Nowe akwarium + obsada

Forum o paletkach, dyskowcach. Ogólne dyskusje o paletkch i ich hodowli w akwariach.

Moderator: Coari

Fikus
nowicjusz

Nowe akwarium + obsada

Postautor: Fikus » 2018-01-26, 15:05

Witam wszystkich,
Jestem nowy na forum. Od pewnego czasu chodzi za mną akwarium. Kiedyś w przeszłości posiadalem kilka zbiorników. Obecnie przymierzam się do zestawu Juwel Rio 350 lub 450. Bardzo proszę o wskazówki;

1. Czy filtr w tym zestawie będzie odpowiedni i wystarczający do czyszczenia i napowietrzania zbiornika?
2. Czy obsada; tęczanki np. boesemana mogą przebywać z paletkami i neonami? Jeśli tak to jakie ilości w akwarium 350 i 450 L?
3. Proszę o sugestie, jakie rybki powinny być dodatkowo; ile glonojadów (chce zbrojniki niebieskie), moze jakieś kiryski lub inne ryby, pływające w dolnej strefie akwarium?
4. Jeśli chodzi o wizualny wystrój akwarium, będę dążył do czegoś takiego: https://youtu.be/sykatCxoA24

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

smith
nowicjusz
Podziękował: 8 razy
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Re: Nowe akwarium + obsada

Postautor: smith » 2018-01-26, 17:54

Fikus pisze:Witam wszystkich,
Jestem nowy na forum. Od pewnego czasu chodzi za mną akwarium. Kiedyś w przeszłości posiadalem kilka zbiorników. Obecnie przymierzam się do zestawu Juwel Rio 350 lub 450. Bardzo proszę o wskazówki;
4. Jeśli chodzi o wizualny wystrój akwarium, będę dążył do czegoś takiego: https://youtu.be/sykatCxoA24

Poczytaj forum. Przyjrzyj się jak wyglądają zbiorniki tych którzy Dyskowce mają od dłuższego czasu. Większość odpowiedzi sam odnajdziesz.

Fikus
nowicjusz

Postautor: Fikus » 2018-01-26, 18:51

Próbowałem to zrobić przed napisaniem posta. Niestety nigdzie nie widzę odpowiedzi na moje pytania. Będę wdzięczny za odpowiedź. :>

Awatar użytkownika
Zyga49
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy

Postautor: Zyga49 » 2018-01-26, 21:52

1. Czy filtr w tym zestawie będzie odpowiedni i wystarczający do czyszczenia i napowietrzania zbiornika?
2. Czy obsada; tęczanki np. boesemana mogą przebywać z paletkami i neonami? Jeśli tak to jakie ilości w akwarium 350 i 450 L?
3. Proszę o sugestie, jakie rybki powinny być dodatkowo; ile glonojadów (chce zbrojniki niebieskie), moze jakieś kiryski lub inne ryby, pływające w dolnej strefie akwarium?

Witaj na Forum-Obawiam się,że ten panel filtracyjny przy dyskach może być za mały -skoro planujesz oprócz dysków sporo ryb towarzyszacych,zawsze możesz dołożyc jakis kubełek zewnętrzny czy filtr wewnętrzny .Jezeli chodzi o tęczanki boesemani to są dośc spore rybki ja bym wpuścił stadko 5szt a neonów z 50 szt -palet dorosłych docelowo miał bym 8szt no i na dół z 10 kirysów np Sterbai .Tylko jest jedno ale ,skoro nie miałes nigdy paletek to proponuje na poczatek kupić z 10/15 młodych osobników od 6-8cm i trzymać je bez żadnych ryb towar zyszących -jak Ci porosną po ok 15 cm wtedy możesz stroić w korzenie,kamienie, rosliny itp. W punkcie 4 widzę ,że chcesz iśc w kierunku alaholendra z paletami to nie takie proste choć nielicznym to się udało. W twoim przypadku proponuje przy dorosły ch dyskach mało wymagające rosliny typu mikrosorium i anubias połaaczone z korzeniami-oczywiśćie rosliny jak i korzenie muszą być z pewnego żródła lub po kwarantannie -tak samo w przyszłośći będziesz chciał dopuśćić do dysków ryby towarzyszące ,które wymieniłeś muszą bezwzględnie przejść okres kwarantanny ewentualnie leczenie .Wśród amatorów paletek panuje takie powiedzenie,albo ryby,albo rośliny-już nie jeden załatwił ryby/ zagazował / dwutlenkiem węgla -poza tym przy wymagającym zielsku musi być silne światło i gaz a paletki tego nie lubią,ale zrobisz jak będziesz uważał.Poczytaj tez ten świezy wątek viewtopic.php?f=2&t=11998&start=15
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 12 razy
Podziękowania otrzymane: 29 razy

Postautor: Coari » 2018-01-26, 23:00

Tak jak kolega wyzej napisal, nie masz doswiadczenie nie baw sie w zbiornik wielogatunkowy. Przy paletkach moze sie to okazac strzalem w kolano co tylko zrazi Cie do tych ryb.

Fikus
nowicjusz

Postautor: Fikus » 2018-01-27, 00:44

Coari pisze:Tak jak kolega wyzej napisal, nie masz doswiadczenie nie baw sie w zbiornik wielogatunkowy. Przy paletkach moze sie to okazac strzalem w kolano co tylko zrazi Cie do tych ryb.

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Zatem powiniem zacząć od samych paletek i po jakimś czasie (np 1-2 lata) dołożyć pozostała obsadę. Zabieram się za czytanie :)

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Coari » 2018-01-27, 00:50

Gołe szkło, tylko paletki, jak wyrosną do kilkunastu centymetrów możesz zaryzykować dodanie innych ryb. Tak będzie najłatwiej.

Fikus
nowicjusz

Postautor: Fikus » 2018-01-28, 02:52

Coari pisze:Gołe szkło, tylko paletki, jak wyrosną do kilkunastu centymetrów możesz zaryzykować dodanie innych ryb. Tak będzie najłatwiej.

Gołe szkło tzn zbiór wodny bez żwiru i roślinek?

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Coari » 2018-01-28, 02:57

Fikus pisze:
Coari pisze:Gołe szkło, tylko paletki, jak wyrosną do kilkunastu centymetrów możesz zaryzykować dodanie innych ryb. Tak będzie najłatwiej.

Gołe szkło tzn zbiór wodny bez żwiru i roślinek?

Tak, zbiór wodny bez żwiru, roślinek i innych ryb :mrgreen:

Fikus
nowicjusz

Postautor: Fikus » 2018-01-28, 03:53

Słownik T9 :)
Chodziło o zbiornik wodny ;)

Awatar użytkownika
Michał.Ł
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękowania otrzymane: 10 razy

Postautor: Michał.Ł » 2018-01-29, 11:02

zbiór wodny normalnie nisza ekologiczna :D

Fikus
nowicjusz

Postautor: Fikus » 2018-02-05, 23:55

Zyga49 pisze:

Witaj na Forum-Obawiam się,że ten panel filtracyjny przy dyskach może być za mały -skoro planujesz oprócz dysków sporo ryb towarzyszacych,zawsze możesz dołożyc jakis kubełek zewnętrzny czy filtr wewnętrzny .Jezeli chodzi o tęczanki boesemani to są dośc spore rybki ja bym wpuścił stadko 5szt a neonów z 50 szt -palet dorosłych docelowo miał bym 8szt no i na dół z 10 kirysów np Sterbai .Tylko jest jedno ale ,skoro nie miałes nigdy paletek to proponuje na poczatek kupić z 10/15 młodych osobników od 6-8cm i trzymać je bez żadnych ryb towar zyszących -jak Ci porosną po ok 15 cm wtedy możesz stroić w korzenie,kamienie, rosliny itp. W punkcie 4 widzę ,że chcesz iśc w kierunku alaholendra z paletami to nie takie proste choć nielicznym to się udało. W twoim przypadku proponuje przy dorosły ch dyskach mało wymagające rosliny typu mikrosorium i anubias połaaczone z korzeniami-oczywiśćie rosliny jak i korzenie muszą być z pewnego żródła lub po kwarantannie -tak samo w przyszłośći będziesz chciał dopuśćić do dysków ryby towarzyszące ,które wymieniłeś muszą bezwzględnie przejść okres kwarantanny ewentualnie leczenie .Wśród amatorów paletek panuje takie powiedzenie,albo ryby,albo rośliny-już nie jeden załatwił ryby/ zagazował / dwutlenkiem węgla -poza tym przy wymagającym zielsku musi być silne światło i gaz a paletki tego nie lubią,ale zrobisz jak będziesz uważał.Poczytaj tez ten świezy wątek viewtopic.php?f=2&t=11998&start=15

Który z filtrów dodatkowych proponujesz? Zwróciłem uwagę na produkty Tetra EX oraz Eheim Ecco Pro, nie wiem który dokładnie model, bo nie wiem jaka jest potrzebna moc filtracyjna filtra uzupełniającego. Widzę też wewnętrzny filtr Fluval U4 i Eheim Pick-up 200...

Awatar użytkownika
Zyga49
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Zyga49 » 2018-02-07, 15:32

O Tetrach panują różne opinie ,że przeciekają,że kubły sie odkształcają itp-sam miałem kiedyś Tetrę 7oo i nie moge złego słowa powiedzieć.Aktualnie mam Eheimy z starej serii Clasicc :) Tobie proponuje kupno kubła zewnetrznego Eheima średniej wielkości np Eheim Clasicc 2217 . Eheim 2228 mogą być używki lub podobne wielkością taki Ci wystarczy-te co wymieniłem s ą bezawaryjne i chodzą latami /przetestowane/ .
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Michał.Ł
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękowania otrzymane: 10 razy

Postautor: Michał.Ł » 2018-02-07, 19:55

starą serie classic też polecam można czasem fajną używkę kupić tylko dokupić uszczelkę i prawie jak nowy.

Wróć do „Dyskowce”