Krasnorosty w miękkiej i jałowej wodzie

Moderator: Coari

Awatar użytkownika
staszer
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: staszer » 2012-04-11, 21:59

a ja napisze ze metoda z carbo jest wiarygodna, krasnali prawie juz nie mam, teraz zostaje zmniejszanie dawki :)

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: eMWu » 2012-04-17, 01:00

Czas zacząć zwalczać te paskudne krasnorosty.
Po długich dyskusjach z kolegami akwarystami polecono mi inny preparat, który jest ponoć nie gorszy od Femanga a znacznie tańszy. Chodzi o Tropical ALGIN POND.
http://www.tropical.com.pl/alginpond,d186,0,pl.html

Na Allegro 2 litrowy baniak kosztuje 85 zł a środek ponoć jest 4 krotnie silniejszy od Femangi.
Chłopaki testowali w akwariach z różnymi rybkami i krewetkami i nie było szkód. Krasne czerwienieją i masowo odpadają.
Czy ktoś to stosował w akwariach z paletkami i skalarami ?
Chroń Ziemię - oszczędzaj wodę i energię !!

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: eMWu » 2012-06-12, 23:59

Moje 1500 litrowe akwarium przeszło już kurację krasnorostową przy pomocy Tropical ALGIN POND.
Pora opisać efekty.

Instrukcja mówi o dawkowaniu ok. 10 ml środka na 200 litrów wody w akwarium (a właściwie w oczku wodnym)
Na pierwsze dawkowanie zastosowałem dawkę powiększoną o ok. 20% czyli 12 ml na 200 litrów wody w akwarium.
Ryby zniosły to różnie. U dużych ryb (paletki i altumy) w ogóle nie widać było żadnych objawów stresu. Gorzej z drobnicą i zbrojnikami.
Zbrojniki na początku przez kilka dni wcale nie jadły. Neony zaczęły pływać wyraźnie w stadzie i widać było, że poszukują miejsca w akwarium ze świeżą wodą. Podobnie zachowywały się hokejówki amazońskie.
Podczas pierwszej kuracji przez jakieś 10 dni nie podmieniałem wody. Po kilku dniach zbrojniki ponownie zaczęły żerowanie. Podobnie drobnica - też się uspokoiła i zaczęła żerowanie. Najgorzej odczuły to młode zbrojniki niebieskie. Mam ich kilka sztuk w akwarium i maluchy te stale przebywały na szybie pod górną taflą wody. Odłowiłem je łatwo i przełożyłem na czas kuracji do innego akwarium kwarantannowego, gdzie spokojnie doczekały końca kuracji.
Padło mi kilka słabszych sztuk neonów,2 hokejówki i jeden młody zbrojnik niebieski.
Co do krasnorostów, to widać było całkowite zatrzymanie wzrostu. Nie widać było jakiegoś masowego odpadania od liści i korzeni, ale widać było delikatnie, że ich ubywa.
Po jakiś 10 dniach zacząłem podmieniać wodę w ilości ok. 150 litrów dziennie przez jakieś 5-6 dni. Potem akwarium na jakieś 2 tygodnie wróciło do normalnej podmiany wody: ok. 80-100 litrów dziennie.
Po dwóch tygodniach ponownie wlałem do akwarium Tropical ALGIN POND w ilości zgodnej z instrukcją: 10 ml na 200 litrów wody w akwarium.
Ryby zareagowały identycznie, ale tym razem nie miałem żadnych strat.
Po 10 dniach bez podmian powtórzyłem podmiany wody jak w pierwszej kuracji.
Teraz po ok. 2 tygodniach wszystkie ryby znów chętnie jedzą i żerują a krasnorosty mocno się przetrzebiły, choć nie odpadły całkowicie od roślin i korzeni. Wyraźnie widać jednak, że kuracja pomogła i rośliny mają ładne zielone liście w większości pozbawione już krasnorostów.
Póki co nie widać żadnych młodych przyrostów krasnorostów i zobaczymy co będzie za kilka tygodni.
Moje akwarium wyraźnie odżyło i wyładniało.

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 4 razy
Podziękowania otrzymane: 20 razy

Postautor: bodzio 1 » 2012-06-13, 23:46

Moje akwarium wyraźnie odżyło i wyładniało.

Pominąwszy efekt krasnorostów zwróć uwagę na to że nie podmieniałeś wody a to z racji na twoją filtrację myślę że mogło mieć wpływ na zielsko , ponieważ związki wyprodukowane przez przemianę materii i inne nie zostały od razu odfiltrowane przez RO tylko dłużej i więcej pozostało w akwa co na pewno miało wpływ na przyrost i wygląd zielska , to takie moje spostrzeżenie nie wiem czy słuszne ale moim zdaniem bardzo prawdopodobne
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: eMWu » 2012-06-14, 08:07

Z tymi roślinami to "pożyjemy .... zobaczymy". Za jakiś miesiąc czy dwa napiszę jak rosną. Akwa jest generalnie ładniejsze bo krasnych jest zdecydowanie mniej.

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: eMWu » 2012-06-21, 16:24

Kolejny mały zbrojnik niebieski poleciał :(
Do tego spory samiec (ojciec) ledwo żyje :(
Przełożyłem go do gupikarium i zobaczymy, czy się wyliże.
Jestem pewien, że zbrojniki zjadły spore ilości martwych krasnorostów z korzeni i się zatruły.
Wniosek z tego taki, że przed kuracją Tropicalem (myślę, że Femangą też) warto odłowić wszystkie ryby, które mogą zjadać zatrute glony.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
chimek
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę

Postautor: chimek » 2012-06-25, 22:34

zmniejsz obsadę , zwieksz filtrację biologiczną.

Awatar użytkownika
chomikbil
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: chomikbil » 2012-08-20, 11:03

Dołączam się i ja do tematu akwarium mam ponad 15 lat od 4lat 450l z paletami nigdy nie miałem problemu z tymi glonami a opieka nad baniakiem była rozmaita ,zdarzało się że i garść pokarmu lądowała w akwarium jak dzieciaki sie dorwały ale tylko woda była mętna głodówka 2 dni i wszystko w normie ,bywało rozmaicie wszelkie choroby przerobiłem ,glony były przeważnie zielone plamki ,i obrośnięte obrzeża liści roślinek ,
ale powracając miesiąc temu byłem zmuszony zrobić restart przy okazji dołożyłem oświetlenie led 5m 24w zimne białe świeci 15h między czasie załączają się 2xt5 39w na 9h.
po restarcie pojawiły się krasnale, nie wiem czy wina światła czy korzenia wsadziłem od kolegi z baniaka u niego były krasnale ale korzeń był ponad pół roku bez wody suchy.fakt krasnali najwięcej w miejscach najsilniejszego ruchu wody przy wylotach z filtra i na kostkach napowietrzających,

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: eMWu » 2014-03-16, 15:58

Ponad pół roku temu zrobiłem radykalny ruch i wywaliłem korzenie mangrowca ze swojego akwarium. Poza tym nic nie zmieniłem.
Nie zmieniłem obsady.
Ryby tak samo jedzą, może nawet więcej.
Podmiana wody - taka sama.
Od czasu wywalenia tych korzeni problem z krasnorostami zniknął.
Owszem znajduję gdzieniegdzie śladowe zalążki krasnali, ale nie rosną i nie rozprzestrzeniają się.
Korzenie te uwalniały do wody brunatne garbniki. Prawdopodobnie one były super pożywką dla krasnorostów.

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 4 razy
Podziękowania otrzymane: 20 razy

Postautor: bodzio 1 » 2014-03-16, 16:26

Garbniki pożywką dla krasnych , raczej się z tym nie zgodzę , bo jaki wysyp krasnych musieli by mieć Ci co mają herbacianą wodę , być może korzenie miały wpływ ale raczej nie ich garbniki tylko może w jakimś stopniu rozkładały się i to dostarczało nadwyżki pożywki nie wykorzystane przez rośliny a za to doskonale wykorzystane przez krasne
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

eMWu
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: eMWu » 2014-03-16, 21:09

Coś w sobie te korzenie miały, bo krasnorosty wyśmienicie na nich rosły.
Poza tym obrastały wszystko wokoło: rośliny, szyby, grzebień spływu wody ...

Wróć do „Glony”