Nie chcą rosnąć Fe poziom 0

Moderator: Coari

jotpe
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Nie chcą rosnąć Fe poziom 0

Postautor: jotpe » 2015-06-03, 00:11

Jakieś 3 miesiące temu dołożyłem kilka lotosów, kryptokoryn, cerate, nadwódki, nużańce i microsorium, wszystko posadzone w kokosach z kulkami gliniano torfowymi.

Przez około miesiąc rośliny rosły jak na drożdżach, nie dodaje żadnych nawozów a przycinkę wypadałoby robić co tydzień.
Teraz zupełnie odwrotnie nic, prócz ceraty i krasnorostów nie rośnie, niektóre lotosy straciły wszystkie liście.

Dziś miałem chwilę wolnego i pomierzyłem wodę:
No3 - 40
Ph 6,7
KH 4
FE - nie wykrywalne.

Nie zależy mi na roślinach i w zasadzie są tylko w celu obniżenia NO3 ale widok takich prawie trupów w akwarium nie jest przyjemny.

Wydaje mi się że to przez brak żelaza, co myślicie dolać jakiegoś nawozu?
Pozdrawiam Kuba

Awatar użytkownika
Sezar
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: Sezar » 2015-06-03, 05:13

Nic nie napisałeś o oświetleniu jakie i jak długo świecisz w ciągu doby no i oczywiście jak duże jest akwarium.
Brak żelaza, to na ogół brak wszystkich mikroelementów ... tutaj uzupełniłbym niedobór.
Z makro pewnie brakuje potasu magnezu ... obstawiam że fosfor jest ... ale to należałoby zmierzyć.
Jakie sole i nawozy ... no cóż ... temat rzeka ... każdy będzie chwalił swoje używki
[center]◄'))))►◄ ►◄(((('►[/center]

michal.l
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 3 razy

Postautor: michal.l » 2015-06-03, 08:43

Następny co ma kh4 przy pH 6,7 jakimi wy to testami mierzycie ?
sorry taki mamy klimat

Awatar użytkownika
Mapet
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: Mapet » 2015-06-03, 09:32

jotpe pisze:Teraz zupełnie odwrotnie nic, prócz ceraty i krasnorostów nie rośnie,

Pominę to co napisał Sezar, to na pewno też może mieć duży wpływ.
Mi to wygląda na problem nie ze słupem wody i testy tu nic nie dadzą, bo cerata rośnie.
Wszystkie rośliny, które u Ciebie mają rozbudowany system korzeniowy staneły, rosły przez miesiąc bo miały w sobie rezerwy.
Zapewne pierwsze co to potraciły stare liście, zmagazynowane w nich pierwiastki mobilne przetransportowały do nowo rosnących liści. Nawet rośliny wiedzą że żeby żyć trzeba się rozwijać. ;)
W końcu i w tych nowych liściach zabrakło budulcu i wszystko staneło.
Ja mam własnoręcznie porobione kulki gliniano torfowe (G-T) z dodatkiem soli.
Dodałem "szczyptę" K2SO4, MgSO4, KNO3, nie dodawałem fosforu bo fosfor "gryzie" się z magnezem i wtedy taki nawóz nie jest pełnowartościowy dla roślin. A zobacz jak u mnie amazonka poszła a światła wcale nie mam dużo. :)
Jak masz wysoki poziom azotu możesz go pominąć, u mnie stoi tak na poziomie 5 lub 10 nawet jak podmiany nie robie przez 3 tygodnie.
NO3 Ci nie spada bo rośliny poprzez braki innych pierwiastków mają poblokowane jego pobieranie.
Co do lotosów czy innych roślin to nie mieszałeś czasami ostatnio w dnie czy nie przesadzałeś ich?
Uszkodzenie systemu korzeniowego powoduje zatrzymanie wzrostu roślin i skupiają się one na jego odbudowie a nie wzroście.
A czasami jest ta że niektóre rośliny nie mogą rosnąć obok siebie bo któraś z nich może wydzielać jakieś (nie pamiętam jak się to nazywa) związki, któe blokują wzrost innych roślin, wtedy pomaga tylko ich rozszadzenie.
"Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko podczas zbierania wody z podłogi."

jotpe
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: jotpe » 2015-06-03, 10:02

Akwarium zostało opisane w mojej galerii ale w skrócie jeszcze raz.
Zbiornik 165x80x65 oświetlenie to dwie belki led 35 W
http://www.luxitech.com.pl/produkty/ite ... ie-liniowe
plus 1 belka z czerwonymi i niebieskimi LED czyli teoretycznie światła jest dużo.
Podłoże piach.

Rośliny wcześniej były przez 2 miesiące w kwarantannowym akwa z minimalnym oświetleniem, po przeniesieniu ruszyły jak wściekłe.

3 tygodnie temu wymieniłem nawet kulki torfowe, wpychałem je pod rośliny bez przesadzania roślin ale nie widać poprawy

Mam całą szafkę nawozów planta grainer, tylko od czasu kiedy wpuściłem dyski czyli 1,5 roku temu nie używam żadnych.
Teraz zacząłem się zastanawiać który mógłbym ewentualnie podać żeby wzmocnić troszkę rośliny i nie zaszkodzić dyskom.
Pozdrawiam Kuba

Awatar użytkownika
Mapet
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Mapet » 2015-06-03, 10:16

jotpe pisze:Teraz zacząłem się zastanawiać który mógłbym ewentualnie podać żeby wzmocnić troszkę rośliny i nie zaszkodzić dyskom.

Potas na pewno, mikro bym nie podawał.

Awatar użytkownika
Sezar
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: Sezar » 2015-06-03, 11:23

jotpe pisze:Mam całą szafkę nawozów planta grainer
Nie można tak od razu napisać, że zbiornik ma ok 850l. ? ... gdyby to ode mnie zależało podawałbym na początek 1/2 porcji PG Macro GREEN - w Twoim przypadku to ok. 10ml. dziennie. Podawałbym również 1/2 dawki nawozu mikroelementowego. Przy okazji zakup test PO4 - ten nawóz PG MG ma bilans na korzyść fosforu.
jotpe pisze:Podłoże piach.
Jakub, sam zobacz jak ubogie jest podłoże ... tyle w nim nawozu co z podawanej karmy i odchodów pozostało i przegniło. Kulki, które podałeś zaczną przynosić korzyści dopiero w późniejszym czasie, czyli jak się rozpadną/rozmyją - to działanie długofalowe, teraz są zbrylone i niewielki z nich pożytek. Rośliny po prostu umierają z głodu i tak jak napisał Tomek, przez pewien czas miały własne zapasy.
Co do światła to trochę nieprawdopodobne, że uważasz 35W LED za wystarczające dla zbiornika 850 litrów ... w dodatku są to ledy w paskach.
Moim skromnym zdaniem aby mieć ładne rośliny powinno tam być przynajmniej ze 180W-250W - to takie minimum, obecne oświetlenie może nawet nie uwidocznić pełnej barwy ryb ...
Pozostaje jescze kwestia czasu oświetlania zbiornika ...
Rozważyłbym też przy rozpoczęciu nawożenia i ew. zmianie oświetlenia dodanie jakiejś szybko rosnącej rośliny np. Ceratopteris siliquosa - to piękna paproć ze słabym systemem korzeniowym, może być użyta jako roślina pływająca, a więc piach jej nie straszny - w sporej ilości (a masz warunki) będzie doskonale pochłaniać nadmiar wszelkich nawozów, no a na dodatek moje dyski chętnie ją podskubują ...
miłego
[center]◄'))))►◄ ►◄(((('►[/center]

jotpe
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: jotpe » 2015-06-04, 11:54

Sezar, to nie sa ledy w paskach, jedna belka swieci mocniej niz 2swietlowki t 5.
Wedlug mnnie akwarium jest nawet za mocno oswietlone. Wydaje mi sie ze gdyby swiatlo bylo slabe, rosliny nie ruszylyby tak szybko zaraz po wsadzeniu do akwarium
Pozdrawiam Kuba

jotpe
maksymalnie zakręcony
maksymalnie zakręcony

Postautor: jotpe » 2015-06-07, 21:25

Dzięki za dotychczasowe podpowiedzi.
Światło w akwarium świeci się od 12 do 23.
Mam do dyspozycji:
Planta grainer classic
Ferro plus
Mikro i Makro
Mogę coś z tego wykorzystać czy lecieć po nowe?
Pozdrawiam Kuba

xPeter
nowicjusz

Postautor: xPeter » 2015-08-27, 13:39

Mapet pisze:otas na pewno, mikro bym nie podawał.

Tak z ciekawości czy "mikro" może w jakiś sposób zaszkodzić paletkom?

Awatar użytkownika
Mapet
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Mapet » 2015-08-29, 19:27

Wszystkie pierwiastki naturalnie wystepują w wodzie, tylko w zależności od pór roku, biotopu są one w różnych ilościach.
I to tak jak ze wszystkim jak nie przesadzisz to będzie ok. Pierwiastki mikro to głównie: bor, żelazo, cynk, mangan, molibden, itd.
Można to porównać np z produktem: Seachem-a Discus Trace, zawiera podobne składniki i to niektórzy stosują specjalnie z myślą o rybach.

Wróć do „Rośliny”