z zaworem i awaryjna przelotowa)

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2017-04-14, 11:39

Właśnie tak chce zrobić powrót wody czystej przez komin i ewentualnie jeszcze jakaś deszczownice. Aha czyli do sumpa brudy mają iść dwiema rurami jedna z zaworem druga bez? A nie może iść jedna?

splowa
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękował: 6 razy
Podziękowania otrzymane: 2 razy

Postautor: splowa » 2017-04-14, 11:59

Jak ci się zatka to przelejesz akwarium, a tak masz zabezpieczenie rurą bez ograniczeń

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2017-04-14, 16:50

Aha ok

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2018-02-15, 11:33

Witam ponownie,
Zauważyłem ze sporo osób do wymiany ciepła wykorzystuje spirale z pexa, zastanawiam się nad takim rozwiązaniem jak płytowy wymiennik ciepła zrobiony z kwasowki co by wody nie psuć, korzysta ktoś z takiego rozwiązania?
https://koszykhydraulika.pl/wymienniki- ... 96,pl.html

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: bodzio 1 » 2018-02-15, 17:41

poszukaj w postach toommaszeek ma wymiennik tyle że robiony na zamówienie
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2018-02-16, 14:28

A tak przy okazji to toomaszeek bywa na forum?

Wróć do „Zrób to sam”