Hodowla, początki

Moderator: Coari

goro5
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony
Podziękował: 7 razy

Hodowla, początki

Postautor: goro5 » 2017-11-01, 22:36

Witam. Zastanawiałem się, czy założyć ten temat, bo spodziewam się wielu krytycznych głosów, ale jednak... Jeśli wśród nich znajdzie się kilka, dzięki którym uniknę błędów to warto. Otóż, mając warunki ku temu, chęci i determinację postanowiłem spróbować założyć hodowlę dyskowców. Postanowiłem zakupić u pewnego hodowcy młode rybki, po ok. 5 cm, "wychować" je, spróbować połączyć w pary i w końcu rozmnożyć. Mam 6 szt. melona i 6 szt. pigeona. Na razie pływają razem w 112 l, ale wkrótce je przeniosę do 250 l. Chyba dokupię jeszcze po kilka sztuk każdej odmiany. Statystycznie większa szansa na dobranie ładnej pary. Proszę Was o rady jak dobrze to poprowadzić. Mam ambicję zrobić sporą, fajną hodowlę, czy wyjdzie - zobaczymy.
Poniżej zdjęcie maluchów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 12 razy
Podziękowania otrzymane: 33 razy

Re: Hodowla, początki

Postautor: Coari » 2017-11-01, 23:44

Przede wszystkim życzę powodzenie.
A spora hodowla to znaczy jaka? Masz jakieś konkretne plany co do docelowego litrażu?

goro5
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: goro5 » 2017-11-01, 23:59

Na razie chciałbym osiągnąć 10 tyś litrów. Wtedy zobaczę co dalej.

goro5
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: goro5 » 2017-11-02, 00:05

Bardzo trudno zaplanowac ustawienie zbiorników. Chcę zacząć w pomieszczeniu o wym. 5,85x5 m w piwnicy, ocieplonym i ogrzewanym. Będę teraz zamawiał akwarium dla tych maluchów i nie wiem jaki wymiar. Jeśli szerokość będzie 50 cm, to mniej zbiorników w jednym szeregu się zmieści. Co dzień inny pomysł.

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Coari » 2017-11-02, 00:06

Jak nie rozmnażałeś nigdy paletek to sporo nauki przed Tobą. Ale najważniejsze aby mieć plan i zacząć wdrażać go w życie.

Awatar użytkownika
Michał.Ł
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękował: 2 razy
Podziękowania otrzymane: 10 razy

Postautor: Michał.Ł » 2017-11-02, 17:19

Jak również pamiętać o tym ,że znajdzie się tu spore grono osób które Ci nie pomogą ... a jak Ci doradza to tak ,że będziesz żałować. Więc zanim coś zrobisz po poradzie pseudo specjalistów zastanów się 3 razy. Jak sam zobaczysz nie wiele osób będzie skorych do pomocy Tobie. Z prostego powodu nie podzielą się widzą bo na tym zarabiają...

Ps. Ja trzymam kciuki i życzę powodzenia na pewno będę śledzić ten temat i Twoje poczynania. Pozdrawiam

goro5
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: goro5 » 2017-11-02, 19:56

Dziękuję za dobre słowo. Tymczasem maluchy rosną, pomału się wybarwiają, stają się coraz śmielsze. W poniedziałek odbieram nowy zbiornik.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: Coari » 2017-11-02, 20:23

Michał.Ł pisze:Jak również pamiętać o tym ,że znajdzie się tu spore grono osób które Ci nie pomogą ... a jak Ci doradza to tak ,że będziesz żałować. Więc zanim coś zrobisz po poradzie pseudo specjalistów zastanów się 3 razy. Jak sam zobaczysz nie wiele osób będzie skorych do pomocy Tobie. Z prostego powodu nie podzielą się widzą bo na tym zarabiają...

Trochę racji w tym jest ale do końca się nie zgodzę.
Uczyć trzeba się samemu i w dobie internetu oraz powszechnej znajomości języków obcych można zanaleźć odpowiedź na każde pytanie. Dlatego zawsze polecam przede wszystkim książki, czasopisma oraz publikacje naukowe jako żródło wiedzy.
Moim zdaniem jak ktoś nie będzie potrafił sam wyszukać tej wiedzy oraz zinterpretować znalezione informacje to niestety nikt mu nie pomoże - czy to tutaj, czy na żadnym innym forum.

Arti
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękowania otrzymane: 3 razy

Postautor: Arti » 2017-11-02, 21:28

Witam
W jakim wieku są ryby i ile mają centymetrów??
Może zdjęcia słabe ale jak dla mnie to te ryby są nie ciekawe

Awatar użytkownika
bosak5
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 4 razy

Postautor: bosak5 » 2017-11-03, 00:45

Po pierwsze...naucz się dbać o ryby i bacznie je obserwować, po drugie leki i leczenie wszystkiego na wszystko w jednym palcu, po trzecie dobre ryby bez wad, o mocnych genach i cechach wzorca, po czwarte, piąte, piętnaste i setne.... bierz siły na zamiary i ryby uczą pokory, musisz im oddać wiele czasu. Nie ma, że jest północ czy trzecia w nocy.... hodowla to nieustanny nienormowany czas roboty, udoskonaleń, instalacji i wyrzeczeń.
A wiem co mówię i ile mnie to kosztowało i kosztuje by mieć efekty swej pracy.

I nie zaczynaj od liczenia ile można zarobić bo nie tędy droga. Ilość par * ilość młodych * ilość zł.
Ku przestrodze!!!!
Myśl o pasji, selekcji a może coś z tego będzie.
PALETKI SĄ CUDEM NATURY
640l dekoracyjne
3100l łącznie hodowlane

Awatar użytkownika
Pawel M
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 6 razy
Podziękowania otrzymane: 18 razy

Postautor: Pawel M » 2017-11-03, 04:18

od 12 młodych dyskowców do 10 tysi litrów droga daleka i dużo wody w Wiśle upłynie zanim osiągniesz choć 1/3 tego

odpaliłeś ledwo 112l i to na maluszkach.
Zanim one dojdą do etapu rozmnażania to z rok zejdzie. Drugi rok zanim wyciągniesz jakieś fajne i ładne ryby z tarła - tego też trzeba się nauczyć

Nie lepiej kupić dorosłe skojarzone pary na hodowlę, zlać z 5 kostek i ze 3 duże zbiorniki na ewentualne młode i tak zacząć ??

Masz w ogóle pojęcia na co się wyrywasz ?? I jeszcze druga sprawa zakładając nawet że Ci się uda to wszystko masz jakiś rynek zbytu ??
Rynek jest tak zapchany przeciętną rybą że nie wystarczy coś wyhodować - to jeszcze trzeba gdzieś sprzedać.

Daj fotki rybek z bliska - ocenimy Twój wybór

powodzenia życzę ale bez doświadczenia będzie bardzo ciężko - nie odbieraj tego posta jako atak na Ciebie czasem ;)
450 l + 160l + 120l

+ kilka kostek :)

goro5
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: goro5 » 2017-11-03, 08:04

Oczywiście, że nie wiem na co się porywam, bo robię to pierwszy raz. Mogę mieć tylko wyobrażenie, wizję jak chciałbym, aby to wyglądało i do tego dążyć. Po kilkunastu latach pracy biurowej doszedłem do wniosku, że trudno znaleźć durniejszą robotę, która nie daje absolutnie żadnej satysfakcji. Ryby stanowią dla mnie detoks od tego marazmu, zniechęcenia i beznadziei. A jeśli przy tej okazji uda się coś zarobić to byłoby super.
Bosak, czytałem Twoją relację z zakładania swojej hodowli, zdanie takich ludzi bardzo mnie interesuje.
Dziękuję Wam za przestrogi i proszę o rady.
Gotową parę trudno kupić, hodowcy nie chcą się ich pozbywać. Zdjęcia ryb z bliska dodam wkrótce. Pozdrawiam.

splowa
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękował: 6 razy
Podziękowania otrzymane: 2 razy

Postautor: splowa » 2017-11-03, 08:23

kupisz kupisz :) tylko kwota jest już adekwatna do stopnia zaangażowania :)

Ale trzymamy oczywiście kciuki :) przecież wszyscy zaczynali od zera :) wiec dlaczego Tobie by miało się nie udać :) i przede wszystkim nie iśc na skróty :) te ryby zemszczą sie za to :) no i przy młodych (czyli temat gdzieś za 2 lata :p) SELEKCJA.... co z tego że ze 100 ryb wywalisz 60 :) ale pozostałe ktoś kupi i przyjedzie po następne ;)

agata54
nowicjusz

Postautor: agata54 » 2017-11-03, 12:56

Fakt dobrze piszą koledzy to że masz chęci i stadko młodych to jeszcze nie wszystko
te młode trzeba wyprowadzić na porządne palety aby miały kształt wzór kolor taki żebyś potem potomstwo po nich mógł gdzieś sprzedać a to droga bardzo ale to bardzo daleka szczególnie jak zaczynasz od zera i nigdy nie miałeś palet
a jakieś wstępne wyliczenia robiłeś jakie to koszty bo "trochę" grosza będzie trzeba poświęcić a zyski no tych to długo trzeba czekać o ile takie się kiedyś pokarzą
nie to że neguję Twój pomysł na hodowlę bo myślę takie moje zdanie że fajnie jak ktoś chce się poświęcić naszemu pięknemu hobby ale spokojne
moja rada krótka tak jak piszą koledzy porządne pary a to już na wstępie kosztuje a może nic z nich nie być szczególnie że nie masz praktyki
druga i myślę że rozsądniejsza to ja wiem jeden dwa baniaki ale większe stadko po kilka a nawet kilkanaście sztuk ze dwie trzy odmiany młodych ale z porządnej renomowanej hodowli /są krajowe fajne/nie w sklepie i nie na wynos tzn. samemu jechać wybrać hodowca jak się poprosi zawsze coś ciekawego podpowie
i co no i teraz praca praca i jak pisze Bosak i inni praca i nie ma że boli latanie z wiaderkami i futrowanie młodych aż dorosną po drodze ewentualna selekcja
i z czasem jak uda Ci się wyprowadzić kilka pięknych w kształcie i barwie par no to już możesz pomyśleć o hodowli
to tylko takie moje skromne zdanie a zrobisz oczywiście jak uważasz
pozdrawiam i przyjemności w rozmyślaniach a masz o czym

Awatar użytkownika
Michał.Ł
zakręcony ponad normę
zakręcony ponad normę
Podziękowania otrzymane: 10 razy

Postautor: Michał.Ł » 2017-11-03, 14:24

Druga ryba od lewej jest tak paskudna i długa , że ja nawet nie mając wielkiego doświadczenia... jestem przerażony co za d... ją sprzedał. Nie rozumiem tego jak można sprzedawać takie ryby... takich ryb nie powinno się dawać nikomu nawet za darmo tylko od razu zabijać. Na prawdę jestem szczerze ciekawy kto takie szczury sprzedaje. Bo od kogoś je kupił jakby nie było ?

Ps. pochwal się proszę kto Cie wsadził na taką minę ku przestrodze dla innych kupujących. Gdzie od kogo i kiedy je kupiłeś ? Bardzo dobrze że nie kupiłeś dużych ryb bo jak wcisnęli Ci takie to co dopiero by zrobili z dorosłymi. Ja rozumiem , że handel jest okrutny , ale to już podchodzi pod zbrodnie.. Jak dałeś za nie więcej niż 18 zł ... to bandyci...

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”