Miernik TDS

Moderator: Coari

raffaello1987
nowicjusz
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Miernik TDS

Postautor: raffaello1987 » 2021-01-02, 11:10

Witam. Moze to i głupie pytanie ale z uwagi na zmieniające się parametry wody z mojego ujęcia wpadłem na taki pomysł. Czy z punktu widzenia osoby trzymającej dyski zwykły miernik TDS mógł by być wystarczającym narzędziem do sprawdzania proporcji mieszanki kranowitu z ro aby przy takiej samej ilośći kwasu solnego otrzymać dokładnie takie same ph wody do podmiany. Sprawdzenie tds jest szybsze niz sprawdzanie kropelkowymi. A tak mozna by szybko ustalic proporcje mieszanki kranowitu z ro przed dodaniem kwasu i potem się nie martwić, że znowu pomimo zachowania takich samych parametrów jak ostatnio np. 1 do 3 zamiast ph 6.0 wychodzi mi 6.5.

Awatar użytkownika
Pawel M
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 6 razy
Podziękowania otrzymane: 19 razy

Re: Miernik TDS

Postautor: Pawel M » 2021-01-04, 19:58

Może i Twardość tym ustawisz - ale tylko może, do PH Ci się nie przyda miernik przewodności

Do tego te mierniki strasznie się rozkalibrowują - sam korzystam z dwóch na raz i widzę że się rozjeżdżają wartości i co chwila je kalibruję

korzystam z mierników przy hodowli krewetek ale stosuję tu czyste RO które mineralizuję do pewnej wartości
i faktycznie ta wartość na mierniku TDS jest równa twardości 6,5 testu kropelkowego

mierzyłem i sprawdzałem to przez długi okres czasu i się pokrywało - jeśli nie to albo test kulawo zrobiony albo kalibracja miernika bo coś z nim

Ty chcesz mieszać kranowit z RO by uzyskać pewną twardość - ale powtarzalność tego będzie znikoma wg mnie, nie zmieszasz tej wody w 200l beczce by CI porównywalnie wychodziło jeśli parametry kranowitu skaczą. Proces mieszania trwałby dość długo to po pierwsze po drugie nie wiem jak ta woda (gdy już ustalisz twardość) zareaguje na próby obniżenia PH wiadomo że przy kwasie twardości też lecą na ryj........... zwłaszcza węglowa.

Pokombinuj bo w sumie jestem ciekaw jak to wyjdzie - ale nie w akwarium a w beczce na spokojnie by ryby nie ucierpiały jak coś pomylisz.
Ja nie mam możliwości postawić w bloku beczki 250l bo sam bym pokombinował z tym miernikiem RO, kranowitem i kwasem :)

podziel się wynikami - bo ciekaw jestem :)
450 l + 160l + 120l

+ kilka kostek :)

Wróć do „Filtracja - Woda”