Opłaty za wodę z własnej studni

Forum o paletkach, dyskowcach. Ogólne dyskusje o paletkch i ich hodowli w akwariach.

Moderator: Coari

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 12 razy
Podziękowania otrzymane: 29 razy

Opłaty za wodę z własnej studni

Postautor: Coari » 2018-05-05, 17:16

Jak wygląda sprawa z opłatami za wodę z własnej studni?
Czy pisiory już wdrażają w życie planowany projekt i za wodę pobraną z własnej działki też trzeba będzie płacić?

michal.l
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 3 razy

Re: Opłaty za wodę z własnej studni

Postautor: michal.l » 2018-05-05, 17:55

Płacisz normalnie za ścieki ile na wodomierzu tyle płacisz, no chyba że masz swoje szambo ale musisz mieć kwit suma smarów płacisz tak czy siak i to już długie lata
sorry taki mamy klimat

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Coari » 2018-05-05, 18:02

A ile wynoszą takie opłaty?

michal.l
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: michal.l » 2018-05-05, 19:10

To chyba zależy od gminy, u mnie coś koło 9zł za m3 plus opłata abonamentowa ale ceny pewnie się różnią tak jak pisze
sorry taki mamy klimat

Awatar użytkownika
jaacek
lekko zakręcony
lekko zakręcony

Postautor: jaacek » 2018-05-05, 19:46

Witam
A jak podlewasz rośliny na działce z własnej studni to też płacicie ?

michal.l
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: michal.l » 2018-05-05, 21:33

Tak.
Jest też opcja ileś tam złotówek od zameldowanej osoby (nie trzeba licznika) ale wychodzi drożej niż na wodomierz, no chyba że ktoś myśli o hodowli to ta opcja była by najkorzystniejszą ;)
sorry taki mamy klimat

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 5 razy
Podziękowania otrzymane: 31 razy

Postautor: bodzio 1 » 2018-05-05, 23:38

Coari pisze:Jak wygląda sprawa z opłatami za wodę z własnej studni?
Czy pisiory już wdrażają w życie planowany projekt i za wodę pobraną z własnej działki też trzeba będzie płacić?

Ustawa już jest
co trzeba powiedzieć to że musiała wejść bo wymusza to prawo unijne
jak na razie ustawa jest dla wielkich ujęć, wielkiego zużycia , można powiedzieć że nie dotyczy przeciętnego zjadacza chleba który ma studnię , ogólnie ustawa może mieć wpływ na ceny produktów z dużych produkcji
można poczytać
http://ziemskibiznes.pl/blog/aktualnosc ... wodne.html
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualn ... -3584.html
michal.l ryczałtowe rozliczenie za wodę już prawie nie istnieje , bywa że jest jeden licznik na budynek wielorodzinny z którego zarządca się rozlicza a z najemcami rozlicza się ryczałtowo (za osobę ) ogólnie też jest jakaś ustawa która nakazuje do któregoś roku instalowanie wodomierzy we wszystkich gospodarstwach czy domach, też płaciłem ryczałtowo, ale kilka lat temu wodociągi mi założyły wodomierz, także ten temat wtedy przerobiłem bo do końca nie byłem z tego zadowolony
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Coari » 2018-05-06, 00:42

O tej ustawie wiem już od dawna bo odwiedzam częstow forum rybaków i tam się o tym sporo dyskutowało.

Moje pytanie jest wynikiem tego, co dzisiaj usłyszałem od teściowej (za pośrednictwem żony) - mają własne ujecie wody, studnia kopana ręcznie na ogródku działkowym i zakładają im licznik. Nie znam szczegółów bo bezpośrednio nie rozmawiałem ale chodzi o to aby zmierzyć, czy nie pobiera się więcej niż 5m3 wody na dobę.
Przepis o 5m3 istnieje od lat ale był martwy bo jak nie było liczników to nie było jak tego sprawdzić.

amba
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: amba » 2018-05-06, 08:44

W naszym rejonie zakładają licZnik w takich przypadkach jak masz studnię i wodociąg oraz kanalizację i nie liczą w takim przypadku za wodę ze studni ale za kanalizację już tak

Awatar użytkownika
bodzio 1
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 5 razy
Podziękowania otrzymane: 31 razy

Postautor: bodzio 1 » 2018-05-06, 13:43

Coari, nie jestem ekspertem ale sporo poczytałem w tym kierunku , masz rację przepisy takie istnieją już od kilkudziesięciu lat z różnymi zmianami po drodze , mają one zastosowanie w szczególności na to że jeżeli przekroczysz pobór wody powyżej 5 m sześciennych to musisz dostać pozwolenie wodno prawne na budowę studni , tak samo jeżeli głębokość studni przekroczy 30m głębokości potrzebne jest zezwolenie wodno prawne , sama opłata za zużytą wodę powyżej 5 metrów sześciennych nie była sprecyzowana , dzięki nowej ustawie jest to sprecyzowane ,
to że zakładają licznik teściowej to jest pewno zgodne z prawem ale jednocześnie bezsensowne bo wiadomo że ona nie zużyje na ogródku działkowym więcej niż 5 metrów sześciennych wody i nie będzie musiała płacić , (chyba że wpierniczą jakąś opłatę za wodomierz ale czy to możliwe nie wiem , trzeba by się wczytać w te wszystkie ustawy ) moim zdaniem w tym przypadku założenie wodomierza jest to trochę nadinterpretacja ustawy , chyba że istnieje podejrzenie że zużywa powyżej 5 metrów sześciennych
przeciętna rodzina zużywa około 0,5 metra sześciennego na dobę więc nie ma za bardzo uzasadnienia żeby zakładać wodomierz bo daleko jest do 5 metrów sześciennych , co innego w dużych gospodarstwach kto ma 100 krów , czy inną produkcję wtedy jest uzasadnione ze zużywa więcej wody i zgodnie z ustawą powinien za nią zapłacić i pewno w takich ujęciach będą zmuszać do zakładania wodomierzy
amba pisze:W naszym rejonie zakładają licZnik w takich przypadkach jak masz studnię i wodociąg oraz kanalizację i nie liczą w takim przypadku za wodę ze studni ale za kanalizację już tak

inną sprawą jest to co pisze amba, ludzie często decydują się na studnię jak jest kanalizacja zbiorowa , bo chcą se obniżyć koszty i tu zainteresowani są odbiorcy ścieków bo dostają ścieki za które nikt nie płaci , jeżeli studnia jest podpięta w instalację domową i odprowadzasz ścieki to musisz za nie zapłacić , ale jeżeli nie zużyjesz wody ze studni więcej niż 5 metrów sześciennych na dobę to za nią nie płacisz, tylko za same ścieki , nie wiem jak w innych gminach ale u nas możesz sobie założyć osobny wodomierz na wodę ( z sieci ) na potrzeby inne ( podlewanie ogródka , woda do basenu ) takiej wody nie odprowadzasz do ścieków więc płaci się za samą wodę bez ścieków
u nas doszło do dużej kontroli bo ludzie podpinali się do ścieków z wodami deszczowymi (np odprowadzanie z dachu lub odwodnienie posesji ) jest to zabronione i tacy delikwenci popłacili kary
co tu trzeba zauważyć to są dwie różne ,,instytucje '' a nawet trzy Wody Polskie gdzie wnosisz opłatę za wodę ze studni za zużycie powyżej 5 metrów sześciennych na dobę ; przedsiębiorstwo które dostarcza wodę wodociągową ; przedsiębiorstwo które odprowadza ścieki
co jeszcze ciekawe w tamtym roku byłem w Żywcu i z tego co mówiła właścicielka działki (domku) za ścieki rozlicza się nie na podstawie zużycia wody, ale na podstawie osobnego licznika (zainstalowana przepompownia ścieków )
Wróciło jak bumerang po 25 latach
Pozdrawiam
viewtopic.php?t=5727

goro5
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony
Podziękował: 6 razy

Postautor: goro5 » 2018-05-17, 12:51

Faktycznie, zmiany mają dotyczyć zakładów przemysłowych, gospodarstw rolnych, które przekraczają zużycie na poziomie 5m3/dobę. Najtańsze rozwiązanie, póki co, to sytuacja z własną studnią i POŚ. Limit 5m3 to naprawdę dużo, a ścieki przy POŚ kosztują 75 zł rocznie.

Wróć do „Dyskowce”