Krasnorosty w miękkiej i jałowej wodzie

Moderator: Coari

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Krasnorosty w miękkiej i jałowej wodzie

Postautor: eMWu » 2012-04-03, 21:11

Mam akwarium 1500 litrów z paletkami, altumami i drobnicą.
W akwa są 3 wielkie korzenie mangrowca moczone przed wsadzeniem do akwarium przez ok 2-3 miesiące w beczce z roztworem chlorowym.
Po wstawieniu do akwarium i zalaniu po ok. 2 miesiącach pojawiły się krasnorosty.
Dzisiaj mam już akwarium działające ok. 5 miesięcy i INWAZJĘ krasnorostów.
Nie mam pojęcia co te glony utrzymuje przy życiu i jak się ich pozbyć.
Moja woda jest bardzo jałowa i miękka - praktycznie 100% RO
Obecnie:
KH=0, GH=2, PH=6.0-6.1, NO2=0, NO3=ok. 5 mg/l
Przewodność ok. 75 uS/CM
PH utrzymuję poprzez dozowanie CO2, bez dozowania PH stabilizuje się na poziomie ok. 6.4.
Na dnie mam piasek regularnie czyszczony z odchodów, generalnie - czyste dno.
Woda jest podmieniana w akwarium w ilości ok. 80 litrów dziennie, co daje podmianę ok. 2400 litrów na miesiąc.
Zauważyłem, że główna inwazja glonów jest na korzeniach i to z nich przełażą krasnorosty na inne części akwarium i rośliny. Górna część korzeni jest obecnie niemalże całkowicie obrośnięta krasnorostami !!
Czytam, że krasnorosty nie lubią miękkiej i kwaśniej wody. Nie mogę tego niestety potwierdzić.
Co można z tym problemem zrobić ?
Chroń Ziemię - oszczędzaj wodę i energię !!

tomasz kurek
lekko zakręcony
lekko zakręcony
Kontaktowanie:

Postautor: tomasz kurek » 2012-04-04, 07:27

Jak wygląda u Ciebie podmiana od strony technicznej?
Skąd masz korzenie? Jak twarde są? Wbijesz paznokieć?
Ile i jakim światłem świecisz?

Narazie to tyle ....
Pozdrawiam
TK

Awatar użytkownika
maluch114
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: maluch114 » 2012-04-04, 07:55

Jeśli zdecycujesz sie na chemię to polecam ten środek http://www.akwarystyczny24.pl/femanga-a ... p-978.html
Oczywiście usuwanie ręczne glonów jest nieuniknione.
Pozdrawiam Krystian .

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: eMWu » 2012-04-04, 08:21

tomasz kurek pisze:Jak wygląda u Ciebie podmiana od strony technicznej?

Technicznie to w zasadzie prosta sprawa. 4 razy dziennie (co 6 godzin) spuszczane jest z akwarium 20 litrów wody i kropelkowo prosto z RO wkapuje 20 litrów świeżej wody. Do tego co ok. 10-14 dni robię czyszczenie dna. Wtedy wężem wysysam 210 litrów wody wraz z zanieczyszczeniami i wlewam do akwarium taką samą ilość odstanej (10-14 dni) wody z RO.
Świeża woda wkapuje zawsze bezpośrednio do sumpa.

Skąd masz korzenie? Jak twarde są? Wbijesz paznokieć?

Z hurtowni zoologicznej. Pojechałem i wybrałem spośród setek innych korzeni.
To są 3 wielkie korzenie mangrowca. Duże i ciężkie. Kupowałem je suche i przez 2.5 miesiąca przygotowywałem do umieszczenia w akwarium.
Czy są twarde - myślę, że tak, chociaż paznokieć w nie wbiję. Na pewno nie jest to jakieś rozwalające się butwiejące drewno.

Ile i jakim światłem świecisz?

Póki co to świecę przez 12 godzin 4 świetlówkami T5 54W każda. Barwa to 865. Wcześniej miałem też 2 świetlówki 54W Fiji Purple z morszczaka, ale od ponad miesiąca są zdemontowane.
Do tego 2.5 godziny dziennie świecę 3 lampami HQI 10000K każda po 250W.

tomasz kurek
lekko zakręcony
lekko zakręcony
Kontaktowanie:

Postautor: tomasz kurek » 2012-04-04, 08:30

Jaka masz filtrację biologiczną w zbiorniku?
Czy masz zainstalowany w domu centralny odżelaziacz albo odmanganiacz utleniany nadmanganianem potasowym?

Jako podłoże masz drobny piasek ?
Pozdrawiam

TK

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: eMWu » 2012-04-04, 08:41

tomasz kurek pisze:Jaka masz filtrację biologiczną w zbiorniku?

Filtrację mam opartą o sump. Mam w 4 dużych komorach umieszczony w woreczkach keramzyt.
Do tego flizeliną wyłapuję zawiesinę wodną.

Czy masz zainstalowany w domu centralny odżelaziacz albo odmanganiacz utleniany nadmanganianem potasowym?

Nie mam, poza tym nie leję kranówki do akwa tylko czyste RO.

Jako podłoże masz drobny piasek ?

Drobny piasek kwarcowy granulacji 1-2 mm. Jest czysty i nie zamulony.

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: eMWu » 2012-04-04, 08:43

maluch114 pisze:Jeśli zdecycujesz sie na chemię to polecam ten środek http://www.akwarystyczny24.pl/femanga-a ... p-978.html
Oczywiście usuwanie ręczne glonów jest nieuniknione.

Boję się dawać chemię do akwarium. Masz ten środek przetestowany ?

Awatar użytkownika
eltoro3
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: eltoro3 » 2012-04-04, 09:42

eMWu pisze:Boję się dawać chemię do akwarium. Masz ten środek przetestowany ?

Ja go dawałem do akwa ogólnego, ale nie mam tam paletek. Wydaje mi się, że rybom to nie zaszkodziło, ale muszę powiedzieć, że za pomocą tego środka krasnorostów się nie pozbędzeisz. Sam prowadzę z nimi walkę od prawie dwóch lat i niestety krasnale wygrywają. Na pewno jest ich mniej niż kiedyś, ale tego dziadostwa nie da się pozbyć raz na zawsze. Słyszałem, że na krasnorosty najlepszy jest restart zbiornika. Zarodniki są w akwarium i zawsze się uaktywniają.

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: eMWu » 2012-04-04, 10:09

eltoro3 pisze:Słyszałem, że na krasnorosty najlepszy jest restart zbiornika. Zarodniki są w akwarium i zawsze się uaktywniają.

Już pomału zaczynam o tym myśleć. Tylko jak tu moją obsadę z 1500 litrów przez jakieś 2 tygodnie na zewnątrz przechować ?

Awatar użytkownika
birdas
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: birdas » 2012-04-04, 10:36

Femanga algen stop na krasnorosty działa ok. Korzenie trzeba wyszorować z krasnorostów i spryskać tym preparatem (po ok. 30 minutach można włożyć do akwa). Dodatkowo dawkować do wody podczas każdej podmiany tak jak podaje producent (a najlepiej 2 razy taką dawką jak podaje producent). W 100% się ich nie pozbędziesz, ale mocno ograniczysz.
Środek jest bezpieczny dla ryb. To, że krasnorosty nie lubią wody miękkiej to można między bajki włożyć. Od zawsze mam w akwa KH=GH=0 i PH=5,0 i czują się w takiej wodzie wyśmienicie (tzn. czuły się dopóki nie zacząłem stosować femangi). Teraz już jej nie stosuję bo i wystrój w akwa mi się zmienił i nie jest to dla mnie priorytetem, aczkolwiek krasnorostów jest mało.

jurasiga

Postautor: jurasiga » 2012-04-04, 10:39

Ja za nim spryskałem tym preparatem spryskałem wszystko co sie dało wyjąć z akwarium wodą utlenioną po paru minutach spłukałem i spryskałem Femanga algen stop i tak jak piszę Marcin do akwa i przy każdej podmianie dawka jak producent ;)

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: eMWu » 2012-04-04, 11:37

Zastanowię się jeszcze co z tym zrobić.
Jako ciekawostkę powiem wam jeszcze, że mam małe 25 litrowe akwarium z miniaturowymi gupikami i różnymi roślinkami, bez korzeni. Maleństwo stoi na parapecie, na dnie ten sam piasek co w dużym akwa. Gupiki sobie rosną, roślinki też (mimo braku nawożenia). Woda ma ok. 25-28C i filtrowana jest przez maleńki filterek. Cała woda wraz z cotygodniowymi podmianami pochodzi z mojego krasnorostowego akwarium i nie mam tam żadnych krasnorostów i innych glonów.
Wydaje mi się, że coś mam w swoim dużym akwarium co potęguje rozrost tych glonów. Stawiam na coś co siedzi w korzeniach. Tam rozwój krasnorostów jest po prostu "kosmiczny".

Awatar użytkownika
birdas
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: birdas » 2012-04-04, 11:59

No nie da się ukryć, że w akwariach bez korzeni to problem z krasnorostami jest mniejszy. Ja teraz wyjąłem prawie wszystkie i już nie muszę lać femangi.

Awatar użytkownika
eltoro3
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: eltoro3 » 2012-04-04, 13:37

birdas pisze:Femanga algen stop na krasnorosty działa ok. Korzenie trzeba wyszorować z krasnorostów i spryskać tym preparatem (po ok. 30 minutach można włożyć do akwa). Dodatkowo dawkować do wody podczas każdej podmiany tak jak podaje producent (a najlepiej 2 razy taką dawką jak podaje producent)

Producent podaje 25 ml/100l wody. Podwójna dawka to 50 ml/100l. Czyli na 1500l kolega musiałby lać 750ml. Biorąc pod uwagę, że litrowa butelka kosztuje ok 100zł. to będzie to bardzo droga kuracja, która w zasadzie nie będzie miała końca.

Awatar użytkownika
birdas
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: birdas » 2012-04-04, 14:51

Tak Piotrze ... cena jest dobijająca i chyba w tym przypadku tak się to nie uda. No chyba, że kupić jedna buteleczkę i stosować na przedmioty zarażone krasnorostami (korzenie, rurki, obudowy od filtrów).
Najlepiej byłoby znaleźć przyczynę i ją wyeliminować ale to nie będzie proste. Mi się nie udało. Ani miękka woda, ani kwaśna, ani duże podmiany nie pomagają.

Wróć do „Glony”