Problem z rozmnażaniem paletek

Moderator: Coari

daniel280981
nowicjusz

Problem z rozmnażaniem paletek

Postautor: daniel280981 » 2018-03-26, 15:27

Witam mam 240L akwarium w którym dobrały mi się 3 pary paletek. Paletki nie były w stanie dochować potomstwa w warunkach ogólnych więc zakupiłem akwarium tarliskowe 112L i umieściłem tam początkowo 1 parę która mi się dobrała i zniosła ikrę w akwarium ogólnym.
Problem w tym że będzie prawie już 8 miesięcy jak próbuję dochować się młodych nic z tego nie wychodzi.
Ryby znoszą prawie co tydzień ikrę i larwy po 2-3 dniach zaczynają drgać i w tym momencie często są zjadane, lub zdarza się że zaczynają pływać z rodzicami by po 2-3 dni znowu zostać zjedzone.
Próbowałem nawet odłowić parę po 2 dniach od zniesienia ikry, efekt był taki że wykluło się mnóstwo małych rybek które samodzielnie pływały ale po około 3 dniach zdechły. próbowałem je wtedy karmić artemią mrożoną i tetrą discus mocno roztartą.
Do akwarium tarliskowego przenosiłem na przemian wszystkie z 3 moich dobranych par i efekt był taki sam najdłużej młode pływały z rodzicami około tygodnia.
Poniżej podam parametry wody w obu akwariach jest bardzo podobna:
GH - 3-4
Kh - 3-5 bardzo podobne są
Ph - 6,2 - 6,4
Temp. 28-29*
Więcej parametrów nie mierzyłem wodę podmieniam co około 2 tyg. na czystą z filtra RO małą domieszką kranówki w około 60-70%.
Parametry kranówki mam okropne ph około8, GH - 27 prawie skali brakuje KH podobnie, twarda jak diabli stąd filtr RO.
W akwarium ogólnym mam problem z czarnym i ciężkim do wyczyszczenia glonem którego nie udało mi się pozbyć, podmieniałem wodę nawet co tydzień i nic, mam też lampę UV 9w która pracuje parę godzin na dobę. W tarliskowym ten problem nie występuje.
Filtracja wydaje się być dobra bo mam filtr Aqua Nova 1400, i wewnętrzny Aquaela 1000.
W tarliskowym 112l mam Fluval 205 + prefiltr Eheima żeby małych nie wciągało i mały wewnętrzny bez podłoża tylko płytka do składania ikry i tlen co widać na załączonym zdjęciu.
Dodam że w ogólnym jest podobna sytuacja rybki bardzo często znoszą ikrę by potem zjadać larwy lub młode już pływające rybki.
Proszę o pomoc co jest nie tak może ktoś miał podobny problem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 12 razy
Podziękowania otrzymane: 33 razy

Re: Problem z rozmnażaniem paletek

Postautor: Coari » 2018-03-26, 15:32

A ile masz tych mlodych po wykluciu? Jak jest ich malo to statre beda je zjadac. Moga tez robic tak ze stresu jak nie maja wystarczajaco spokoju.
Poza tym, pisales ze miales mlode plywajace tydzien ze starymi. Na tym etapie mozna juz spokojnie karmic artemia i oddzielic mlode od rodzicow.

daniel280981
nowicjusz

Postautor: daniel280981 » 2018-03-26, 18:40

Różnie to bywało ale około 30 - 50szt. może być stres bo akwarium tarliskowe stoi u syna w pokoju blisko łóżka obok którego często przechodzi spróbuję zakryć przód jakimś ręcznikiem może to pomoże.

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Coari » 2018-03-26, 21:53

Postaw zbiornik gdzies wysoko, na wysokosci glowy i najlepiej krotszym bokiem do przodu.

Tuterosso
lekko zakręcony
lekko zakręcony
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: Tuterosso » 2018-03-26, 23:00

pod mikroskopem sprawdzales czy cos nie przeszkadza?

Awatar użytkownika
Arturo
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 4 razy

Postautor: Arturo » 2018-03-27, 08:38

Zacznij od prostych rzeczy!!! Zakryj ten bajzel z tyłu akwa, te wiszące kable, kaloryfer, kwiatki i inne gówna mogące powodowac, że ryby się stresują, do tego światło wpadające przez okno, to tylko pograsza sprawę. Okryj dookoła akwa, najlepiej jasnym "czymś" bo czasami ciemne nie pomaga larwom na wchodzenie na rodziców!
Jeden filtr Ci tam wystarczy, powyciągaj wszystko co zbędne, napowietrzacz ok ale jakiś mały by ruch wody nie był zbyt duży, zdław filtr tak by nie mieszał zbyt mocno wody. Ryby potrzebują spokoju dlatego umiejscowienie zbironika w pokoju dziecka na "linii" zabawy i poruszania się nie jest dobrym rozwiązaniem.
Piszesz, że podmieniasz wodę na RO z małą domieszką kranówki 60-70%!!!!! Rany!!!! Toż Ty lejesz samą kranówkę!!!!!! Chyba, że źle napisałeś, i to RO jest 60-70% a kranówki reszta.... Przy Twoich parametrach kranówki lał bym co najwyżej 10-15% tej kranówki, i tak będzie wystarczająco.
Podstawą jednak jest ograniczenie widzenia wszystkiego dookoła tego akwa i zmniejszenie ruchu przy nim, lub wyniesienie go gdzie indziej.
Jest niestety jeszcze jedna możliwość, o której wspomniał kolega Tuterosso - czystość pod względem robali samych rodziców! Ale tym bym się zajął jeśli zabiegi, o których pisałem nie przynisą skutku.
hmmmm.... co by tu jeszcze spier........

Awatar użytkownika
Arturo
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 4 razy

Postautor: Arturo » 2018-03-27, 08:44

Arturze, kolega pisał, że próbował odłowić rodziców po 2-3 dniach, dla nie wprawionego i nie umiejącego dokarmiać maluchów to zbyt krótko, maluchy muszą żerować na rodzicach ok. 10 dni. Dlatego pozdychały, jak odłowiłeś rodziców po złożeniu ikry, bo po wykluciu na 2-3 dzień MUSZĄ wejść na rodziców by jeść wydzielinę produkowaną na skórze rodziców!
hmmmm.... co by tu jeszcze spier........

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Coari » 2018-03-27, 09:55

Ja odnosilem sie tylko do zdania w ktorym kolega napisal ze mial juz mlode plywajace tydzien.
Osobiscie zaczynam podawac artemie jak mlode sa w piatym dniu na starych. Czesto wtedy potrafia juz zjesc drobna artemie.

daniel280981
nowicjusz

Postautor: daniel280981 » 2018-03-27, 21:22

Arturo źle mnie zrozumiałeś co do podmiany wody, ja podmieniam 60-70% wody w akwarium co 2 tygodnie. I jest to prawie w całości woda z filtra RO bo w kranie mam dziadostwo i kranówki na całą podmianę jest całe nic może z 5%.
Dziękuję za informację spróbuję zrobić jak pisałeś na razie zakryłem akwarium z przodu ręcznikiem jest już w nim ikra 2 dni zobaczę co z tego wyjdzie. Jak znowu nic to poszukam innego miejsca i zakryję je dookoła.

daniel280981
nowicjusz

Postautor: daniel280981 » 2018-05-26, 17:29

Witam zrobiłem tak jak radziliście i przeniosłem akwarium w nowe spokojne miejsce nie zaślepiałem tyłu akwarium niczym ale kupiłem już fototapetę i zrobię to jak przyjdzie.
Niestety nadal sytuacja się nie zmieniła a wręcz pogorszyła bo ryby znoszą ikrę najczęściej na drugi dzień po podmianie wody ale nie jest jej tak dużo i dodatkowo jest zjadana około 2-3 dni po zniesieniu.
Wymieniłem nawet wkłady z filtra RO na nowe mimo że stary robił wodę o parametrach 0 GH,KH.
Jeden kolega pisał żeby dawać po mikroskop ale ja nie wiem co wodę, odchody czy ryby?
Wydaje mi się że problem jest po stronie nieodpowiedniej wody bo to za duży zbieg okoliczności żeby 3 dobrane pary robiły dokładnie to samo w 2 różnych akwariach a do tarliskowego przenosiłem osobno 3 różne pary i było to samo to w ogólnym już lepiej to wyglądało bo przynajmniej wylęgają się młode i żyją czasem ze 2 dni i dopiero są zjadane.
Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Coari » 2018-05-26, 21:43

W takiej sytuacji tylko zmiana tarlaków na inne.

daniel280981
nowicjusz

Postautor: daniel280981 » 2018-08-19, 21:47

Witam wygląda na to że udało mi się rozwiązać problem a tkwił on w wodzie.
Do podmiany użyłem wody od kumpla który ma w domu zamontowany filtr wiessmana który zmienia twardość ogólną gh na 0 ale resztę parametrów pozostawia bez zmian.
Trochę się bałem bo kh ponad 20 i pH około 8 ale po podmianie ryby na 2 dzień zniosły ikrę i teraz mija już 4 dzień jak pływają z małymi i wydaje się że dochwaja je do końca.

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Coari » 2018-08-20, 13:38

Troche dziwne te parametry co podajesz a sie wierzyc nie chce. Jaki dokladnie filtr ma ten Twoj kolega?

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”