Kulki gliniano-torfowe

Moderator: Coari

Awatar użytkownika
r0bert
nowicjusz

Postautor: r0bert » 2011-01-28, 21:01

Ok dzięki :) To już miej więcej wiem o co chodzi więcej pytań na pewno zadam w niedługiej przyszłości :)

kowal4322
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: kowal4322 » 2012-07-11, 19:12

odswieże temat
chcę założyć akwa typowo roślinne 400L i zastanawiam sie nad kulkami na całym dnie i zasypaniu 7-10 cm zwiru od 7-12 mm jaki bedzie rezultat po kilku miesiacach ? co z wodą itd
może ktoś już próbował taki patent
Pozdrawiam
"Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty ...

Feldark
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Feldark » 2012-07-12, 16:46

Ja bym zamiast bawić się w kulki porobił plastry i rozłożył na całym dnie a potem przykrył żwirkiem czy czymś tam.
Ale to przed zalaniem.

A efekt po miesiącu to trudno powiedzieć, mi po tych kulkach rośliny ładnie rosły mimo, że mało świeciłem.
A z podłożem to jak już się wsadzi tą glinę w podłoże, to lepiej tego nie tykać bo ... :mrgreen:
Obrazek

kowal4322
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: kowal4322 » 2012-07-14, 11:43

Chciałem rozsypać na całym dnie kulki , przykryć je warstwą żwiru 1-3mm, a na to jeszcze grubszy 7-12mm .Tylko mnie trapi czy parametry będą ok jak taka ilość kulek będzie na dnie, bo docelowo chcę wpuścić rodostomusów bądź razbor plus kilka sztuk skalara . W pierwszej wersji chciałem na dno ziemię dać ,ale ja mam obawy że będzie wypływać wymyśliłem kulki gliniano-torfowe i nie wiem czy też je przykrywać jakąś drobną siatką badź firanką czy po kilku miesiącach rozpuszczą się?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
toommaszeek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: toommaszeek » 2012-07-18, 00:29

Na całe dno żeby zasypać kulkami to trochę wydasz kasy, taniej i równie dobrze będzie jak na dnie ułożysz ok 2cm warstwę gliny na to minimum 6-7cm żwirku o gradacji 1-3mm (większego nie dawaj dlatego że będzie problem z sadzeniem drobniejszych roślinek) i roślinki będą śmigały w oczach :) ja tak miałem i przycinka co ok dwa tygodnie.
Później wbijałem ok 300 do 400szt kulek w dno co kwartał (akwa 500L), zielsko śmigało aż miło :)
I nie bój się z gliną na pewno nie przesadzisz

kowal4322
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: kowal4322 » 2012-07-18, 10:27

Niestety z gliną będę miał większy problem , mieszkam w holandii a tu same piaski ,chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć dlaczego, a posiadam 30l kulek więc je wysypię na dno co będzie to się przekonam po czasie
Pozdrawiam

DxM

Postautor: DxM » 2012-07-18, 23:42

toommaszeek pisze:Na całe dno żeby zasypać kulkami to trochę wydasz kasy, taniej i równie dobrze będzie jak na dnie ułożysz ok 2cm warstwę gliny na to minimum 6-7cm żwirku o gradacji 1-3mm (większego nie dawaj dlatego że będzie problem z sadzeniem drobniejszych roślinek) i roślinki będą śmigały w oczach :) ja tak miałem i przycinka co ok dwa tygodnie.
Później wbijałem ok 300 do 400szt kulek w dno co kwartał (akwa 500L), zielsko śmigało aż miło :)
I nie bój się z gliną na pewno nie przesadzisz

Aha.
To teraz: Jaka to ma być glina, bo jak wiemy gliny są różne, o różnej spoistości i o różnym stopniu zakwaszenia. Czy ma być to glina szara - taka jak do produkcji cegieł, czy glina brunatna pozyskiwana w miejscach gdzie był wydobywany węgiel. Obie gliny po za konsystencją (spoistością) różnią się między sobą odczynem. Jedna jest kwaśna, druga zasadowa. Więc która ma być żeby parametrów wody szlag jasny nie trafił? Dodam iż specjalnie podałem tylko te dwa rodzaje. Jest też glina coś pomiędzy dwiema wcześniejszymi, różni się od nich ziarnistością i...ph, lecz jest ciężka do ustrzelenia dla potencjalnego akwarysty/wędkarza.

Wróć do „Nawożenie”