Ogrzewanie akwarium z centralnego ogrzewania

Moderatorzy: Coari, toommaszeek

hillpl
nowicjusz

Postautor: hillpl » 2015-04-03, 21:09

Tak przy 240 l akwarium temperatura w lecie potrafiła dojść do 31 stopni wiec tym razem chciałbym mieć od razu jakąś alternatywę robiąc nowy zestaw.

Awatar użytkownika
adam1977
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 8 razy
Podziękowania otrzymane: 3 razy

Postautor: adam1977 » 2015-04-04, 10:32

hillpl pisze:Tak przy 240 l akwarium temperatura w lecie potrafiła dojść do 31 stopni wiec tym razem chciałbym mieć od razu jakąś alternatywę robiąc nowy zestaw.

Ok panowie, a co z waszymi instalacjami jak jest za gorąco w baniaku, jak pisze kolega powyżej ???
Musicie zakładać dodatkową instalację do chłodzenia ?
Bo ja u siebie idę do piwnicy i wystarczy, że załączę pompę (jedyną jaką mam w instalacji) na piecu, chłodzi mi się wtedy akwarium i jak puszczę inne punkty to nawet dom mi się lekko schłodzi :D
Co wy na to?

hillpl
nowicjusz

Postautor: hillpl » 2015-04-04, 18:08

To ja w swojej planuje mieć podmianę wody automatyczna polegająca na ciągłej podmianie wody ok 10% pojemności akwarium na 24h z filtra ro ;) wiec woda powinna mi się w leci chłodzić sama ale ... wiatraczek będzie alternatywą. Problem w tej chwili jest jak zrobić pomiar wysokości wody aby pompka zawsze się włączyła przy wylewaniu wody z akwarium ... ale coś fajne na pewno wymyślę na dniach.

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: toommaszeek » 2015-04-05, 09:11

adam1977 pisze:ja u siebie idę do piwnicy i wystarczy, że załączę pompę (jedyną jaką mam w instalacji) na piecu, chłodzi mi się wtedy akwarium
Jedyny minus to to że trzeba samemu pilnować, przydałby się "odwrócony" termoregulator. Za niecałą stówkę dostępne są termoregulatory z funkcją grzania i chłodzenia.
U siebie niestety ale nie mam możliwości chłodzenia, ponieważ woda w zasobniku cały czas jest ciepła.

hillpl pisze:To ja w swojej planuje mieć podmianę wody automatyczna polegająca na ciągłej podmianie wody ok 10% pojemności akwarium na 24h z filtra ro ;) wiec woda powinna mi się w leci chłodzić sama ale ... wiatraczek będzie alternatywą. Problem w tej chwili jest jak zrobić pomiar wysokości wody aby pompka zawsze się włączyła przy wylewaniu wody z akwarium ... ale coś fajne na pewno wymyślę na dniach.
Nie kombinuj z pompkami, zrób przelew np "overflow". Wyłączą prąd i będziesz miał powódź...

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Re: Ogrzewanie akwarium z centralnego ogrzewania

Postautor: Heres » 2017-04-09, 08:35

Mam pytanie jak rozwiązałes kwestię nagrzewania wody w akwarium, masz rozłożone na dnie zbiornika przewody np. Z ogrzewania podłogowego? Czy jakiś inny sposób? Co z ogrzewaniem w czasie letnim hak nie chodzi pięć u mnie będzie pięć gazowy?

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: toommaszeek » 2017-04-09, 10:09

Wcześniej jak miałem akwarium 500L to wymiennik ciepła odpowiadał za ogrzanie wody, teraz do 2700L mam dwa sumpy i wężownice z PEXa.
Piec mam stałopalny na tzw ekogroszek, palę cały rok ze względu na ciepłą wodę do kąpania, hodowlę z rybami i zbiornik dekoracyjny.

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2017-04-09, 11:23

No właśnie u mnie może być problem chyba że zrobię dodatkowy obieg tylko na akwarium albo podłącze pod zbiornik z ciepłą wodą w kranie. Jak myślisz? A jeśli chodzi o grzanie z wymienniki em to na jakiej zasadzie było to zrobione grzałeś sumpa? Zastanawiam się jak rozwiązać ogrzewanie może coś podpowiesz zbiornik ok 700 l. W domu mam mieć trzy obiegi 1 podłogowka 2 grzejniki 3 woda w kranie.

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 5 razy
Podziękowania otrzymane: 31 razy

Postautor: bodzio 1 » 2017-04-09, 11:44

możesz to zrobić na dwa sposoby albo obieg (osobny ) podpinasz pod obieg wężownicy do wymiennika (bojlera) z tym że wtedy musi być na sterowniku ustawione na priorytet ogrzewania wody użytkowej , albo pewniejsze podłączenie, bo tam zawsze będzie woda przynajmniej o temperaturze 55* , pod krótki obieg przed zaworem trójdrożnym , który zabezpiecza kocioł żeby na nim temperatura nie spadała poniżej 55* (gwarancja kotła )
lub jeszcze jeden sposób ja tak zacząłem robić (ze względu niedużych przeróbek istniejącej instalacji ) ale na racie nie podłączyłem , pod obieg (jak taki przewidujesz ) cyrkulacji CWU , plus jest taki że zawsze jest tam ciepła woda, odpada ewentualnie dodatkowa pompa , minus że taką cyrkulację przeważnie ustawiasz na sterowniku żeby w godzinach nocnych (jak nie jest potrzebna ciepła woda cyrkulacja nie chodzi ) choć to też jest do przejścia bo termostat z akwarium puszczający wodę na wężownicę może również dodatkowo załączać pompkę cyrkulacyjną , ale tu potrzebował byś elektryka żeby to ogarną
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: toommaszeek » 2017-04-09, 15:29

Heres pisze:No właśnie u mnie może być problem chyba że zrobię dodatkowy obieg tylko na akwarium albo podłącze pod zbiornik z ciepłą wodą w kranie. Jak myślisz?
Zrezygnowałem z tego.
Do podgrzewania wody w akwarium, wykorzystałem drugą wężownicę w zasobniku wody. Temp wody użytkowej to 50*C
Można powiedzieć, że na to samo wyszło ;)

Heres pisze:A jeśli chodzi o grzanie z wymienniki em to na jakiej zasadzie było to zrobione grzałeś sumpa?

Na szkicu jest wszystko rozrysowane
pic5.jpg

Heres pisze:Zastanawiam się jak rozwiązać ogrzewanie może coś podpowiesz zbiornik ok 700 l. W domu mam mieć trzy obiegi 1 podłogowka 2 grzejniki 3 woda w kranie.
Podstawowe pytanie. Jaki rodzaj filtracji będziesz miał?? Sump czy filtry kubełkowe?
Jeżeli sump to zrób wężownicę z PEXa, jeżeli filtry to wymiennik ciepła
Mój tak wygląda
pic2.jpg

Jakby coś to chce go sprzedać ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2017-04-09, 20:25

Na pewno będzie sump tylko wężownica wkładacie do sumpa czy do akwarium. Skłaniam się do podłączenia pod obieg cieplej wody nie będę przedstawiał na sterowniku aby wyłącza się w nocy.
Ostatnio zmieniony 2017-04-09, 20:30 przez Heres, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: toommaszeek » 2017-04-09, 20:27

Tak, wężownica w sumpie.

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2017-04-09, 20:42

Więc w moim wypadku (kocioł gazowy) jest podpięcie obiegu wody ciepłej z kranu pod akwarium. Niesie to sobą kupno odpowiedniego pieca który będzie miał możliwość cyrkulacji wody ciepłej w kranie na ta chwile mam taki pięc viessman witodens 200 z tego co rozmawiałem ma możliwość stałej cyrkulacji ciepłej wody w kranie. Ewentualnie dochodzi kwestia kupna dodatkowego wyposażenia do tańszych pieców.
Teraz tak na poważnie co mam powiedzieć hydraullikowi bo trochę zglupialem ciągnąć przylacze z wodą ciepła (jestem prawie zdecydowany) czy robic przylacze z grzejników? Druga sprawa czy temperatura wody ciepłej w kranie ok 55 stopni da rade nagrzać akwarium około 700 l do około 30 stopni?

Heres
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Heres » 2017-04-09, 20:50

W sumie to na chwile obecna nie ma różnicy czy będzie sump czy filtry kubelkowe czy tak czy inaczej musze poprowadzić wodę ciepła czy to do wężownica w sumie czy wymiennika ciepła do filtrów. Obecnie najważniejsze pytanie jest czy ciągnąć przylacze z grzejników czy ciepłej wody z kranu?

amba
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony
Podziękował: 12 razy
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: amba » 2017-04-09, 22:21

Heres pisze: Obecnie najważniejsze pytanie jest czy ciągnąć przylacze z grzejników czy ciepłej wody z kranu?

Jak pociągniesz z grzejników to jak ogrzejesz w lecie ? Ja bym podciągnoł z ciepłej wody użytkowej.

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 5 razy
Podziękowania otrzymane: 31 razy

Postautor: bodzio 1 » 2017-04-09, 23:00

coś takiego
schemat ściągnięty z netu i dorysowałem na czerwono wężownicę do grzania , dwa niebieskie punkty to elektrozawory sterowane regulatorem temperatury z akwa
coś takiego http://allegro.pl/elektrozawor-2n15-1-2 ... 77704.html
ten na wężownicy Bezprądowo zamknięty
a ten na głównej rurze Bezprądowo otwarty
regulator temperatury zadziała (załączy grzanie w akwa ) elektrozawory dostaną napięcie; ten na rurze głównej się zamknie a ten na wężownicy otworzy
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

Wróć do „Zrób to sam”